Dwie Twarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dwie Twarze
Kostium Dwóch Twarzy noszony przez Aarona Eckharta w filmie Mroczny rycerz (The Dark Knight)

Kostium Dwóch Twarzy noszony przez Aarona Eckharta w filmie Mroczny rycerz (The Dark Knight)

Wydawnictwo DC Comics
Pierwszy występ Detective Comics #66 (sierpień 1942)
Twórca postaci Bob Kane, Bill Finger
Świat przedstawiony
Prawdziwa tożsamość Harvey Dent
Płeć mężczyzna
Teren działania Gotham City
Rodzina Gilda Dent (żona), Duela Dent (córka), Murray Dent (brat)
Przynależność Injustice Gang

Dwie Twarze (ang. Two-Face; alter egoHarvey Dent, pierwotnie Harvey Kent[1][2]), fikcyjna postać (złoczyńca) znany z serii komiksów o przygodach Batmana, wydawanych przez DC Comics. Została stworzona przez Boba Kane’a i Billa Fingera. Pierwszy raz pojawiła się w Detective Comics vol. 1 #66 (sierpień 1942)[3]. Bob Kane w swej autobiografii wyznał, że tworząc tę postać inspirował się głównym bohaterem z filmu Doktor Jekyll i pan Hyde (Dr Jekyll and Mr Hyde) z 1931 roku, będącą ekranizacją powieści Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem, którą widział w młodości, zaś motyw rzutu monetą wziął z filmu gangsterskiego pod tytułem Człowiek z blizną (Scarface)[4][5]. Inspiracją dla tej postaci mógł być również pierwowzór Batmana, stworzony przez pisarza Murraya Leinstera bohater magazynów pulpowych z lat 30. XX wieku – Black Bat, którego geneza była zbieżną z genezą Dwóch Twarzy (podobnie jak Harvey Dent, Black Bat był prokuratorem, którego oblano kwasem)[6].

Harvey Dent był początkowo obiecującym prokuratorem okręgowym w Gotham City, który jednak stał się przestępcą i jednym z głównych przeciwników Batmana, po tym jak jego twarz została oblana kwasem przez mafioza – Sala Maroniego, na jego procesie. Jego atrybutem jest moneta, od rzutu której zależą podejmowane przez niego decyzje, szczególnie gdy dotyczą o czyimś życiu lub śmierci. Cechuje go obsesja na punkcie dualizmu, liczby „2” i rozdwojenie osobowości[3].

Dwie Twarze znany jest również w licznych serialach animowanych, filmach fabularnych i grach komputerowych o przygodach człowieka-nietoperza. Pierwszy raz na dużym ekranie pojawił się (wyłącznie jako Harvey Dent) w filmie Batman z 1989, w którego rolę wcielił się Billy Dee Williams. W kolejnym filmie z serii, zatytułowanym Batman Forever jego rolę odegrał Tommy Lee Jones. W filmie Mroczny rycerz (The Dark Knight) z 2008 w rolę Harveya Denta wcielił się Aaron Eckhart[7]. W serialu telewizyjnym Gotham w postać młodego Harveya Denta wciela się Nicholas D’Agosto[8].

Przypisy

  1. Brian Cronin: Comic Book Legends Revealed #222 (ang.). Comic Book Resources, 27 sierpnia 2009. [dostęp 25 marca 2014].
  2. Joseph Braverman: Understanding the Character: Two-Face (ang.). The Awards Circuit, 3 lipca 2012. [dostęp 25 marca 2014].
  3. a b Robert Greenberger: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 317. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
  4. Pam Harrison: Supervillain Origins: Two-Face! (ang.). Examiner.com, 3 kwietnia 2012. [dostęp 25 marca 2014].
  5. Larry Carroll, Shawn Adler, Jeff Cornell: 'Dark Knight' Explores Yet Another Side Of Harvey 'Two-Face' Dent (ang.). MTV, 9 lipca 2008. [dostęp 25 marca 2014].
  6. Josie Campbell: Buccellato's „Black Bat” Takes Wing at Dynamite (ang.). Comic Book Resources, 13 listopada 2012. [dostęp 25 marca 2014].
  7. Paweł Marczewski: Aaron Eckhart jako Two Face w nowym „Batmanie” (pol.). Filmweb, 16 lutego 2007. [dostęp 23 listopada 2014].
  8. Jakub Popielecki: „Gotham” ma już swojego Harveya Denta (pol.). Filmweb, 3 października 2014. [dostęp 23 listopada 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Profil postaci na portalu Heroes Movies (pol.)