Jeszcze Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy piosenki Kazika. Zobacz też: Jeszcze Polska nie zginęła... – hymn narodowy Polski.

Jeszcze Polska... – piosenka pochodząca z pierwszego solowego albumu Kazika Spalam się, wydanego w 1991. Podobnie jak inne utwory z płyty opiera się na rapowej recytacji tekstu, jako aranżację wykorzystuje brzmienie automatu perkusyjnego oraz liczne sample i pianino. Według Wiesława Weissa był to najpoważniejszy i najbardziej doniosły utwór na płycie[1]. Mimo ciężaru gatunkowego piosenki, jej melodia opiera się na optymistycznym temacie reggae i nawiązuje do stylu dancehall[1][2].

Tytuł może wskazywać na kontynuację znanego utworu Polska z płyty Kultu, Posłuchaj to do ciebie[3]. Mimo przemian ustrojowych problemy, które opisywał utwór z 1986 nie zostały rozwiązane. Kazik Staszewski opisuje:

 • pozostałości komunizmu w postępowaniu (I nie myśleć chcą samemu, mają już gotowe zwroty),
 • bierność społeczeństwa (Ci mężczyźni, którzy topią swoją rozpacz w tanich winach, Taksówkarze w samochodach grają w karty za pieniądze, wyczekują całe życie na swojego dobroczyńcę),
 • przemiany materialne i ekonomiczne, za którymi nie idą przemiany cywilizacyjne (W każdym jednym towarzystwie tylko mowa o pieniądzach, przedsiębiorcy się bogacą, ale coraz brudniej w kiblach),
 • pauperyzację robotników (Starszy człowiek w barze mlecznym je kartofle z ogórkami, całe życie tyrał w hucie, a do huty dokładali. Cała jego ciężka praca, wszystko było ch... warte, gdyby leżał całe życie mniejszą czyniłby on stratę).

Utwór kończy się powtarzanymi słowami: Już umiera ta kraina, tego nikt już nie powstrzyma....

Po latach Kazik przyznawał, że tekst piosenki jest efektem rozczarowania pierwszymi latami transformacji, choć pojawiający się w piosence obraz Polski został przez niego trochę zdemonizowany[4].

Do utworu nagrano teledysk w reżyserii Yacha Paszkiewicza. Film został nakręcony na gdańskim bazarze oraz molu w Sopocie. Na bazarze melodeklamujący Kazik przeciskał się między ludźmi, za nim zaś szedł jego kolega (Paweł Walczak) w zaniedbanym mundurze milicjanta. Teledysk zawierał różne efekty trójwymiarowe (np. śnieg), przygotowane na komputerze Amiga[5].

Jeszcze Polska, z racji swojej tematyki stała się półkownikiem w stacjach radiowych[6]. Dopiero w rok po wydaniu płyty skandal wywołał refren utworu rozpoczynający się od słów: Coście skurwysyny uczynili z ta krainą? Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, senator ZChN Jan Szafraniec zestawiając treść z tytułem Jeszcze Polska doszukał się paszkwilu na hymn Polski i złożył doniesienie do prokuratury[6], nie oskarżając jednak samego Kazika, a jedynie nadawcę[7].

Tytuł "Jeszcze Polska..." kojarzy się każdemu z hymnem narodowym, ja też takie skojarzenie miałem. Natomiast w treści piosenki tak zatytułowanej występowały słowa wulgarne, słowa nieprzyzwoite – to spowodowało, między innymi, że zwróciłem się do prokuratora z prośbą o rozeznanie czy nadawca pozostawał w kolizji z prawem, czy też nie. Oczywiście tutaj nie mam pretensji, ani do pana Kazimierza, ani do producenta, czy to do wykonawcy – to jest ich sprawa. Natomiast, o ile miałem żal, jakąś pretensję miałem tylko i wyłącznie do nadawcy, bo sądziłem, chociażby art. 141 Kodeksu ds. Wykroczeń mówi o zakazie upubliczniania słów nieprzyzwoitych. Oczywiście prokuratura doszła do wniosku, że nie było tutaj żadnej kolizji i tak to się sprawa zakończyła.

Jan Szafraniec

Staszewski został wezwany do prokuratury celem złożenia zeznania[8]. W artykule z 2 stycznia 1993 opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej Staszewski odpowiedział Szafrańcowi, odrzucając oskarżenia i wyjaśniając, że utwór jest kontynuacją "Polski". Domagał się też przeprosin i wypominał klasie politycznej nierozwiązany wówczas problem piractwa fonograficznego[6]. Szafraniec odpowiedział, tonując swoją wypowiedź[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Weiss 2017 ↓, s. 34-37.
 2. Gnoiński 2000 ↓, s. 99.
 3. Kazik – sylwetka w portalu nuta.pl
 4. Weiss 2017 ↓, s. 35-36.
 5. Weiss 2017 ↓, s. 37.
 6. a b c Gnoiński 2000 ↓, s. 100.
 7. por. np. Juliusz Urbanowicz, Rock singer Kazik – Nothing Sacred, Voice, 1993-10-05 oraz Kazik Staszewski, Artystka skazana, Gazeta Wyborcza, 8 sierpnia 2003
 8. Grzegorz Brzozowicz, Maciej Chmiel. Senator ZChN oskarża: Kazik sprofanował. „Gazeta Wyborcza”. 305 (30 grudnia 1992). s. 3. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze Polska w witrynie YouTube: