Katarzyna Bragança

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Bragança
Catherine of Braganza.jpg
Coat of Arms of Catherine of Braganza.svg
królowa Anglii i Szkocji
Okres panowania od 1662
do 1685
Jako żona Karola II
Dane biograficzne
Dynastia Bragança
Urodzona 25 listopada 1638
Lizbona
Zmarła 30 listopada 1705
Lizbona
Ojciec Jan IV Szczęśliwy
Matka Ludwika de Guzman
Mąż Karol II Stuart

Katarzyna Bragança, port. Catarina Henriqueta de Bragança (ur. 25 listopada 1638 w Lizbonie, zm. 30 listopada 1705 w Lizbonie) - księżniczka portugalska z dynastii Bragança, królowa Anglii i Szkocji jako żona Karola II.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Lizbonie jako córka Joāo, księcia Bragança i jego hiszpańskiej żony Ludwiki de Guzman (Medina-Sidonia). Jej ojciec został królem Portugalii, jako Jan IV, po wypędzeniu Hiszpanów w 1640.

Królowa Katarzyna

Małżeństwo Katarzyny z Karolem miało umocnić sojusz portugalsko-angielski po wycofaniu się Francji z przymierza z Portugalią na mocy traktatu pirenejskiego w 1659. Po objęciu tronu przez ojca Katarzyna została zaręczona z Karolem.

Ślub odbył się w maju (3 lub 21) 1662 w Portsmouth. Jako posag Portugalia przekazała Anglii Tanger i Bombaj. Katarzyna ze względu na wyznanie katolickie nie była faworyzowaną kandydatką na żonę króla. Uniemożliwiło jej ono także koronację, jako że nie mogła wziąć udziału w anglikańskich nabożeństwach.

Jej mąż miał wiele dzieci z nieprawego łoża, ale Katarzyna nie wydała na świat żywego potomka, mimo iż kilkakrotnie zachodziła w ciążę (ostatnia w 1669). Jej pozycja była bardzo trudna, ale mąż domagał się okazywania jej szacunku i stanowczo odmówił rozwodu. Po jego śmierci w 1685 Katarzyna pozostała w Anglii przez okres rządów Jakuba II i powróciła do Portugalii w czasie panowania Wilhelma III i Marii II.

Zmarła w Lizbonie. W Anglii przyczyniła się do wprowadzenia i rozpowszechnienia zwyczaju picia herbaty. Była bardzo popularna i lubiana wśród ludu. Dla jej upamiętnienia miejscowość koło odebranego Holendrom Nowego Amsterdamu (dziś Nowy Jork) nazwano Queens - dziś jest to jedna z dzielnic miasta.

Zobacz też[edytuj]


Poprzednik
Henrietta Maria Burbon
Royal Arms of England (1189-1198).svg Królowa Anglii
1662-1685
Royal Arms of England (1189-1198).svg Następca
Maria z Modeny
Poprzednik
Henrietta Maria Burbon
Królowa Szkocji
1662–1685
Następca
Maria z Modeny