Koło Senatorów Niezależnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lidia Staroń – przewodnicząca koła w IX i X kadencji Senatu

Koło Senatorów Niezależnychkoło senackie działające w Senacie VIII, IX i X kadencji, zrzeszające senatorów niezależnych z różnych stron sceny politycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koło o tej nazwie po raz pierwszy powstało po wyborach parlamentarnych w 2011, jednak już w latach 1993–1997 funkcjonował Klub Senatorów Niezależnych liczący początkowo 7, a pod koniec kadencji 5 senatorów. W latach 1997–2007 natomiast senatorowie niezależni tworzyli wspólne koło z Polskim Stronnictwem Ludowym (do 2005 pod nazwą Koło Senatorów Ludowych i Niezależnych, a od 2005 Koło Senatorów Niezależnych i Ludowych). Po wyborach w 2011 Koło Senatorów Niezależnych utworzyli centroprawicowy senator Jarosław Obremski wybrany z ramienia związanego z Obywatelami do Senatu (posiadającymi koło senackie pod koniec poprzedniej kadencji) i ODŚ komitetu Rafała Dutkiewicza oraz wybrani jako kandydaci niezależni centrolewicowi senatorowie Włodzimierz Cimoszewicz (na początku kadencji wykluczony z SLD) i Kazimierz Kutz (który stanął na czele koła), do których wkrótce dołączył Marek Borowski z Socjaldemokracji Polskiej (którą opuścił pod koniec kadencji). Po wyborach w 2015 ponownie powołano koło, w którego składzie po raz kolejny znaleźli się Marek Borowski i Jarosław Obremski, a także dotychczasowa centroprawicowa posłanka Lidia Staroń (która niedługo wcześniej odeszła z PO, została ona nową przewodniczącą koła) – wszyscy wybrani z własnych komitetów. W maju 2016 Jarosław Obremski przeszedł do klubu PiS, jednak do koła dołączył wybrany z ramienia PSL, niezrzeszony wówczas centroprawicowy senator Józef Zając. Po kilku tygodniach powrócił on jednak do klubu PSL, w związku z czym KSN uległo rozwiązaniu. Reaktywowali je po wyborach w 2019 wybrani z własnych komitetów Lidia Staroń (która ponownie została przewodniczącą), a także nowo wybrani do Senatu Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Dwaj ostatni poparli w głosowaniu na marszałka Senatu kandydaturę Tomasza Grodzkiego z PO przeciw dotychczasowemu marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu z PiS (Lidia Staroń wstrzymała się od głosu), w związku z czym senatorowie opozycyjni wobec rządzącego PiS uzyskali w Senacie przewagę[1].

Senatorowie[edytuj | edytuj kod]

Senatorowie X kadencji[edytuj | edytuj kod]

Senatorowie IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Koło funkcjonowało do 14 czerwca 2016.

Senatorowie VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Senator opozycji Tomasz Grodzki z PO został marszałkiem Senatu!. koduj24.pl, 2019-11-12. [dostęp 2021-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-19)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]