Harley Quinn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Harley Quin.
Harley Quinn
Harleen Frances Quinzel
Pierwsze wystąpienie debiut postaci: BatmanPrzysługa Jokera (wrzesień 1992)
komiks: The Batman Adventures #12 (wrzesień 1993)
komiks głównego nurtu: Batman: Harley Quinn #1 (październik 1999)
Twórca Paul Dini
Bruce Timm
Grany przez Mia Sara
Margot Robbie
Kang Yeosang
Dubbing Arleen Sorkin
Anna Smolowik
Dane biograficzne
Przynależność Injustice Gang
Suicide Squad
Gotham City Sirens
Birds Of Prey
Płeć żeńska
Inne informacje
Specjalność psychiatria
Zajęcie przestępczyni; dawniej psychiatra w Azylu Arkham
Umiejętności • umiejętności atletyczne
• ekspertka w walce wręcz
• odporność na toksyny
Atrybuty • kostium arlekina
• wszelkiego rodzaju broń obuchowa i palnakij baseballowy

Harley Quinn, właśc. „Harleen Frances Quinzel” – fikcyjna postać pojawiająca się w komiksach i filmach związanych z postacią Batmana. Zazwyczaj przedstawiana jest w czerwono-czarnym stroju z wielkim młotem albo kijem bejsbolowym. Kiedyś psychiatra, później pomocnica Jokera.

Po raz pierwszy pojawiła się w serialu Batman. Nieco inaczej została przedstawiona w filmach Legion Samobójców i Ptaki Nocy gdzie zagrała ją Margot Robbie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Harley już od dziecka interesowała się psychologią. Studiowała na uniwersytecie w Gotham. Doktor Harleen Quinzel była psychiatrą w szpitalu Arkham, o którym mówili, że każdego człowieka może uczynić szaleńcem. Harleen jest tego żywym przykładem. Wszystko zaczęło się od tego, gdy po raz pierwszy poznała Jokera i zamiast uciekać, zakochała się w nim.

Cosplay Harley Quinn

Jej imię przykuło uwagę szaleńca, gdyż kojarzyło mu się z imieniem „Arlekin”. Łatwowierność Harleen tylko ułatwiła niecne plany Jokera. Myślała, że otwiera się przed nią, ale tak naprawdę nią manipulował. Opowiadał o jego nieszczęśliwym dzieciństwie przez co z czasem Harley zaczęła postrzegać go jako ofiarę. Użył on dziewczyny, by uwolnić wielu więźniów, ale nie trwało to długo. Administrator Jeremiasz Arkham cofnął Harleen licencję lekarską, a ona sama została umieszczona w Arkham pośród szaleńców, których niegdyś leczyła.

Cosplay Harley Quinn z Legionu Samobójców.

Zanim Gotham odcięto od reszty kraju, wszyscy zostali uwolnieni z Arkham – między innymi Harley. Dziewczyna wędrowała trochę podczas No Man’s Land, aż znalazła odpowiedni kostium i przywdziała go, następnie wytropiła Jokera. Ten rozpoznał w niej dawną lekarkę i trzymał siłą w pobliżu, dopóki go bawiła (myślała, że robi to dobrowolnie, by uszczęśliwić Jokera). Kiedy Harley zaczęła już nudzić „Pana J” (tak nazywała Jokera), to wtedy przykuł ją do rakiety i wystrzelił. Pocisk miał eksplodować i zabić dziewczynę, ale została ona uratowana przez Poison Ivy, która uleczyła ją jednym ze swych chemicznych „koktajli”. Napój nie tylko pozwolił jej wyzdrowieć, wzmocnił jej system immunologiczny, ale także zwiększył siłę i refleks. Harley postanowiła wrócić i zemścić się na Jokerze, ale wybaczyła mu, gdy ten ją przeprosił i została przy nim, pomagając we wszelkich szalonych przedsięwzięciach w trakcie No Man’s Land.

Po skończeniu No Man’s Land, wróciła do „Pana J.” Szaleniec ponownie postanowił się jej pozbyć, ale Harley zdecydowała, że będzie to ostatni raz. Wraz z Poison Ivy udała się do Metropolis, ale w wyniku interwencji Supermana dziewczyny zostały rozdzielone. Później dziewczyna zginęła w eksplozji odrzutowego plecaka. Jednak wróciła do życia i wraz z Poison Ivy i Catwoman stworzyła grupę Gotham Sirens.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]