W południe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W południe – piosenka o tematyce ludowej, autorstwa Kazimierza Grześkowiaka. Utwór pierwotnie wykonywany był przez autora oraz zespół Silna Grupa pod Wezwaniem. Piosenka wydana została na zbiorze nagrań Silnej Grupy i Grześkowiaka – „Chłop żywemu nie przepuści[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Piosenka zyskała znaczną popularność w 1999 roku za sprawą nagrania przez Kazika Staszewskiego nowej wersji, wydanej na płycie „Las Maquinas de la Muerte” zespołu Kazik na Żywo. Utwór ten znajduje się również na wydanej później płycie koncertowej „Wysŧęp” (2002), a także – w innej aranżacji – na wydanej w 2008 roku płycie solowej Kazika „Silny Kazik pod wezwaniem”, która zawiera covery różnych utworów granych przez "Silną Grupę pod Wezwaniem".

W tym samym czasie trafiła także do programu „Grześkowiak” Lubelskiej Federacji Bardów. Pierwotnie zespół przygotowywał wspólny materiał z Kazimierzem Grześkowiakiem, mający być próbą powrotu artysty do życia muzycznego po przerwie spowodowanej problemami alkoholowymi. Śmierć Grześkowiaka w lutym 1999 spowodowała, że program musiał być przeredagowany do wykonania przez samą LFB. „W południe” wykonywana jest a cappella (jedynie z kilkusekundowym wstępem altówki, skrzypiec lub fortepianu), przez wszystkich wokalistów zespołu – pierwotnie Marek Andrzejewski, Igor Jaszczuk, Jan Kondrak, Paweł Odorowicz, Marcin Różycki, Piotr Selim i Jolka Sip. W tej postaci piosenka została zarejestrowana na płycie koncertowej „Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi”[2] w roku 2000. Po odejściu Jaszczuka i Różyckiego przez ponad 10 lat wykonywana była przez pozostałą piątkę, a po odejściu Odorowicza – czwórkę wokalistów. Tak też została zarejestrowana w 2008 roku na płycie „Klechdy Lubelskie”. Od roku 2012 w chórze zespołu udział biorą: perkusista Tomasz Deutryk oraz skrzypaczka Katarzyna Wasilewska, sporadycznie także basista Krzysztof Nowak.

Lubelska Federacja Bardów zaśpiewała "W południe" w trakcie uroczystości pogrzebowej Kazimierza Grześkowiaka w 1999 r. na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Wersja zespołu Kazik na Żywo[edytuj | edytuj kod]

W południe
Singel zespołu Kazik na Żywo
z albumu Las Maquinas de la Muerte
Wydany 1999
Nagrywany 1999
Gatunek trip hop, electronica[3]
Wydawnictwo S.P. Records
Producent KNŻ
Format CD
Singel po singlu

W lipcu 1999 roku grupa Kazik na Żywo wydała singel „W południe”[1].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. "W południe"
 2. "W południe – ina different stylee"
 3. "W południe – wersja frenzy"
 4. "W południe – wersja dedykowana dr Yry"
  Koncert z Cebegiebes N.Y.:
 5. "Przy słowie"
 6. "Tata dilera"
 7. "Red alert nie ma litości"
 8. "Prawda – koncert w Ułan Bator 30 kwietnia 1999"

Wydany: kwiecień 1999, SP-s-57
Nagrany: październik i listopad 1998 w Słabe studio
Wytwórnia płytowa: S.P. Records
Realizator: Krzysztof Krupa
Zgranie: Wojciech Przybylski
Producent: KNŻ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Przemysław Likus: W południe – dysko – www.wpoludnie.art.pl (pol.). www.wpoludnie.art.pl / web.archive.org. [dostęp 2011-07-25].
 2. LFB KAZIMIERZOWI GRZEŚKOWIAKOWI | Lubelska Federacja Bardów, www.lfb.lublin.pl [dostęp 2016-12-14].
 3. Kazik Na Żywo – W Południe (pol.). 2009-12-29. [dostęp 2011-07-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]