James Gordon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Worthington Gordon
Pierwsze wystąpienie Detective Comics #27 (maj 1939)
Twórca Bob Kane, Bill Finger
Dane biograficzne
Przynależność policja Gotham City
Rodzina Barbara Gordon (przybrana córka)

James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku[1]. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.

James Gordon jest komisarzem policji w mieście Gotham City (Gotham City Police Department, GCPD). Jeszcze jako porucznik, przyjechał do Gotham z Chicago. Jednym z jego pierwszych zadań była koordynacja grupy mającej ująć zamaskowanego mściciela – Batmana[2]. Zadanie to było mu zresztą zlecane kilkukrotnie[3]. W miarę upływu czasu wypracował własne stosunki z Batmanem i od tamtej pory współpracują[4]. Początkowo w skład tej nieformalnej grupy wchodził również prokurator okręgowy, Harvey Dent[5].

Jakiś czas po przeprowadzce do Gotham rozwiodła się z nim żona[6], a w kilka lat później związał się ze swoją dawną miłością z początkowego okresu służby, Sarą Essen, która w czasie historii No Man’s Land zginęła z ręki Jokera. Był adopcyjnym opiekunem Barbary Gordon, oryginalnej Batgirl (po okaleczeniu przez Jokera[7] obecnie działa jako Wyrocznia).

Postać komisarza Jamesa Gordona pojawia się w niemal wszystkich filmach fabularnych, serialach i grach komputerowych poświęconych człowiekowi nietoperzowi. W serialu Batman (Batman) z lat 60. XX wieku w rolę komisarza wcielił się aktor Neil Hamilton. Pat Hingle był odtwórcą tej postaci w czterech filmach fabularnych z lat 90. (dwóch pierwszych w reżyserii Tima Burtona i dwóch kolejnych w reżyserii Joela Schumachera). W trylogii Mrocznego Rycerza (The Dark Knight) w reżyserii Christophera Nolana w postać „Jima” Gordona wcielił się brytyjski aktor Gary Oldman. W serialu telewizyjnym Gotham rolę młodego Gordona ma zagrać Ben McKenzie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phil Jimenez: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 129. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
  2. Miller, Frank, Mazzucchelli, David, Batman: Rok pierwszy.
  3. Moench, Doug, Gulacy, Paul, Prey w: Legends of the Dark Knight #11-14.
  4. Różni autorzy, Batman: Turning Points #1-5.
  5. Loeb, Jeph, Sale, Tim Long Halloween.
  6. Goodwin, Archie, Hampton, Scott, Night Cries.
  7. Moore, Alan, Bolland, Brian, Zabójczy Żart w: Batman #1/1991.
  8. Marcin Pietrzyk: Gliniarz z Southland detektywem Gordonem w „Gotham” (pol.). Filmweb, 9 lutego 2014. [dostęp 13 kwietnia 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]