Kabardyno-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło
znaczek pocztowy upamiętniający 50 rocznicę autonomii Kabardo-Bałkarii

Kabardyno-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Kabardyno-Bałkarska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Kabardyno-Bałkarska ASRR została utworzona w 1936 r. w wyniku przekształcenia istniejącego od 1922 r. Kabardo-Bałkarskiego Obwodu Autonomicznego. W 1944 r. w ramach represji stalinowskich Bałkarzy zostali wysiedleni z terenu republiki, która została przemianowana na Kabardyjską ASRR. Po śmierci Stalina zezwolono Bałkarom na powrót do ojczyzny i w 1957 r. reaktywowano Kabardyno-Bałkarską ASRR. Została zlikwidowana w 1991 r. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. Jej prawną kontynuacją jest autonomiczna rosyjska republika Kabardo-Bałkaria.

Informacje nt. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Kabardo-Bałkarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykule poświęconym Republice Kabardo-Bałkarii, jak obecnie nazywa się ta rosyjska jednostka polityczno-administracyjna

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]