James Gordon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Worthington Gordon
Pierwsze wystąpienie

Detective Comics #27 (maj 1939)

Twórca

Bob Kane
Bill Finger

Grany przez

Neil Hamilton
Pat Hingle
Gary Oldman
Ben McKenzie

Dane biograficzne
Przynależność

policja Gotham City

Rodzina

Barbara Gordon (przybrana córka)

James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku[1]. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.

James Gordon jest komisarzem policji w mieście Gotham City (Gotham City Police Department, GCPD). Jeszcze jako porucznik, przyjechał do Gotham z Chicago. Jednym z jego pierwszych zadań była koordynacja grupy mającej ująć zamaskowanego mściciela – Batmana[2]. Zadanie to było mu zresztą zlecane kilkukrotnie[3]. W miarę upływu czasu wypracował własne stosunki z Batmanem i od tamtej pory współpracują[4]. Początkowo w skład tej nieformalnej grupy wchodził również prokurator okręgowy, Harvey Dent[5].

Jakiś czas po przeprowadzce do Gotham rozwiodła się z nim żona[6], a w kilka lat później związał się ze swoją dawną miłością z początkowego okresu służby, Sarą Essen, która w czasie historii No Man’s Land zginęła z ręki Jokera. Był adopcyjnym opiekunem Barbary Gordon, oryginalnej Batgirl (po okaleczeniu przez Jokera[7] obecnie działa jako Wyrocznia).

Postać komisarza Jamesa Gordona pojawia się w niemal wszystkich filmach fabularnych, serialach i grach komputerowych poświęconych człowiekowi nietoperzowi. W serialu Batman (Batman) z lat 60. XX wieku w rolę komisarza wcielił się aktor Neil Hamilton. Pat Hingle był odtwórcą tej postaci w czterech filmach fabularnych z lat 90. (dwóch pierwszych w reżyserii Tima Burtona i dwóch kolejnych w reżyserii Joela Schumachera). W trylogii Mrocznego Rycerza (The Dark Knight) w reżyserii Christophera Nolana w postać „Jima” Gordona wcielił się brytyjski aktor Gary Oldman. W serialu telewizyjnym Gotham rolę młodego Gordona ma zagrać Ben McKenzie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phil Jimenez: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 129. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.).
  2. Miller, Frank, Mazzucchelli, David, Batman: Rok pierwszy.
  3. Moench, Doug, Gulacy, Paul, Prey w: Legends of the Dark Knight #11-14.
  4. Różni autorzy, Batman: Turning Points #1-5.
  5. Loeb, Jeph, Sale, Tim Long Halloween.
  6. Goodwin, Archie, Hampton, Scott, Night Cries.
  7. Moore, Alan, Bolland, Brian, Zabójczy Żart w: Batman #1/1991.
  8. Marcin Pietrzyk: Gliniarz z Southland detektywem Gordonem w „Gotham”. Filmweb, 9 lutego 2014. [dostęp 2014-04-13]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]