Mr. Freeze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mister Freeze
Victor Fries
Mr. Zero
Ilustracja
Figura woskowa przedstawiająca Mr. Freeze'a
Pierwsze wystąpienie

Batman vol. #121 (luty 1959)

Twórca

Bob Kane
Sheldon Moldoff

Dubbing

Michael Ansara

Dane biograficzne
Przynależność

Injustice Gang

Rodzina

Nora Fries (żona)

Inne informacje
Umiejętności

geniusz intelektualny
• ekspert w dziedzinie kriogeniki
• korzystanie z zaawansowanych urządzeń (kombinezon i broń zamrażająca)

Mr. Freeze (pierwotnie Mr. Zero[1]; alter ego dr Victor Fries) – fikcyjna postać (złoczyńca), pojawiająca się komiksach o Batmanie wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkiego rodzaju adaptacjach komiksów. Twórcami postaci był Bob Kane i Sheldon Moldoff[1], postać zadebiutowała w komiksie Batman (vol. 1) #121 (luty 1959)[2].

W wersji aktorskiej pojawił się w serialu Batman (Batman), gdzie w jego role wcielili się następująco George Sanders, Otto Preminger i Eli Wallach. W filmie Batman i Robin (Batman & Robin) z 1997 roku zagrał go Arnold Schwarzenegger.

W zestawieniu 100 największych komiksowych złoczyńców portalu internetowego IGN Mister Freeze zajął 67 miejsce[3].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Victor Fries był wybitnym naukowcem specjalizującym się w kriogenice. Jednakże był również osobą nad wyraz niezdarną i nie miał zbyt dobrych kontaktów z otoczeniem. Lecz istniała jedna osoba, która stanowiła cały świat dla Victora – jego żona Nora. Nora była zjawiskowo piękną, wspaniałą i miłą kobietą. Widziała Victora takiego, jakim był naprawdę – dobrego człowieka. I kiedy zdiagnozowano u niej ciężką chorobę, świat Friesa legł w gruzach. By uratować swą żonę rozpoczął gorączkowe badania. Ostatecznie opracował kriogeniczny proces, który miałby za zadanie pozostawić Norę w stanie zamrożenia aż odpowiedni lek zostanie wynaleziony. Kiedy Victor rozpoczął ów proces jego pracodawca z Gothcorp wtargnął wraz z ochroną by zatrzymać „wyciek” pieniędzy i używanie technologii firmy bez uprzedniej zgody zarządu. Wywiązała się szarpanina, podczas której Victor został wrzucony w chemikalia i zatruł się nimi.

Po Norze słuch zaginął. Po jakimś czasie Victor odkrył, że od teraz może żyć tylko w temperaturze zbytnio nieprzekraczającej 0*C. Wykorzystując swoje naukowe możliwości stworzył kriogeniczny kombinezon umożliwiający utrzymanie danej temperatury. Victor przybrał imię (podobne do swego pierwotnego nazwiska) – Mr.Freeze i rozpoczął vendettę na dyrektorach Gothcorp. Zaczął od powolnego niszczenia firmy tak jak firma zniszczyła wcześniej jego samego. Po konfrontacji z CEO Victor odkrył, że jego żona wcale nie zginęła, ale została zamrożona tak jak on tego chciał. Wtedy jednak nieoczekiwanie pojawił się Batman i rozpoczął walkę z Freezem. Podczas walki użył swojego ray-guna. Chybił jednak i nieszczęśliwie dla niego promień lodu trafił w komorę, w której spoczywała Nora, komora pękła a żona Friesa zmarła. Victor obwinił Batmana o spowodowanie jej śmierci i poprzysiągł mu zemstę, którą żyje po dziś dzień mimo swoich licznych pobytów w Arkham. Freeze kontynuował swoją walkę przez wiele lat. Mimo iż przyłączył się na pewien czas do Two-Face'a, generalnie woli pracować sam. Na pewien czas przejął dowództwo nad pewnym gangiem i poprowadził go do konfrontacji z Jokerem, do którego pierwotnie ów gang należał. Joker naruszył kostium Freeze'a, a jego samego wrzucił do Gotham River. Nieszczelne przewody w stroju Victora utworzyły blok lodu. Fries utrzymał się w tym stanie aż został wyłowiony przez policję. Po tych wydarzeniach ponownie został osadzony w Arkham.

W innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Batman (serial z lat 60.)[edytuj | edytuj kod]

W serialu telewizyjnym Batman (Batman) Mr. Freeze otrzymał swój aktualny pseudonim (gdy w komiksach nazywał się Mr. Zero). Jego prawdziwa tożsamość to Art Schivel, naukowiec niemieckiego pochodzenia, przez co pojawiło się kojarzenie wśród ludzi Mr. Freeze'a z niemieckim/austriackim akcentem. W jego rolę wcielili się następująco George Sanders, Otto Preminger i Eli Wallach[4].

Batman i Robin (film z 1997)

W filmie Joela Schumachera Batman i Robin (Batman & Robin) w rolę Mr. Freeze'a wcielił się Arnold Schwarzenegger. Oprócz niego przeciwnikami Batmana i jego sprzymierzeńców byli Pamela Isley (Uma Thurman) i Bane (Jeep Swenson).

Gotham (serial z lat 2014-2019)

W serialu Gotham w rolę Mr. Freeze’a wcielił się Nathan Darrow.

Seriale i filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Wczesne animacje[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu animowanym The Batman/Superman Hour głosu Mr. Freeze'owi użyczył Ted Knight.
  • W serialu animowanym The New Adventures of Batman głosu Mr. Freeze'owi użyczył Lennie Weinrib.

DC Animated Universe[edytuj | edytuj kod]

Mr. Freeze pojawił się w serialach animowanych, których akcja rozgrywa się we wspólnym uniwersum (DC Animated Universe): Batman (Batman: The Animated Series), a także w serialu animowanym Batman przyszłości (Batman Beyond) oraz w animowanym filmie pełnometrażowym Batman i Mr. Freeze: Subzero (Batman & Freeze: SubZero), w którym głosu użyczył mu Michael Ansara.

The Batman[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Batman (The Batman) emitowanym w latach 2004-2008 głosu użyczył mu Clancy Brown.

Batman: The Brave and The Bold[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Batman: Odważni i bezwzględni (Batman: The Brave and The Bold) emitowanym w latach 2008-2011 głosu Mr. Freeze'owi użyczył John DiMaggio.

Young Justice[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Liga Młodych (Young Justice) głosu Mr. Freeze'owi użyczył aktor Keith Szarabajka.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Mr. Freeze pojawił się w następujących grach video:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Scott Tipton, THE ENEMIES LIST: Batman, Part VI, Scott Tipton's Comics 101, 14 stycznia 2014 [dostęp 2014-06-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-28] (ang.).
  2. Robert Greenberger: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 207. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.).
  3. Top 100 Comic Book Villains – 67. Mr. Freeze. IGN. [dostęp 2014-06-26]. (ang.).
  4. Nigel Mitchell: Mr. Freeze: 15 Things You Didn't Know. CBR.com, 2017-03-09. [dostęp 2022-05-08]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]