Bantz J. Craddock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z John Craddock)
Bantz John Craddock
Ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1949
Parkersburg, Wirginia Zachodnia

Przebieg służby
Lata służby

1971–2009

Siły zbrojne

 US Army

Stanowiska

dowódca EUCOM
SHAPE
United States Southern Command

Główne wojny i bitwy

I wojna w Zatoce Perskiej,
wojna w Kosowie

Odznaczenia
Defense Distinguished Service Medal - dwukrotnie (Stany Zjednoczone)
Medal Sił Lądowych za Wybitną Służbę (Stany Zjednoczone) Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Defence Superior Service Medal - dwukrotnie (USA)
Legionista Legii Zasługi - trzykrotnie (USA)
Brązowa Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Medal za Chwalebną Służbę - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Medal Pochwalny Sił Lądowych - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Medal za Osiągnięcie Połączonych Sił (Stany Zjednoczone) Joint Meritorious Unit Award Valorous Unit Award Medal Służby Obrony Narodowej Southwest Asia Service Medal Kosovo Campaign Medal Global War on Terrorism Service Medal Army Service Ribbon Overseas Service Ribbon Medal NATO za służbę w Jugosławii Medal NATO za Chwalebną Służbę Medal za Wyzwolenie Kuwejtu (Arabia Saudyjska) Krzyż Zasługi Wojskowej I klasy (Gwatemala) Medal Wyzwolenia (Kuwejt) Krzyż Honorowy Bundeswehry w Złocie (RFN) Medalla de Oro por Servicios Distinguidos (Salwador) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Bantz John Craddock (ur. 24 sierpnia 1949 w Parkersburgu) – generał Armii Stanów Zjednoczonych, w latach 2006–2009 naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Craddock ukończył West Virginia University i mianowany został oficerem wojsk pancernych. W 3 Dywizji Pancernej w Niemczech rozpoczął służbę, a następnie służył w Kentucky w Forcie Knox. Ukończył zaawansowany kurs oficerów wojsk pancernych i powrócił do służby w 3 Dywizji Pancernej na stanowisko dowódcy kompanii czołgów. Otrzymał przydział w 1981 do biura menadżera programu Abrams Tank Systems jako analityk systemowy, a następnie jako oficer wykonawczy. Ukończył Command and General Staff College i powrócił do Niemiec, gdzie został dowódcą 4 Batalionu 64 Brygady Pancernej 24 Dywizji Zmechanizowanej w Forcie Stewart w Georgii. Uczestniczył w operacjach „Pustynna tarcza” i „Pustynna burza”, a później wyznaczony na asystenta szefa Sztabu 24 Dywizji Zmechanizowanej. Ukończył US Army War College i został dowódcą 194 Samodzielnej Brygady Pancernej. Asystent szefa sztabu do spraw operacyjnych w Dowództwie III Korpusu w Forcie Hood w Teksasie. Wyznaczony został w 1996 w Kolegium Połączonych Sztabów w Pentagonie na stanowisko asystenta – zastępcy dyrektora J-5. Powrócił do Niemiec w 1998 na stanowisko asystenta dowódcy 1 Dywizji Zmechanizowanej. W niedługim czasie wyznaczony został na dowódcę sił Stanów Zjednoczonych biorących udział w początkowej fazie operacji w Kosowie. Pełnił również funkcję komendanta centrum treningowego 7 Armii Stanów Zjednoczonych w Europie, a następnie dowódcy 1 Dywizji Zmechanizowanej. Był starszym asystentem sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych przed wyznaczeniem na dowódcę Dowództwa Południowego Stanów Zjednoczonych. Mianowany został w listopadzie 2006 na dowódcę Sojuszniczego Dowództwa Operacyjnego NATO w Belgii. W dniach 15–16 lutego 2007 spotkał się w Warszawie z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Franciszkiem Gągorem oraz z ministrem obrony narodowej Aleksandrem Szczygło.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]