Joanna Woś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Woś
Ilustracja
Joanna Woś
Miejsce urodzenia Kielce
Typ głosu sopran koloraturowy
Gatunki opera
Zawód solistka operowa
Aktywność od 1986
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Srebrny Krzyż Zasługi
Strona internetowa

Joanna Woś (ur. w Kielcach[1]) – polska śpiewaczka (sopran koloraturowy); specjalizująca się w partiach operowych okresu włoskiego belcanta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Uczestniczka i laureatka najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce i Europie. Wielokrotna laureatka nagród krytyków muzycznych. W 1986 otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao. W tym samym roku została zaangażowana jako solistka do Teatru Wielkiego w Łodzi po debiucie na jego scenie tytułową partią w Łucji z Lammermoor Gaetana Donizettiego.

Współpracuje z Operą Narodową, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką, Filharmonią Narodową i Filharmonią Krakowską. Występowała m.in. w Alte Oper Frankfurt, Deutsche Oper Berlin, Auditorium w Rzymie, Centrum Galiny Wiszniewskiej w Moskwie, Operze Narodowej w Wilnie, Operze Narodowej w Zagrzebiu, Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu oraz innych scenach operowych i salach koncertowych na całym świecie.

W 2008 nagrała recital arii z 18 oper księcia Józefa Michała Poniatowskiego. W kwietniu 2010 roku wykonała III symfonię Henryka M. Góreckiego z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w Royal Festival Hall w Londynie. W kwietniu 2013 Teatr Wielki w Łodzi wystawił pierwszy raz – specjalnie dla niej – operę G. Donizettiego Anna Bolena. W kwietniu 2016 wystąpiła w premierowym monodramie La voix humaine Francisa Poulenca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

W 2017 roku została honorową obywatelką Łodzi[2].

Wybrane role z repertuaru Joanny Woś[edytuj | edytuj kod]

Opery
Repertuar koncertowy

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jacek Marczyński: Joanna Woś. culture.pl, kwiecień 2010. [dostęp 2014-09-21].
  2. Honorowi obywatele Łodzi wybrani. Gortat, O.S.T.R., Woś, Urbańczyk. lodz.gazeta.pl. [dostęp 2017-07-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]