Maria z Modeny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Beatrycze z Modeny
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
księżna Yorku i Albany
Okres

od 1673
do 1688

Jako żona

Jakuba

Poprzedniczka

Anna Hyde

Następczyni

Helena Waldeck-Pyrmont

królowa Anglii i Szkocji
Okres

od 1685
do 1688

Jako żona

Jakuba II Stuarta

Poprzedniczka

Katarzyna Bragança

Następczyni

Maria II Stuart

Dane biograficzne
Dynastia

D’Este

Data i miejsce urodzenia

5 października 1658
Modena

Data i miejsce śmierci

7 maja 1718
Paryż

Miejsce spoczynku

opactwo Chaillot

Ojciec

Alfons IV d’Este

Matka

Laura Martinozzi

Mąż

Jakub II Stuart

Dzieci

Katarzyna Laura,
Izabela,
Karol,
Elżbieta,
Charlotta Maria,
Jakub Franciszek Edward Stuart,
Ludwika Maria Stuart

Maria Beatrycze z Modeny, także Maria Beatrycze d’Este, ang. Mary of Modena (ur. 5 października 1658 w Modenie, zm. 7 maja 1718 w Paryżu) – królowa Anglii i królowa Szkocji jako żona Jakuba II Stuarta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Modenie jako córka Alfonsa IV d’Este, księcia Modeny i Laury Martinozzi (siostrzenicy kardynała Jules'a Mazarina). Została ochrzczona imionami Maria Beatrice Eleonora Anna Margherita Isabella. Wychowywano ją na katoliczkę i miała zostać zakonnicą w klasztorze ufundowanym przez jej matkę, została jednak zaręczona z owdowiałym Jakubem, księciem Yorku i następcą tronu Anglii i Szkocji, jej kandydaturę popierał sam król FrancjiLudwik XIV Burbon. Ślub odbył się 30 września 1673.

Małżeństwo miało ważne dynastyczne i polityczne aspekty. Z poprzedniego małżeństwa z Lady Anną Hyde, Jakub miał już dwie córki Marię i Annę Stuart; obie żarliwe protestantki. Gdyby z drugiego małżeństwa doczekał się syna, ten pewnego dnia zostałby królem katolickim i przywrócił katolicyzm w protestanckiej Anglii.

Królowa Anglii[edytuj | edytuj kod]

Jakub II Stuart

W 1685, Jakub wstąpił na tron. Pojawiło się pytanie, czy Maria jest w stanie urodzić następcę tronu. Kiedy urodziła syna Jakuba w 1688, od razu powstało wiele plotek na jego temat; on również miał urodzić się martwy i zostać podmieniony. Jakub zwołał nadzwyczajne posiedzenie swojej rady, która orzekła, że mały książę Walii, jest synem jego i Marii. Kilka miesięcy później wybuchła rewolucja Wigów – Chwalebna rewolucja. 10 grudnia 1688 Maria i jej synek uciekli do Francji. Najstarsza córka Jakuba – Maria i jej mąż Wilhelm III Orański zostali przez Wigów wyniesieni na tron.

Lata wygnania we Francji[edytuj | edytuj kod]

Zamek Marii z Modeny we Francji

Na wygnaniu jako goście i domownicy Ludwika XIV, Maria z synem zamieszkali w zamku Saint-Germain-en-Laye. Jakub z opóźnieniem dołączył do swojej rodziny we Francji. Maria była ulubienicą Ludwika XIV i jego drugiej żony markizy de Maintenon. 28 czerwca 1692 urodziła jeszcze jedno dziecko – córkę Ludwikę. Zmarła ona w 1712, w wieku niespełna 20 lat, na ospę (w tym samym czasie zmarło kolejno 3 członków rodziny Ludwika XIV).

Jakub zmarł 6 września 1701. Maria wspierała we Francji wygnańców z Anglii. Na jej prośbę, Ludwik XIV ogłosił jej syna królem Anglii i Szkocji (była to jedna z przyczyn Wojny o sukcesję hiszpańską). Zmarła w Paryżu na raka piersi. Jej grób, w opactwie Chaillot został zniszczony podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]