Koalicja Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koalicja Polska
Skrót KP
Lider Władysław Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Bińczycka, Marek Biernacki
Data założenia 2019
Partie
członkowskie
PSL, UED, ŚR
Ideologia polityczna chrześcijańska demokracja, centryzm, agraryzm, konserwatywny liberalizm, liberalizm klasyczny, demokracja bezpośrednia, demokracja elektroniczna, proeuropeizm
Poglądy gospodarcze społeczna gospodarka rynkowa, liberalizm gospodarczy
Grupa w Parlamencie
Europejskim
Europejska Partia Ludowa (PSL)
Obecni posłowie
29/460
Obecni senatorowie
3/100
Obecni eurodeputowani
3/52
Obecni radni wojewódzcy
68/552
Strona internetowa
Polska
Godło RP
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Polski
Portal Portal Polska

Koalicja Polska – projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, powołany w 2019. Jego reprezentacją parlamentarną w Sejmie VIII kadencji i Senacie IX kadencji był klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, którego powstanie ogłoszono 4 lipca 2019 (od 8 sierpnia związany z koalicją był również klub poselski Kukiz’15), natomiast w Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji (od 12 listopada 2019) stał się nią klub Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, od 28 listopada 2020 noszący nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy o pomyśle powołania Koalicji Polskiej wspomniano na konferencji prasowej 4 lutego 2019, w której wzięli udział przedstawiciele PSL, Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów i środowiska samorządowego skupionego wokół Rafała Dutkiewicza[1]. W eurowyborach w maju tego samego roku PSL, Nowoczesna i UED wystartowały jednak w ramach Koalicji Europejskiej, której trzon stanowiła Platforma Obywatelska (znalazły się w niej też środowiska lewicowe). Po przegranych z PiS wyborach PO i Nowoczesna postanowiły kontynuować współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej, natomiast 1 czerwca 2019 rada naczelna PSL opowiedziała się za budową wokół tej partii chrześcijańsko-demokratycznej Koalicji Polskiej, która miałaby wystartować w wyborach parlamentarnych w tym samym roku[2] (jako komitet wyborczy PSL, bądź w sojuszu z PO bez udziału środowisk lewicowych[3]). Chęć współtworzenia koalicji jako pierwsze zadeklarowały Liga Polskich Rodzin[4][5] i UED[6].

4 lipca ogłoszono powołanie klubu parlamentarnego PSL – Koalicja Polska, powstałego z przekształcenia klubu PSL-UED, w związku z przystąpieniem do niego dwóch posłów wykluczonych wcześniej z PO Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka (którzy przeszli z klubu PO-KO) oraz posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka (dotychczas niezrzeszonego)[7].

6 lipca rada naczelna PSL potwierdziła stanowisko, w którym opowiedziała się za podjęciem rozmów z PO o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych przy odrzuceniu możliwości wspólnych list z SLD i Wiosną[8]. 13 lipca rada krajowa UED oficjalnie potwierdziła udział w budowaniu koalicji, a 15 lipca prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że rozmowy z PO zostały już zakończone i partie nie wystartują w ramach wspólnego komitetu[9]. 23 lipca sekretarz PSL Piotr Zgorzelski oznajmił, że do Koalicji Polskiej dołączyło Stronnictwo Demokratyczne[10]. 5 sierpnia PSL zawarło porozumienie o wspólnym starcie w wyborach z partią Ślonzoki Razem i Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski[11], a 8 sierpnia z ruchem Kukiz’15 (z którym PSL przyjęło wspólne postulaty m.in. mieszanej ordynacji wyborczej, powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego, e-votingu, możliwości odwołania posła, emerytury bez podatku, deregulacji gospodarki, ulgi podatkowej na OZE, czy też pakietu antykorupcyjnego)[12], posiadającym osobny klub poselski. 22 sierpnia do Koalicji Polskiej dołączyły lubuskie struktury Bezpartyjnych Samorządowców, pomimo samodzielnego startu tego ruchu w skali kraju[13].

Na listach KW PSL do Sejmu, oprócz przedstawicieli tej partii (i m.in. innych posłów PSL-KP), a także K’15, UED, ŚR i SD, znaleźli się również m.in. przedstawiciele partii Polska Nas Potrzebuje (w tym jej lider Dariusz Grabowski), szef partii Jeden-PL, członek rady politycznej LPR, czy też członek PO[14]. Do Senatu KW PSL wystawił 16 kandydatów – członków tej partii oraz Michała Kamińskiego z UED[15]. Ponadto z własnego komitetu (konkurując jedynie z kandydatem PiS) wystartował działacz PSL Artur Bagieński[16]. Ruch Kukiz’15 powołał KWW Kukiz15 do Senatu, z ramienia którego wystartowało dwoje kandydatów (w tym jeden w konkurencji do kandydata PSL)[17]. Do Senatu wystartował również (konkurując jedynie z kandydatem PiS) poseł K’15 Maciej Masłowski (z ramienia KWW Rozwój Podkarpacia)[18]. KW Ślonzoki Razem wystawił dwóch kandydatów do Senatu (w tym przewodniczącego partii Leona Swaczynę)[19].

W wyborach parlamentarnych komitet PSL uzyskał 8,55% głosów, zdobywając 30 mandatów w Sejmie[20] i 3 w Senacie[21]. Mandaty poselskie uzyskało 20 przedstawicieli PSL, 6 ruchu Kukiz’15 oraz jeden UED, a także trzy osoby niezależne w ramach koalicji. Mandaty senatorskie zdobyło dwóch członków PSL i jeden UED. Parlamentarzyści wybrani z list KW PSL zasiedli w klubie Koalicja Polska – PSL-Kukiz15, którego przewodniczącym został Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicemarszałkiem Sejmu z ramienia klubu został Piotr Zgorzelski, a wicemarszałkiem Senatu Michał Kamiński. W dniu rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu powołano również krajową radę programową Koalicji Polskiej, na której czele stanął lider Kukiz’15 Paweł Kukiz (który w lipcu 2020 zarejestrował partię K’15). Jej wiceprzewodniczącymi zostali Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka i Marek Biernacki[22]. W lutym 2020 do rady dołączyła Jolanta Milas (liderka stowarzyszenia zwykłego Państwo Fair Play, nawiązującego do ruchu Polska Fair Play)[23].

W wyborach prezydenckich w 2020 PSL wystawiło kandydaturę Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szefową jego sztabu została Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Oprócz przedstawicieli PSL, w sztabie wyborczym zasiedli m.in. przedstawiciele ruchu Kukiz’15 oraz UED[24]. Poparcia kandydaturze prezesa PSL udzieliły także ŚR i PFP[25][26]. W czerwcowych wyborach kandydat Koalicji Polskiej w pierwszej turze otrzymał 459 365 głosów (2,36%), zajmując 5. miejsce spośród 11 kandydatów[27]. W II turze UED udzieliła oficjalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu z PO[28]. Pozostałe ugrupowania nie wsparły formalnie żadnego z kandydatów (stanowisko w tej sprawie wyraziła partia ŚR[29]), przy czym osoby pełniące najwyższe funkcje w PSL (w tym Władysław Kosiniak-Kamysz[30]) opowiedziały się za kandydaturą Rafała Trzaskowskiego (oficjalnie poparli go m.in. eurodeputowani tej partii[31]).

26 listopada 2020, decyzją rady naczelnej PSL, partia ta zdecydowała o zakończeniu współpracy z Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej, z powodu różnic węwnątrzkoalicyjnych m.in. w związku z głosowaniem nad uchwałą w sprawie weta budżetu Unii Europejskiej[32]. Dwa dni później klub parlamentarny przyjął nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści (uwzględniając zarówno obie mające parlamentarzystów partie pozostające w koalicji, jak i opcję Marka Biernackiego). Tego samego dnia klub odejście z klubu ogłosiła Agnieszka Ścigaj (czyniąc to formalnie przed posłami ruchu Kukiz’15, który tym samym opuściła)[33].

Parlamentarzyści[edytuj | edytuj kod]

Posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści w Sejmie IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Byli posłowie:

 • Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) – do 28 listopada 2020, została posłanką niezrzeszoną i niezależną

Senatorowie Koła Senatorów Koalicja Polska – PSL w Senacie X kadencji[edytuj | edytuj kod]

Koło funkcjonuje od 10 grudnia 2019 w ramach klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL-Kukiz15[34].

Posłowie PSL do Parlamentu Europejskiego[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy posłowie PSL zostali wybrani z list Koalicji Europejskiej i należą w Parlamencie Europejskim do Europejskiej Partii Ludowej (we wspólnej delegacji z Platformą Obywatelską).

Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Sejmie VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Senator Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Senacie IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Posłowie Klubu Poselskiego Kukiz’15 w Sejmie VIII kadencji (w okresie udziału w Koalicji Polskiej)[edytuj | edytuj kod]

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie polityczne Ideologia polityczna Lider Posłowie Senatorowie Posłowie do PE Radni sejmików
województw
Polskie Stronnictwo Ludowe chrześcijańska demokracja,
centryzm
Władysław Kosiniak-Kamysz
20/460
2/100
3/52
67/552
K’15 konserwatywny liberalizm,
demokracja bezpośrednia
Paweł Kukiz
5/460
0/100
0/52
0/552
Unia Europejskich Demokratów liberalizm, centryzm, proeuropeizm Elżbieta Bińczycka
1/460
1/100
0/52
1/552
Ślonzoki Razem regionalizm Leon Swaczyna
0/460
0/100
0/52
0/552
Państwo Fair Play
(stowarzyszenie zwykłe)
konserwatywny liberalizm, liberalizm klasyczny Jolanta Milas
0/460
0/100
0/52
0/552

W klubie parlamentarnym Koalicja Polska – PSL-Kukiz15 oprócz przedstawicieli PSL, Kukiz’15 i UED zasiada również 3 posłów niezależnych. Dwóch z nich (według niektórych doniesień medialnych wszyscy trzej) reprezentuje środowisko konserwatywne skupione wokół Marka Biernackiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Polacy oczekują Koalicji Polskiej”. Nowoczesna, PSL i UED wystąpiły z apelem, tvn24.pl, 4 lutego 2019.
 2. PSL buduje własny blok na wybory – Koalicję Polską, rp.pl, 1 czerwca 2019.
 3. Kamil Dziubka, Andrzej Stankiewicz, Ludowcy gotowi na rozwód z Platformą, onet.pl, 27 czerwca 2019.
 4. ZG LPR w sprawie budowy Koalicji Polskiej, lpr.pl, 11 czerwca 2019.
 5. Rada Polityczna LPR przed wyborami parlamentarnymi, lpr.pl, 3 lipca 2019.
 6. Protasiewicz: Kosiniak-Kamysz lepszym liderem od Schetyny, rmf24.pl, 2 lipca 2019.
 7. Powstał nowy klub PSL-Koalicja Polska, wnp.pl, 4 lipca 2019.
 8. Kosiniak-Kamysz: Do wyborów nie pójdziemy z lewicą, zapraszamy do rozmów samą PO, gazetaprawna.pl, 5 lipca 2019.
 9. PSL: sprawa rozmów z PO zamknięta, onet.pl, 15 lipca 2019.
 10. Zgorzelski: Listy PSL są gotowe, ale muszą jeszcze przejść weryfikację w regionach. W ciągu półtora tygodnia wszystko będzie wiadome, wpolityce.pl, 26 lipca 2019.
 11. PSL na Śląsku. Porozumienia z ugrupowaniami regionalnymi, interia.pl, 5 sierpnia 2019.
 12. Oficjalnie: PSL i Kukiz’15 wystartują wspólnie, rp.pl, 8 sierpnia 2019.
 13. Lubuskie: Porozumienie PSL z Bezpartyjnymi Samorządowcami, interia.pl, 22 sierpnia 2019.
 14. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, wybory.gov.pl.
 15. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, pkw.gov.pl.
 16. Komitet Wyborczy Wyborców Artura Bagieńskiego, wybory.gov.pl.
 17. Komitet Wyborczy Kukiz15 do Senatu, pkw.gov.pl.
 18. Komitet Wyborczy Wyborców Rozwój Podkarpacia, pkw.gov.pl.
 19. Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem, pkw.gov.pl.
 20. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP, pkw.gov.pl.
 21. Wyniki wyborów 2019 do Senatu RP, wybory.gov.pl.
 22. Jest Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15, psl.pl, 12 listopada 2019.
 23. Jolanta Milas – Władysław Kosiniak Kamysz – Krajowa Rada Programowa Koalicji Polskiej, jolantamilas.pl.
 24. Sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. kosiniakkamysz.pl.
 25. Marcin Iciek, Śląskie. Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi kampanię prezydencką w regionie, radioem.pl, 21 lutego 2020.
 26. Fragment Konwencji Wyborczej Władysława Kosiniaka Kamysza – Jolanta Milas, jolantamilas.pl, 4 marca 2020.
 27. Wyniki pierwszego głosowania, wybory.gov.pl.
 28. Justyna Dobrosz-Oracz, Burzliwe obrady PSL. Na razie ludowcy przyjęli pozycję wyczekującą, wyborcza.pl, 30 czerwca 2020.
 29. Post na profilu ŚR. facebook.com, 6 lipca 2020.
 30. Władysław Kosiniak-Kamysz o głosowaniu na Rafała Trzaskowskiego: Jestem bliższy temu kierunkowi, gazeta.pl, 9 lipca 2020.
 31. Trzej europosłowie PSL zadeklarowali, kogo poprą w II turze. „Dokonamy wyboru między wolnością a opresyjnością”, onet.pl, 8 lipca 2020.
 32. Prezes PSL: nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Kukiza, polsatnews.pl, 26 listopada 2020.
 33. Agnieszka Ścigaj odeszła z klubu PSL i została posłanką niezrzeszoną, rmf24.pl, 28 listopada 2020.
 34. Kluby i koła, senat.gov.pl.