Filipa de Hainault

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Filipa de Hainault
ilustracja
wizerunek herbu
królowa Anglii
Okres panowania od 1328
do 1369
Jako żona Edwarda III
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia ok. 1314
Valenciennes
Data i miejsce śmierci 15 sierpnia 1369
Windsor
Miejsce spoczynku Opactwo Westminsterskie
Ojciec Wilhelm III
Matka Joanna de Valois
Mąż Edward III
Dzieci Edward (Czarny Książę),
Izabela Angielska,
Joanna Angielska,
Wilhelm Hatfield,
Lionel z Antwerpii,
Jan z Gandawy,
Edmund Langley,
Blanka Plantagenet,
Maria Plantagenet,
Małgorzata Plantagenet,
Tomasz Windsor,
Wilhelm Windsor,
Tomasz Woodstock

Filipa de Hainault, fr. Philippa de Hainault (ur. ok. 1314 w Valenciennes, zm. 15 sierpnia 1369 w Windsorze) – królowa Anglii jako żona króla Edwarda III.

Urodziła się w Valenciennes (ówczesnej Flandrii, obecnie Francja), jako druga córka Wilhelma III, hrabiego Hainaut i Joanny de Valois (córki Karola de Valois, wnuczki Filipa III Śmiałego). Kiedy miała 9 lat, król AngliiEdward II zdecydował, że poślubi ona jego najstarszego syna (przyszłego Edwarda III) i wysłał biskupa Stapeldona, by ją obejrzał. Filipa poślubiła Edwarda w Yorku, 24 stycznia 1328 – 11 miesięcy po tym, jak został on królem Anglii. W przeciwieństwie do przyszłych królowych Anglii, nie przywiozła ze sobą ogromnego dworu i nie wprowadziła na dworze ani flandryjskich ani francuskich obyczajów.

Anglicy kochali ją jako delikatną, pełną współczucia i miłą kobietę. Towarzyszyła mężowi w jego ekspedycji do Szkocji w 1333, i Flandrii w latach 1338-1340. Zapamiętano ją również jako kobietę wrażliwą, która interweniowała u swojego męża i przekonała go, by oszczędził życie mieszczan Calais, których on chciał stracić dla przykładu. Edward bardzo kochał swoją żonę i choć przez 40 lat małżeństwa miał liczne krótkie „miłostki” oraz stałą kochankę Alice Perrers, darzył Filipę ogromnym szacunkiem. Filipa zmarła w Zamku Windsor na skutek obrzęku i została pochowana w Westminster Abbey. Przeżyła dziewięcioro swoich dzieci, dwoje z nich zmarło w 1348 w czasie epidemii Czarnej śmierci.

Potomstwo Filipy i Edwarda[edytuj]

Filipa urodziła mężowi 13 dzieci; 8 synów i 5 córek: