Kalendarz etiopski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kalendarz etiopski (amh. የኢትዮጵያ ዘመን አቆጣጠር, czyt. ye'Ītyōṗṗyā zemen āḳoṭaṭer), także kalendarz gyyz - kalendarz używany w Etiopii oraz jako kalendarz liturgiczny w Erytrei przez prawosławny kościół erytrejski, tamtejszych wschodnich katolików i luterański Ewangelicki Kościół Etiopii Mekane Yesus.

Kalendarz etiopski bazuje na kalendarzu koptyjskim, który z kolei opiera się na kalendarzu egipskim.

Według kalendarza etiopskiego rok składa się z 12 miesięcy, liczących po 30 dni oraz jednego miesiąca grupującego pozostałe 5 dni (w roku przestępnym 6 dni).

Doba zaczyna się nie o północy, a ze wschodem słońca. Doba dzieli się na 24 godziny liczone dwa razy po 12 godzin dziennych i nocnych. Pierwsza godzina doby o godzinie 7:00 czasu wschodnioafrykańskiego (EAT). Godziny dzienne trwają do godziny 18:59 według EAT, a o 19:00 EAT zaczyna się pierwsza godzina nocna czasu etiopskiego.[1]. Podział na godziny nocne i dzienne nie nastręcza praktycznego problemu, ponieważ w Etiopii różnica czasu między najdłuższym, a najkrótszym dniem roku wynosi jedną godzinę (w Polsce ok. 8,5 godz.), czas zmroku i świtania jest niezwykle krótki, a wschód słońca następuje zawsze w pierwszej godzinie czasu etiopskiego.

Rachuba lat[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz etiopski stosuje własną rachubę lat. Era liczy się od daty narodzenia Jezusa, wyliczonej przez Anonniosa z Aleksandrii na 9 r. n.e.

Na oznaczenie daty według systemu etiopskiego stosuje się skrót AM (od amharskiego Amätä Məhrät - "rok łaski, rok miłosierdzia") i tak np. oznaczenie 1999 AM oznacza gregoriańskie lata 2006/2007.

Numer roku etiopskiego jest o 8 mniejszy od gregoriańskiego od 1 stycznia do 10 września (11 września w roku przestępnym), a następnie o 7 lat mniejszy przez pozostałą część roku gregoriańskiego.

12 września 2007 r. według kalendarza gregoriańskiego rozpoczął się rok 2000 w kalendarzu etiopskim.

Nazwy miesięcy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miesiąca w językach: gyyz, amharskim i tigrina Nazwa koptyjska Początek miesiąca według kalendarza gregoriańskiego Początek miesiąca według kalendarza gregoriańskiego w roku przestępnym
Mäskäräm (መስከረም) Tut 11 września 12 września
Ṭəqəmt(i) (ጥቅምት) Babah 11 października 12 października
Ḫədar (ኅዳር) Hatur 10 listopada 11 listopada
Taḫśaś ( ታኅሣሥ) Kiyahk 10 grudnia 11 grudnia
Ṭərr(i) (ጥር) Tubah 9 stycznia 10 stycznia
Yäkatit (Tn. Läkatit) (የካቲት) Amshir 8 lutego 9 lutego
Mägabit (መጋቢት) Baramhat 10 marca 10 marca
Miyazya (ሚያዝያ) Baramundah 9 kwietnia 9 kwietnia
Gənbot (ግንቦት) Bashans 9 maja 9 maja
Säne (ሰኔ) Ba'unah 8 czerwca 8 czerwca
Ḥamle (ሓምሌ) Abib 8 lipca 8 lipca
Nähase (ነሓሴ) Misra 7 sierpnia 7 sierpnia
Ṗagʷəmen/Ṗagumen (ጳጐሜን/ጳጉሜን) Nasi 6 września 6 września

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natural Born Vagabond™ Etiopia kolebka ludzkości http://naturalbornvagabond.com/etiopia-krotki-przewodnik

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]