Przejdź do zawartości

Koalicja Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koalicja Polska
Państwo

 Polska

Skrót

KP

Lider

Władysław Kosiniak-Kamysz, Ireneusz Raś, Elżbieta Bińczycka

Przewodniczący

Władysław Kosiniak-Kamysz

Data założenia

4 lipca 2019

Partie
członkowskie

PSL, CdP, UED

Ideologia polityczna

chrześcijańska demokracja, centryzm, agraryzm, liberalny konserwatyzm, demokracja bezpośrednia, proeuropeizm

Poglądy gospodarcze

społeczna gospodarka rynkowa, liberalizm gospodarczy

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Europejska Partia Ludowa (PSL)

Młodzieżówka

Forum Młodych Ludowców, Młoda Polska, Europa Młodych

Barwy

     biel
     czerwień
     zieleń

Obecni posłowie
32/459
Obecni senatorowie
7/100
Obecni eurodeputowani
2/52
Obecni radni wojewódzcy
70/545
Strona internetowa

Koalicja Polska – projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, powołany w 2019. Jego reprezentacją parlamentarną w Sejmie VIII kadencji i Senacie IX kadencji był klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, którego powstanie ogłoszono 4 lipca 2019 (od 8 sierpnia związany z koalicją był również klub poselski Kukiz’15), natomiast w Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji (od 12 listopada 2019) stał się nią klub Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, od 28 listopada 2020 noszący nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści. Od 13 listopada 2023, w Sejmie X kadencji KP tworzy klub PSL–Trzecia Droga, a w Senacie XI kadencji współtworzy wraz z Polską 2050 klub TD. Od 13 grudnia 2023 współtworzy trzeci rząd Donalda Tuska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy o pomyśle powołania Koalicji Polskiej wspomniano na konferencji prasowej 4 lutego 2019, w której wzięli udział przedstawiciele PSL, Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów i środowiska samorządowego skupionego wokół Rafała Dutkiewicza[1]. W eurowyborach w maju tego samego roku PSL, Nowoczesna i UED wystartowały jednak w ramach Koalicji Europejskiej, której trzon stanowiła Platforma Obywatelska (znalazły się w niej też środowiska lewicowe). Po przegranych z PiS wyborach PO i Nowoczesna postanowiły kontynuować współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej, natomiast 1 czerwca 2019 rada naczelna PSL opowiedziała się za budową wokół tej partii chrześcijańsko-demokratycznej Koalicji Polskiej, która miałaby wystartować w wyborach parlamentarnych w tym samym roku[2] (jako komitet wyborczy PSL, bądź w sojuszu z PO bez udziału środowisk lewicowych[3]). Chęć współtworzenia koalicji jako pierwsze zadeklarowały Liga Polskich Rodzin[4][5] i UED[6].

4 lipca ogłoszono powołanie klubu parlamentarnego PSL – Koalicja Polska, powstałego z przekształcenia klubu PSL-UED, w związku z przystąpieniem do niego dwóch posłów wykluczonych wcześniej z PO – konserwatystów Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka (którzy przeszli z klubu PO-KO) – oraz posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka (dotychczas niezrzeszonego, do końca kadencji pozostającego członkiem Nowoczesnej)[7].

6 lipca rada naczelna PSL potwierdziła stanowisko, w którym opowiedziała się za podjęciem rozmów z PO o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych przy odrzuceniu możliwości wspólnych list z SLD i Wiosną[8]. 13 lipca rada krajowa UED oficjalnie potwierdziła udział w budowaniu koalicji, a 15 lipca prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że rozmowy z PO zostały już zakończone i partie nie wystartują w ramach wspólnego komitetu[9]. 23 lipca sekretarz PSL Piotr Zgorzelski oznajmił, że do Koalicji Polskiej dołączyło Stronnictwo Demokratyczne[10]. 5 sierpnia PSL zawarło porozumienie o wspólnym starcie w wyborach z partią Ślonzoki Razem i Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski[11], a 8 sierpnia z ruchem Kukiz’15 (z którym PSL przyjęło wspólne postulaty m.in. mieszanej ordynacji wyborczej, powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego, e-votingu, możliwości odwołania posła, emerytury bez podatku, deregulacji gospodarki, ulgi podatkowej na OZE, czy też pakietu antykorupcyjnego)[12], posiadającym osobny klub poselski. 22 sierpnia do Koalicji Polskiej dołączyły lubuskie struktury Bezpartyjnych Samorządowców, pomimo samodzielnego startu tego ruchu w skali kraju[13].

Na listach KW PSL do Sejmu, oprócz przedstawicieli tej partii (i m.in. innych posłów PSL-KP), a także K’15, UED, ŚR i SD, znaleźli się również m.in. przedstawiciele partii Polska Nas Potrzebuje (w tym jej lider Dariusz Grabowski), szef partii Jeden-PL, członek rady politycznej LPR, czy też członek PO[14]. Do Senatu KW PSL wystawił 16 kandydatów – członków tej partii oraz Michała Kamińskiego z UED[15]. Ponadto z własnego komitetu (konkurując jedynie z kandydatem PiS) wystartował działacz PSL Artur Bagieński[16]. Ruch Kukiz’15 powołał KWW Kukiz15 do Senatu, z ramienia którego wystartowało dwoje kandydatów (w tym jeden w konkurencji do kandydata PSL)[17]. Do Senatu wystartował również (konkurując jedynie z kandydatem PiS) poseł K’15 Maciej Masłowski (z ramienia KWW Rozwój Podkarpacia)[18]. KW Ślonzoki Razem wystawił dwóch kandydatów do Senatu (w tym przewodniczącego partii Leona Swaczynę)[19].

W wyborach parlamentarnych komitet PSL uzyskał 8,55% głosów, zdobywając 30 mandatów w Sejmie[20] i 3 w Senacie[21]. Mandaty poselskie uzyskało 20 przedstawicieli PSL, 6 ruchu Kukiz’15 oraz jeden UED, a także trzy osoby niezależne w ramach koalicji (które uzyskały reelekcję, m.in. wykluczeni wcześniej z PO konserwatyści). Mandaty senatorskie zdobyło dwóch członków PSL i jeden UED. Parlamentarzyści wybrani z list KW PSL zasiedli w klubie Koalicja Polska – PSL-Kukiz15, którego przewodniczącym został Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicemarszałkiem Sejmu z ramienia klubu został Piotr Zgorzelski, a wicemarszałkiem Senatu Michał Kamiński. W dniu rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu powołano również krajową radę programową Koalicji Polskiej, na której czele stanął lider Kukiz’15 Paweł Kukiz (który w lipcu 2020 zarejestrował partię K’15). Jej wiceprzewodniczącymi zostali Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka i Marek Biernacki[22]. W lutym 2020 do rady dołączyła Jolanta Milas (liderka stowarzyszenia zwykłego Państwo Fair Play, nawiązującego do ruchu Polska Fair Play)[23].

W wyborach prezydenckich w 2020 PSL wystawiło kandydaturę Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szefową jego sztabu została Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Oprócz przedstawicieli PSL, w sztabie wyborczym zasiedli m.in. przedstawiciele ruchu Kukiz’15 oraz UED[24]. Poparcia kandydaturze prezesa PSL udzieliły także ŚR i PFP[25][26]. W czerwcowych wyborach kandydat Koalicji Polskiej w pierwszej turze otrzymał 459 365 głosów (2,36%), zajmując 5. miejsce spośród 11 kandydatów[27]. W II turze UED udzieliła oficjalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu z PO[28]. Pozostałe ugrupowania nie wsparły formalnie żadnego z kandydatów (stanowisko w tej sprawie wyraziła partia ŚR[29]), przy czym osoby pełniące najwyższe funkcje w PSL (w tym Władysław Kosiniak-Kamysz[30]) opowiedziały się za kandydaturą Rafała Trzaskowskiego (oficjalnie poparli go m.in. eurodeputowani tej partii[31]).

26 listopada 2020, decyzją rady naczelnej PSL, partia ta zdecydowała o zakończeniu współpracy z Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej, z powodu różnic wewnątrzkoalicyjnych m.in. w związku z głosowaniem nad uchwałą w sprawie weta budżetu Unii Europejskiej[32]. Dwa dni później klub parlamentarny przyjął nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści (uwzględniając zarówno obie mające parlamentarzystów partie pozostające w koalicji, jak i opcję związaną z Markiem Biernackim). Tego samego dnia odejście z klubu ogłosiła Agnieszka Ścigaj (czyniąc to formalnie przed posłami ruchu Kukiz’15, który tym samym opuściła)[33]. W miejsce Pawła Kukiza przewodniczącym rady Koalicji Polskiej został Władysław Kosiniak-Kamysz[34]. Formalne wydalenie posłów Kukiz’15 z klubu Koalicji Polskiej nastąpiło 9 grudnia[35].

1 grudnia do koalicji dołączyła Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców[36], tydzień później porozumienie organizacji osób pokrzywdzonych przez organy państwa (m.in. Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu, Stowarzyszenie Niepokonani 2012 i Stowarzyszenie Sprawiedliwości Społecznej) na czele z byłym posłem Jerzym Jachnikiem[37]. 15 grudnia ponownie potwierdzono udział ŚR w KP, podpisując formalne porozumienie[38]. Dzień później zaprezentowano logo KP z biało-czerwonym kodem kreskowym[39].

Po śmierci w grudniu 2020 Jolanty Fedak z PSL mandat po niej objął w marcu 2021 Łukasz Mejza z lubuskich BS, jednak nie przystąpił do klubu Koalicji Polskiej. W czerwcu 2021 do klubu dołączyli parlamentarzyści zasilający środowisko „Konserwatystów”: poseł Ireneusz Raś (wykluczony w poprzednim miesiącu z PO i klubu KO) i senator Kazimierz Michał Ujazdowski (bezpartyjny dotychczasowy senator PO, który przeszedł z klubu KO, wcześniej współtworząc z Markiem Biernackim i osobami spoza polityki think tank Centrum Dobrego Państwa[40])[41]. 29 czerwca 2021 w ramach Koalicji Polskiej powstało konserwatywno-chadeckie stowarzyszenie Tak, Polska!, którego przewodniczącym został Ireneusz Raś, wiceprzewodniczącymi Marek Biernacki i należący do PO były poseł Stanisław Żmijan[42], a szefem rady programowej poseł Marek Sawicki z PSL; stowarzyszenie zarejestrowano 23 sierpnia tego samego roku. 14 lipca 2021 współpracę z KP podjęło stowarzyszenie zwykłe Pomorski Ruch Obywatelski[43]. 31 sierpnia 2021 KP ogłosiła wspólną deklarację dotyczącą kwestii samorządów wraz z partią Porozumienie i kołem poselskim Polskie Sprawy[44]. 2 maja 2022 ogłoszono powołanie przez środowisko Konserwatystów (CDP i TP) wewnątrz KP partii Centrum dla Polski[45] (została ona zarejestrowana 11 października tego samego roku, pięć miesięcy później na kongresie na jej prezesa został wybrany Ireneusz Raś).

7 lutego 2023 Koalicja Polska nawiązała współpracę z Polską 2050 Szymona Hołowni, ogłaszając powołanie wspólnego eksperckiego zespołu programowego[46]. W zespole z ramienia KP znaleźli się Krzysztof Kosiński, Anna Ojer i Czesław Siekierski związani z PSL, Kazimierz Michał Ujazdowski z CdP oraz Elżbieta Bińczycka z UED[47]. 1 marca zaprezentowano wspólne postulaty programowe KP i Polski 2050[48]. 27 kwietnia tego samego roku zawarto umowę pomiędzy PSL (reprezentującym całą KP) a Polską 2050 w sprawie wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2023[49][50]. Koalicja wyborcza przyjęła nazwę Trzecia Droga.

19 lipca 2023 do Koalicji Polskiej dołączyło stowarzyszenie Młoda Polska (środowisko do lutego 2023 działające pod szyldem Młodej Prawicy jako młodzieżówka Porozumienia)[51]. Następnego dnia przystąpienie do klubu poselskiego KP ogłosili, dołączając do grupy Konserwatystów, posłowie Porozumienia (z wyjątkiem Jarosława Gowina) – Magdalena Sroka (prezes partii), Stanisław Bukowiec i Iwona Michałek[52]. Kilka tygodni później wystąpili oni z Porozumienia[53]. We wrześniu tego samego roku z Koalicją Polską związali się prezes partii Wolnościowcy i poseł niezrzeszony Artur Dziambor[54] oraz posłanka KO Joanna Fabisiak, która odeszła z PO[55] (nie przystąpili oni do klubu parlamentarnego, jednak ogłoszono ubieganie się ich jako kandydatów KP o poselską reelekcję).

W wyborach parlamentarnych KP stanowiła pulę kandydatów PSL w ramach Trzeciej Drogi, która zdobyła 14,4% głosów i uzyskała 65 mandatów w Sejmie oraz 11 w Senacie[56]. KP przypadły 32 mandaty w Sejmie i 6 w Senacie, z czego politycy PSL otrzymali 27 mandatów w Sejmie i 4 w Senacie, Konserwatyści 5 mandatów w Sejmie (3 z nich zdobyli działacze CdP, a pozostałe Marek Biernacki i Magdalena Sroka, która jednak po rozpoczęciu nowej kadencji wstąpiła do PSL) i 1 (Kazimierza Michała Ujazdowskiego z CdP) w Senacie, a UED 1 mandat (Michała Kamińskiego) w Senacie. W Sejmie KP powołała własny klub pod nazwą PSL-TD, a w Senacie współtworzyła wspólny z Polską 2050 klub TD (do którego przystąpił działający dotychczas w Porozumieniu, wybrany jako kandydat niezależny, bezpartyjny już Józef Zając, zasilając grupę Konserwatystów). Przewodniczącym klubu PSL-TD został Krzysztof Paszyk z PSL, a senackiego klubu TD również polityk PSL Waldemar Pawlak. Piotr Zgorzelski z PSL i Michał Kamiński z UED utrzymali stanowiska wicemarszałków odpowiednio Sejmu i Senatu. W nowo powołanej Radzie Ministrów premiera Donalda Tuska z PO znalazło się czterech przedstawicieli PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz jako wicepremier, a także Krzysztof Hetman, Dariusz Klimczak i Czesław Siekierski. Stanowiska wiceministrów, oprócz działaczy PSL, objęli też dwaj posłowie CdP. UED uzyskała w administracji rządowej przedstawiciela na stanowisku wicewojewody.

W wyborach samorządowych w 2024 Koalicja Polska wystartowała do sejmików województw oraz częściowo na niższych szczeblach ponownie jako pula PSL w ramach TD. Poza KP znalazła się partia Ślonzoki Razem, wystawiając własne listy w wyborach do sejmiku śląskiego. W wyborach do tego sejmiku w ramach KP z list TD wystartowali natomiast kandydaci nieprawomocnie wyrejestrowanej Śląskiej Partii Regionalnej.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Kierownictwo[57][edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący:

Wiceprzewodniczący:

Prezydium Klubu Parlamentarnego PSL–Trzecia Droga[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący:

Wiceprzewodniczący:

Sekretarz:

Rzecznik dyscypliny:

Parlamentarzyści[edytuj | edytuj kod]

Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL–Trzecia Droga w Sejmie X kadencji[edytuj | edytuj kod]

Senatorowie Koalicji Polskiej w Klubie Senackim Trzecia Droga w Senacie XI kadencji[edytuj | edytuj kod]

Posłowie PSL do Parlamentu Europejskiego[edytuj | edytuj kod]

Były eurodeputowany:

Wszyscy posłowie PSL zostali wybrani z list Koalicji Europejskiej i przystąpili w Parlamencie Europejskim do Europejskiej Partii Ludowej (PSL współtworzy delegację z Platformą Obywatelską).

Posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści w Sejmie IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsi posłowie:

 • Jolanta Fedak (PSL) – do 31 grudnia 2020, zmarła
 • Paweł Kukiz (Kukiz’15) – do 9 grudnia 2020, został posłem niezrzeszonym (potem koło Kukiz’15-DB)
 • Jarosław Sachajko (Kukiz’15) – do 9 grudnia 2020, został posłem niezrzeszonym (potem koło Kukiz’15-DB)
 • Paweł Szramka (Kukiz’15) – do 9 grudnia 2020, został posłem niezrzeszonym (potem koła Kukiz’15-DB, koła Polskie Sprawy, ponownie niezrzeszony oraz i klubu KO, ponadto partia Dobry Ruch)
 • Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) – do 30 listopada 2020, została posłanką niezrzeszoną i niezależną (potem koło Polskie Sprawy)
 • Stanisław Tyszka (Kukiz’15) – do 9 grudnia 2020, został posłem niezrzeszonym (potem koła Kukiz’15-DB i Konfederacja, ponadto w ramach Konfederacji partia Nowa Nadzieja)
 • Stanisław Żuk (Kukiz’15) – do 9 grudnia 2020, został posłem niezrzeszonym (potem koło Kukiz’15-DB)

Z listy PSL, jako przedstawiciel lubuskich Bezpartyjnych Samorządowców w ramach KP, kandydował także Łukasz Mejza, który zastąpił Jolantę Fedak 16 marca 2021, zostając posłem niezrzeszonym (wstąpił potem ponadto do Partii Republikańskiej).

Senatorowie Koła Senatorów Koalicja Polska – PSL w Senacie X kadencji[edytuj | edytuj kod]

Koło funkcjonowało od 10 grudnia 2019 w ramach klubu parlamentarnego KP[58].

Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Sejmie VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Senator Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Senacie IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Posłowie Klubu Poselskiego Kukiz’15 w Sejmie VIII kadencji (w okresie udziału w Koalicji Polskiej)[edytuj | edytuj kod]

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Partia polityczna Ideologia polityczna Lider Posłowie Senatorowie Posłowie do PE Radni sejmików
województw
Polskie Stronnictwo Ludowe
chrześcijańska demokracja,
centryzm
Władysław Kosiniak-Kamysz
28/460
4/100
2/52
67/552
Centrum dla Polski liberalny konserwatyzm, chrześcijańska demokracja Ireneusz Raś
3/460
1/100
0/52
0/552
Unia Europejskich Demokratów liberalizm, centryzm, proeuropeizm Elżbieta Bińczycka
0/460
1/100
0/52
1/552

KP reprezentują również niezależni przedstawiciele środowiska Konserwatystów (skupiającego m.in. CdP i Młodą Polskę) – 1 poseł, 1 senator i 2 radnych sejmików.

Ponadto z Koalicją Polską związane są środowiska niepartyjne:

 • stowarzyszenie Młoda Polska – lider Jan Strzeżek
 • stowarzyszenie zwykłe Państwo Fair Play – lider Jolanta Milas
 • organizacja pracodawców Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców – lider Robert Składowski
 • organizacje osób pokrzywdzonych przez organy państwa (m.in. Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu, Stowarzyszenie Niepokonani 2012 i Stowarzyszenie Sprawiedliwości Społecznej) – lider Jerzy Jachnik
 • stowarzyszenie zwykłe Pomorski Ruch Obywatelski „PRO OBYWATEL” – lider Tomasz Kajzer

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Polacy oczekują Koalicji Polskiej”. Nowoczesna, PSL i UED wystąpiły z apelem [online], tvn24.pl, 4 lutego 2019.
 2. PSL buduje własny blok na wybory – Koalicję Polską [online], rp.pl, 1 czerwca 2019.
 3. Kamil Dziubka, Andrzej Stankiewicz, Ludowcy gotowi na rozwód z Platformą [online], onet.pl, 27 czerwca 2019.
 4. ZG LPR w sprawie budowy Koalicji Polskiej [online], lpr.pl, 11 czerwca 2019 [zarchiwizowane z adresu 2019-07-04].
 5. Rada Polityczna LPR przed wyborami parlamentarnymi [online], lpr.pl, 3 lipca 2019 [zarchiwizowane z adresu 2021-04-18].
 6. Protasiewicz: Kosiniak-Kamysz lepszym liderem od Schetyny [online], rmf24.pl, 2 lipca 2019.
 7. Powstał nowy klub PSL-Koalicja Polska [online], wnp.pl, 4 lipca 2019.
 8. Kosiniak-Kamysz: Do wyborów nie pójdziemy z lewicą, zapraszamy do rozmów samą PO [online], gazetaprawna.pl, 5 lipca 2019.
 9. PSL: sprawa rozmów z PO zamknięta [online], onet.pl, 15 lipca 2019.
 10. Zgorzelski: Listy PSL są gotowe, ale muszą jeszcze przejść weryfikację w regionach. W ciągu półtora tygodnia wszystko będzie wiadome [online], wpolityce.pl, 26 lipca 2019.
 11. PSL na Śląsku. Porozumienia z ugrupowaniami regionalnymi [online], interia.pl, 5 sierpnia 2019.
 12. Oficjalnie: PSL i Kukiz’15 wystartują wspólnie [online], rp.pl, 8 sierpnia 2019.
 13. Lubuskie: Porozumienie PSL z Bezpartyjnymi Samorządowcami [online], interia.pl, 22 sierpnia 2019.
 14. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe [online], pkw.gov.pl.
 15. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe [online], pkw.gov.pl.
 16. Komitet Wyborczy Wyborców Artura Bagieńskiego [online], pkw.gov.pl.
 17. Komitet Wyborczy Kukiz15 do Senatu [online], pkw.gov.pl.
 18. Komitet Wyborczy Wyborców Rozwój Podkarpacia [online], pkw.gov.pl.
 19. Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem [online], pkw.gov.pl.
 20. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP [online], pkw.gov.pl.
 21. Wyniki wyborów 2019 do Senatu RP [online], pkw.gov.pl.
 22. Jest Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15 [online], psl.pl, 12 listopada 2019.
 23. Jolanta Milas – Władysław Kosiniak Kamysz – Krajowa Rada Programowa Koalicji Polskiej [online], jolantamilas.pl.
 24. Sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. kosiniakkamysz.pl.
 25. Marcin Iciek, Śląskie. Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi kampanię prezydencką w regionie [online], radioem.pl, 21 lutego 2020.
 26. Fragment Konwencji Wyborczej Władysława Kosiniaka Kamysza – Jolanta Milas [online], jolantamilas.pl, 4 marca 2020.
 27. Wyniki pierwszego głosowania [online], pkw.gov.pl.
 28. Justyna Dobrosz-Oracz, Burzliwe obrady PSL. Na razie ludowcy przyjęli pozycję wyczekującą [online], wyborcza.pl, 30 czerwca 2020.
 29. Post na profilu ŚR. facebook.com, 6 lipca 2020.
 30. Władysław Kosiniak-Kamysz o głosowaniu na Rafała Trzaskowskiego: Jestem bliższy temu kierunkowi [online], gazeta.pl, 9 lipca 2020.
 31. Trzej europosłowie PSL zadeklarowali, kogo poprą w II turze. „Dokonamy wyboru między wolnością a opresyjnością” [online], onet.pl, 8 lipca 2020.
 32. Prezes PSL: nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Kukiza [online], polsatnews.pl, 26 listopada 2020.
 33. Agnieszka Ścigaj odeszła z klubu PSL i została posłanką niezrzeszoną [online], rmf24.pl, 28 listopada 2020.
 34. Historia [online], uniaeurodem.pl.
 35. Posłowie Kukiz’15 oficjalnie usunięci. „To farsa” [online], interia.pl, 9 grudnia 2020.
 36. Szef PSL: Koalicja Polska podpisała porozumienie z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców [online], gazetaprawna.pl, 1 grudnia 2020.
 37. Koalicja Polska zawarła porozumienie z organizacjami osób pokrzywdzonych przez organy państwa [online], psl.pl, 8 grudnia 2020.
 38. Koalicja Polska podpisała porozumienie o współpracy z partią Ślonzoki Razem [online], psl.pl, 15 grudnia 2020.
 39. Koalicja Polska ma nowe logo. „To symbol kierunku, w którym zmierzamy” [online], wnp.pl, 15 grudnia 2020.
 40. Powstało Centrum Dobrego Państwa [online], dobrepanstwo.com, 20 czerwca 2021.
 41. Kolejny polityk odchodzi z KO. Tym razem to senator. Wiemy jaki klub zasili [online], wpunkt.online, 22 czerwca 2021.
 42. Byli politycy PO zakładają stowarzyszenie [online], rp.pl, 29 czerwca 2021.
 43. Krystyna Paszkowska, Władysław Kosiniak-Kamysz o Moście Tczewskim: To nie jest lokalna sprawa, to sprawa polska [online], polskatimes.pl, 14 lipca 2021.
 44. PSL z Gowinem i kołem Polskie Sprawy: Samorząd jest zagrożony [online], rp.pl, 31 sierpnia 2021.
 45. Centrum dla Polski dołącza do Koalicji Polskiej. Jesienią kongres nowej partii [online], tvn24.pl, 2 maja 2022.
 46. Maciej Zubiel, Hołownia i Kosiniak-Kamysz zdecydowali. „Pierwszy krok” [online], wp.pl, 7 lutego 2023.
 47. Pierwsze spotkanie zespołu eksperckiego Polski 2050 i PSL. Hołownia o początku „pięknej przyjaźni” [online], tvn24.pl, 14 lutego 2023.
 48. Lista wspólnych spraw Polski 2050 i PSL. „W Orlenie będą fachowcy” [online], rp.pl, 1 marca 2023.
 49. Hołownia: Polska 2050 i PSL podjęły decyzję o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych [online], pap.pl, 27 kwietnia 2023.
 50. Umowa Koalicyjna z Polskim Stronnictwem Ludowym [online], polska2050.pl, 27 kwietnia 2023.
 51. Szef PSL: do Koalicji Polskiej dołącza stowarzyszenie Młoda Polska [online], portalsamorzadowy.pl, 19 lipca 2023.
 52. Posłowie Porozumienia w klubie Koalicji Polskiej. „Powiększamy nasze szeregi” [online], tvn24.pl, 20 lipca 2023.
 53. Patryk Michalski, „Król memów” przejął dawną partię Gowina. Koniec Porozumienia w Sejmie [online], wp.pl, 19 października 2023.
 54. Trzecia Droga ujawnia hasło wyborcze. „Dość kłótni, do przodu!”. Ryszard Petru i Artur Dziambor na listach [online], rp.pl, 2 września 2023.
 55. Michał Wojtczuk, Bolesna lekcja realpolitik: warszawscy działacze Hołowni muszą przełknąć Joannę Fabisiak na liście [online], wyborcza.pl, 7 września 2023.
 56. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r. [online], pkw.gov.pl.
 57. Współpraca polityczna [online], uniaeurodem.pl [zarchiwizowane z adresu 2023-05-28].
 58. Kluby i koła [online], senat.gov.pl.