Batman: Rycerz Gotham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Batman: Rycerz Gotham
Batman: Gotham Knight
Gatunek animacja, akcja, dreszczowiec
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Japonia
Oryginalny język angielski
Główne role rola główna: Kevin Conroy: Bruce Wayne/Batman

David McCallum: Alfred Pennyworth
Gary Dourdan: Detektyw Crispus Allen
Corey Burton: Rosjanin, Marshall, Scarecrow
Brian George: O'Fallon, Arman

Liczba odcinków 6
Liczba serii 1
Odcinki serialu Batman: Rycerz Gotham
Produkcja
Produkcja Bee Train, Madhouse Studios, Production I.G., Studio 4 °C
Reżyseria Yoshiaki Kawajiri,
Yasuhiro Aoki,
Futoshi Hiqashide,
Toshiyuki Kubooka,
Hiroshi Morioka,
Shoujirou Nishimi
Scenariusz Brian Azzarello,
Josh Olson,
Alan Burnett,
Jordan Goldberq,
David S. Goyer,
Greq Rucka,
Jonathan Nolan
Muzyka Christopher Drake,
Robert J. Kral,
Kevin Manthei
Zdjęcia Michiya Katou
Scenografia Masanobu Nomura, Shinji Kimura, Yoshimi Umino
Czas trwania odcinka 15 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 8 czerwca 2008
Polska 8 sierpnia 2008
Lata emisji od 2008

Batman: Rycerz Gotham (ang. Batman: Gotham Knight) – amerykańsko-japońska animowana antologia filmowa przeznaczona na rynek DVD i Blu-ray, której 6 segmentów umiejscowiona jest pomiędzy wydarzeniami z filmów Batman: Początek oraz Mroczny rycerz. Światowa premiera odbyła się 8 czerwca 2008 roku. 8 sierpnia 2008 roku animacja została wydana w Polsce na DVD przez Galapagos Films[1].

Produkcja jest efektem współpracy amerykańskich producentów i scenarzystów z japońskimi reżyserami oraz studiami animacyjnymi. Każdy z 6 segmentów został stworzony przez inny zespół, przez co każdy z nich posiada inny styl animacji. Wśród scenarzystów znalazł się także David S. Goyer, który jest autorem scenariusza do filmu Batman: Początek oraz pomysłodawcą historii do Mrocznego rycerza. W rolę Batmana wcielił się ponownie Kevin Conroy.

W animacji pojawiają się postaci wprowadzone już w pierwszej części serii filmowej o Batmanie Christophera Nolana (m.in. Scarecrow) a także te, które pojawiają się w jej kontynuacji (m.in. Ramirez, Maroni).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Teraz ja wam coś opowiem (Have I Got a Story for You)[edytuj | edytuj kod]

Czwórka przyjaciół spotyka się w skateparku. Trójka z nich twierdzi, że wcześniej miała okazję widzieć Batmana w akcji i relacjonują, co widzieli. Gdy kończą opowiadać, na miejscu pojawia się sam Batman, który ściga przestępcę. Mrocznemu Rycerzowi udaje się go złapać za pomocą czwartego dziecka, który wysłuchiwał wcześniej opowieści innych. Teraz i on może opowiedzieć reszcie o tym, że widział Batmana podczas akcji.

Strzelanina (Crossfire)[edytuj | edytuj kod]

Dwójka policjantów musi przewieźć do gothamskiego więzienia na Narrows niebezpiecznego przestępcę. Po drodze wpadają na wymianę ognia pomiędzy ludźmi Rosjanina oraz Sala Maroniego. Na miejscu pojawia się Batman, który opanowuje sytuację.

Test sprzętu (Field Test)[edytuj | edytuj kod]

Bruce Wayne udaje się na kolejną akcję jako Batman, w celu uporania się z gangiem Rosjanina oraz Sala Maroniego, zabierając ze sobą nowy gadżet od Luciusa Foxa, dzięki któremu może odbijać pociski małych broni palnych. Podczas przebiegu wydarzeń jeden z członków gangu zostaje ranny z powodu urządzenia Batmana. Mroczny Rycerz natychmiast transportuje rannego do szpitala a sam później oddaje gadżet Luciusowi.

W ciemnościach (In Darkness Dwells)[edytuj | edytuj kod]

Batman udaje się do kanałów, aby odnaleźć porwanego kardynała po zamieszkach w kościele. Mroczny Rycerz wraz z Jamesem Gordonem podejrzewa, że zamieszanie mogła wywołać toksyna strachu Scarecrowa. W ściekach Batman spotyka Killer Croca, którego pokonuje a następnie odnajduje porwanego duchownego i uwalnia go od porywacza - Stracha na Wróble.

Zwalczyć ból (Working Through Pain)[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak został ciężko ranny w kanałach, Batman próbuje opanować ból i wydostać się z podziemi. Podczas tego przypomina sobie także o swoim treningu, jakiego doświadczył w przeszłości.

Deadshot[edytuj | edytuj kod]

Deadshot, morderca do wynajęcia dostał nowy cel - Jamesa Gordona. Batman wraz z policją chronią pułkownika, aż w końcu dochodzi do starcia pomiędzy nimi, które przestępca przegrywa.

Wersja polska (lektor)[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja na terenie Polski: GALAPAGOS FILMS
Udźwiękowienie: DUBBFILM
Tekst: Katarzyna Kaczan-Borowska
Czytał: Maciej Gudowski

HBO[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie HBO – SUN STUDIO POLSKA
Tekst: Wojciech Stybliński
Czytał: Piotr Borowiec

Adaptacja książkowa[edytuj | edytuj kod]

Książkową adaptacją animacji zajęła się amerykańska scenarzystka komiksów Louise Simonson. Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych 27 maja 2008 roku. Polską edycję przygotowało wydawnictwo Siedmioróg i została wydana 22 sierpnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Film na DVD: Batman: Rycerz Gotham (pol.). GALAPAGOS Sp. z o.o. [dostęp 26 kwietnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]