Kickapoo (Indianie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indiański szałas, Oklahoma, ok. 1880.

Kickapoo (pl. Kikapowie) - plemię Indian Ameryki Północnej z rodziny algonkińskiej zamieszkujący pierwotnie dzisiejsze stany Wisconsin i północne Illinois.

W dawnych czasach byli sprzymierzeńcami plemion Sauków i Lisów, a w roku 1712 wraz z Lisami uderzyli i spalili Fort Detroit. Brali udział w wojnie roku 1812 po stronie Tecumseha, a część z nich w wojnie Czarnego Jastrzębia w roku 1832. Odsadnicy amerykańscy mieli z nimi ciągłe problemy do roku 1819, kiedy to odstąpili swe ziemie rządowi Stanów Zjednoczonych i wyemigrowali na zachód, gdzie roztopili się wśród Indian Wielkich Równin.

W jednym z ciężkich dla siebie momentów (około 1852 roku) część plemienia wyemigrowała do Meksyku i od tego czasu znana jest jako Mexican Kickapoo. Jednak większość wróciła w latach 1873-74 do rezerwatu w Oklahomie; część, która pozostała w Meksyku osiedliła się w rezerwacie Chihuahua.

Ich imieniem nazwano później rzeki w stanach Wisconsin, Illinois i Teksas.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.