Unia Europejskich Demokratów

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Unia Europejskich Demokratów
Ilustracja
Skrót UED
Przewodniczący Elżbieta Bińczycka
Data założenia 12 listopada 2016
Adres siedziby ul. Marszałkowska 2/4, 00-581 Warszawa
Ideologia polityczna centryzm, socjalliberalizm, proeuropeizm
Poglądy gospodarcze społeczna gospodarka rynkowa
Młodzieżówka EuroMłodzi
Barwy      błękit
     złoto
     biel
     czerwień
Obecni posłowie
1 / 460
Obecni senatorowie
1 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
1 / 552
Strona internetowa
Sekretariat UED w Sejmie (2018)

Unia Europejskich Demokratów (UED) – polska centrowa partia polityczna, powstała 12 listopada 2016 w wyniku połączenia Partii Demokratycznej – demokraci.pl ze strukturami stowarzyszenia Europejscy Demokraci. Odwołuje się do tradycji Unii Demokratycznej i Unii Wolności, których jest spadkobierczynią[1]. Charakter ugrupowania jest socjalliberalny, występuje także skrzydło umiarkowanie chadeckie. UED silnie akcentuje przywiązanie do wartości Unii Europejskiej[2]. Międzynarodowo współpracuje z Partią Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy[3].

Ugrupowanie blisko współpracuje ze Stronnictwem Demokratycznym[4] i z Polskim Stronnictwem Ludowym (z którym współtworzy Koalicję Polską), jego partnerami są także Platforma Obywatelska i Nowoczesna[3]. Partia jest znaczącym podmiotem koalicji Wolność Równość Demokracja, skupionej wokół Komitetu Obrony Demokracji (szefowa partii Elżbieta Bińczycka początkowo była przewodniczącą komitetu koordynacyjnego WRD[5], a zastąpił ją szef rady politycznej UED Janusz Onyszkiewicz[3]). Przy partii, oprócz stowarzyszenia ED, działają Kluby Dyskusyjne im. Tadeusza Mazowieckiego (powołane wcześniej przy PD)[6], młodzieżówka EuroMłodzi (na czele której stoi sekretarz ED Klaudia Klimek)[7] oraz Stowarzyszenie im. Tadeusza Mazowieckiego (jego prezesem jest Włodzimierz Magdziarz, a prezesem honorowym syn patrona Michał Mazowiecki – obaj zasiadają we władzach UED)[3].

Historia[edit | edit source]

12 listopada 2016, podczas kongresu nadzwyczajnego pozaparlamentarnej Partii Demokratycznej, doszło do połączenia jej struktur ze strukturami powstającego stowarzyszenia Europejscy Demokraci, skupionego wokół czteroosobowego koła poselskiego o tej nazwie (zrzeszającego byłych posłów Platformy Obywatelskiej), do czego doszło formalnie poprzez zmianę nazwy PD, do której przystąpili działacze ED (na czele z Jackiem Protasiewiczem)[1]. Na czele UED stanęła dotychczasowa przewodnicząca PD Elżbieta Bińczycka, a Jacek Protasiewicz został jej I wiceprzewodniczącym. Pozostałymi wiceprzewodniczącymi zostali będący nimi do tej pory w PD Włodzimierz Magdziarz, Anna Sporyszkiewicz i Kazimierz Wóycicki. Szefem rady politycznej został Janusz Onyszkiewicz (także pełniący tę funkcję uprzednio w PD)[4]. Na kongresie spośród gości przemawiali były prezydent Lech Wałęsa i ówczesny przewodniczący KOD Mateusz Kijowski[1] (ponadto odczytano listy od byłych prezydentów Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego[8]). 9 grudnia 2017 odbył się kolejny kongres UED, na którym Elżbieta Bińczycka utrzymała przewodnictwo w partii. Włodzimierz Magdziarz i Kazimierz Wóycicki przestali pełnić funkcje wiceprzewodniczących.

22 stycznia 2018 poseł Michał Kamiński przystąpił do klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, by mógł on posiadać potrzebną do istnienia liczbę parlamentarzystów. Liderzy PSL i UED zadeklarowali jednocześnie chęć powołania wspólnego klubu federacyjnego[9]. Pięć dni później rada krajowa UED potwierdziła chęć współtworzenia przez partię tegoż klubu poselskiego[10]. Klub PSL-UED powstał 8 lutego. Jacek Protasiewicz został jego I wiceprzewodniczącym, a w prezydium zasiadł także Michał Kamiński[11]. 13 grudnia tego samego roku Jacek Protasiewicz na mocy porozumienia pomiędzy trzema partiami opuścił klub PSL-UED, dołączając do posłów Nowoczesnej, by mogła ona reaktywować klub poselski[12].

W wyborach samorządowych w 2018 kandydaci UED wystartowali z różnych list. Do sejmików w województwie śląskim z ramienia SLD Lewica Razem, w świętokrzyskim z list Koalicji Obywatelskiej, a w dolnośląskim z ramienia komitetu Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (z listy tej mandat uzyskał dotychczasowy poseł Stanisław Huskowski). Na niższym szczeblu przedstawiciele UED startowali z list KO, PSL, SLD LR bądź komitetów lokalnych; komitet UED wystawił jedynie kandydata na radnego gminnego. W 2019 Stanisław Huskowski współtworzył w sejmiku dolnośląskim (wraz z radnymi Nowoczesnej i drugim radnym z listy ZDdDŚ) klub radnych Nowoczesna Plus.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 UED przystąpiła do Koalicji Europejskiej, którą powołały PO, PSL, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Partia Zieloni[13]. Przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka znalazła się na 9. miejscu listy KE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, jako kandydatka wskazana przez PSL[14]. Otrzymała 6540 głosów, nie uzyskując mandatu[15].

12 czerwca 2019 mandat poselski objął wybrany z listy PO Michał Mazowiecki[16] (który już po wyborach przystąpił do PD), zastępując wybraną do Europarlamentu Ewę Kopacz. Tego samego dnia Jacek Protasiewicz powrócił do klubu PSL-UED, w wyniku decyzji o rozwiązaniu klubu Nowoczesnej[17].

Na przełomie czerwca i lipca 2019 zarząd UED opowiedział się za uczestnictwem w budowanym wokół PSL projekcie Koalicja Polska[18]; 4 lipca nazwę PSL-Koalicja Polska przyjął dotychczasowy klub parlamentarny PSL-UED, poszerzony o nowych posłów[19]. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku, do których Koalicja Polska (poszerzona m.in. o Kukiz’15 i SD) przystąpiła jako komitet wyborczy PSL, liderzy UED zostali liderami list do Sejmu w dwóch okręgach – Elżbieta Bińczycka w łódzkim, a Jacek Protasiewicz we wrocławskim. Kandydatem do Senatu został Michał Kamiński[20]. Wszyscy kandydaci UED uzyskali w wyborach do Sejmu łącznie 29 832 głosy (0,16% w skali kraju)[21]. Jacek Protasiewicz uzyskał mandat poselski, a Michał Kamiński mandat senatorski. W Sejmie IX i Senacie X kadencji, Jacek Protasiewicz został jednym z wiceprzewodniczących klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL-Kukiz15. Michał Kamiński objął zaś stanowisko wicemarszałka Senatu. Elżbieta Bińczycka została natomiast wiceprzewodniczącą nowo powołanej Rady Koalicji Polskiej[22].

Program[edit | edit source]

W deklaracji programowej UED deklaruje obronę instytucji kontroli demokratycznej (m.in. TK) i jakości demokracji, zagrożonymi jej zdaniem poprzez działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Za wielce istotne uważa zakorzenienie Polski w strukturach UE (w szczególności) i NATO. Wiąże z nimi bezpieczeństwo kraju, a zagrożenie widzi w polityce prowadzonej przez Rosję. Opowiada się też za stopniowym przekształcaniem UE w federację. Partia docenia dorobek gospodarczy III RP, przy czym chce „poprawić polski kapitalizm” – opowiada się za gospodarką rynkową, dbając o efektywną politykę społeczną. Kładzie też nacisk na sprawność służby cywilnej i służby zdrowia (i podwyższeniem nakładów na nią) oraz na rozdział Kościoła od państwa. Opowiada się za wprowadzeniem związków partnerskich. W dziedzinie edukacji sprzeciwia się podwyższeniu wieku szkolnego oraz likwidacji gimnazjów. Ugrupowanie postuluje naprawę szkolnictwa wyższego oraz wsparcie rozwoju kultury i jej upowszechnianie. Sprzeciwia się centralizacji rozdziału funduszy europejskich. Opowiada się za wspieraniem samorządu rolniczego i inwestycjami na wsi. Docenia rolę trzeciego sektora[2][23].

Struktura i działacze[edit | edit source]

 Zobacz też kategorię: Politycy Unii Europejskich Demokratów.

Władze krajowe partii składają się z Zarządu Krajowego, Rady Politycznej oraz Rady Krajowej. Lokalnymi jednostkami organizacyjnymi, które grupują członków i umożliwiają im działanie w ramach partii, są koła, wchodzące następnie w skład regionów. Zarządy wszystkich ciał są wybierane w sposób demokratyczny przez wszystkich członków (w przypadku kół), bądź też ich delegatów (w przypadku regionów bądź stopnia krajowego). Władze krajowe partii wybierane są na kongresie krajowym.

Zarząd Krajowy[edit | edit source]

Przewodnicząca:

I wiceprzewodniczący:

Wiceprzewodnicząca:

 • Anna Sporyszkiewicz

Sekretarz generalny:

 • Zdzisław Litwińczuk

Skarbnik:

 • Henryk Łazarski

Pozostali członkowie:

Rada Polityczna[edit | edit source]

Przewodniczący:

Pozostali członkowie:

Poseł na Sejm IX kadencji[edit | edit source]

Senator X kadencji[edit | edit source]

Posłowie na Sejm VIII kadencji[edit | edit source]

Były poseł[edit | edit source]

Wszyscy posłowie UED zostali wybrani z list Platformy Obywatelskiej i pod koniec kadencji zasiadali w klubie PSL – Koalicja Polska.

Przypisy[edit | edit source]

 1. a b c Europejscy Demokraci łączą się z Partią Demokratyczną, onet.pl, 12 listopada 2016 [dostęp 2016-11-17].
 2. a b Deklaracja ideowa, uniaeuropejskichdemokratow.pl [dostęp 2017-08-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-05].
 3. a b c d Współpraca, uniaeuropejskichdemokratow.pl [dostęp 2018-11-20].
 4. a b Unia Europejskich Demokratów – nowe wcielenie Partii Demokratycznej, dziennikzachodni.pl, 10 listopada 2016 [dostęp 2016-11-17].
 5. Konferencja prasowa Koła Poselskiego Europejscy Demokraci – Współpraca opozycji w ramach KOD-WRD. sejm.gov.pl, 27 września 2016. [dostęp 2016-11-02].
 6. Agata Kondzińska, Protasiewicz zakłada partię. „Będziemy nawiązywać do tradycji Unii Demokratycznej, którą szarga PiS”, wyborcza.pl, 10 listopada 2016 [dostęp 2016-12-30].
 7. Konferencja prasowa – W sprawie zapowiedzi rządu wycofania Polski z konwencji antyprzemocowej, sejm.gov.pl, 13 grudnia 2016 [dostęp 2016-12-30].
 8. Nowa partia na polskiej scenie politycznej – Unia Europejskich Demokratów, wiadomosci.com, 12 listopada 2016 [dostęp 2016-11-17].
 9. Kosiniak-Kamysz: Michał Kamiński dołączył do klubu parlamentarnego PSL, interia.pl, 22 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-22].
 10. Edyta Roś, Krajowa Rada Unii Europejskich Demokratów za powołaniem federacyjnego klubu PSL i UED, pap.pl, 27 stycznia 2018 [dostęp 2019-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-27].
 11. Kosiniak-Kamysz: Powstał federacyjny klub PSL i UED, gazetaprawna.pl, 8 lutego 2018 [dostęp 2018-02-08].
 12. Nowoczesna odzyskuje klub w Sejmie. Pomógł Jacek Protasiewicz, wprost.pl, 13 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-13].
 13. Iwona Szpala, PSL wchodzi do Koalicji Europejskiej. Jest decyzja władz partii, wyborcza.pl, 23 lutego 2019 [dostęp 2019-04-27].
 14. Kandydaci Koalicji Europejskiej PO, PSL, SLD, .N, Zieloni w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, koalicjaeuropejska.pl [dostęp 2019-04-27].
 15. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-05-31].
 16. Strona sejmowa Michała Mazowieckiego. [dostęp 2019-06-13].
 17. Nowoczesna dołącza do PO-KO. Jest uchwała klubu, wprost.pl, 12 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-13].
 18. Protasiewicz: Kosiniak-Kamysz lepszym liderem od Schetyny, rmf24.pl, 2 lipca 2019 [dostęp 2019-07-08].
 19. Grzegorz Bruszewski, Powstał klub PSL-Koalicja Polska, do którego weszli: Biernacki, Tomczak i Lubczyk, pap.pl, 4 lipca 2019 [dostęp 2019-07-08].
 20. Koalicja Polska zaprezentowała swoje „jedynki”, rmf24.pl, 17 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-18].
 21. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, wybory.gov.pl [dostęp 2019-11-27].
 22. Jest Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15, psl.pl, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-27].
 23. Jacek Protasiewicz, Deklaracja programowa, uniaeuropejskichdemokratow.pl [dostęp 2018-02-08].

Linki zewnętrzne[edit | edit source]