Kawior

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarny kawior.

Kawiorsolona ikra ryb jesiotrowatych (kawior czarny lub rosyjski), łososiowatych (kawior czerwony), dorszowatych (kawior norweski) lub innych ryb. Kawiorem nazywa się również jajka ślimaków (kawior ślimaczy lub biały kawior, popularny szczególnie we Francjicaviar d'escargots[1]).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Rosji tajemnicę otrzymywania kawioru rybacy znali od XII w. Iwan IV na stałe wprowadził jesiotra i kawior do kremlowskiego jadłospisu. Na początku XVIII wieku, za czasów panowania Piotra I, połów jesiotra i produkcja kawioru stały się monopolem państwowym. Centrum przemysłu rybnego, które przetrwało do dziś, ulokowano w Astrachaniu. Kawior niejako stał się kulinarnym symbolem Rosji.

Sposób podania[edytuj | edytuj kod]

Kawior podaje się schłodzony z tostami z masłem lub blinami. Kawior nakłada się na pieczywo, a nie rozsmarowuje. Do kawioru czarnego najlepszym dodatkiem jest schłodzona wódka lub koniak. Wiele osób twierdzi[kto?], iż najbardziej odpowiednim napojem do kawioru czarnego jest szampan, do czerwonego – lekkie, białe albo musujące wytrawne wino.

Rosyjskie bliny podane ze śmietaną, kawiorem, z wódką i z szampanem.
Rosyjski kawior z łososia z chlebem.
Kawior ślimaczy.

Wartość odżywcza[edytuj | edytuj kod]

  • Sód – ok. 200 mg w 100 g
  • Fosfor – ok. 90 mg w 100 g

Wartość odżywcza kawioru wynosi ok. 264 kcal w 100 g[2].

Podstawowe odmiany kawioru[edytuj | edytuj kod]

Zastosowanie w kosmetyce[edytuj | edytuj kod]

Kawior zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów, które regenerują uszkodzoną barierę ochronną naskórka, przyspieszają odnowę komórek i umożliwiają wnikanie do skóry białek i enzymów. Zwiększają też przyswajanie witaminy A, która pobudza naskórek do odnowy. Oprócz tego zawiera fosfor, który odżywia i wzmacnia skórę; mikroelementy (m.in. cynk, jod, magnez), które nawilżają i pobudzają do pracy komórki skóry; fosfolipidy – odpowiedzialne za kontrolę nawilżenia oraz przeciwdziałające parowaniu wody ze skóry(dzięki nim skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna); białka, które dostarczają składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i spójności tkanek oraz poprawiają jędrność cery; witaminy (A, D, E) – chronią skórę przed wolnymi rodnikami przyspieszającymi jej starzenie. W gabinetach kosmetycznych stosuje się zabiegi z kawiorem, oraz produkuje się kremy kawiorowe[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przewodnik konesera: biały "kawior". luxlux.pl. [dostęp 2014-03-10]. (pol.).
  2. Food Composition Databases Show Foods -- Fish, caviar, black and red, granular [online], ndb.nal.usda.gov [dostęp 2017-08-20] (ang.).