Przejdź do zawartości

Kościół św. Andrzeja Boboli w Czerwionce-Leszczynach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Andrzeja Boboli
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czerwionka-Leszczyny (Leszczyny)
ul. ks. Pojdy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Boboli

Wezwanie

św. Andrzeja Boboli

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie Czerwionki-Leszczyn
Mapa konturowa Czerwionki-Leszczyn, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie powiatu rybnickiego
Mapa konturowa powiatu rybnickiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie gminy Czerwionka-Leszczyny
Mapa konturowa gminy Czerwionka-Leszczyny, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Ziemia50°08′14,2″N 18°38′26,7″E/50,137278 18,640750

Kościół Świętego Andrzeja Bobolirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dębieńsko archidiecezji katowickiej. Znajduje się w Leszczynach, dzielnicy miasta Czerwionka-Leszczyny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół (pod wezwaniem Trójcy Przenajświętrzej) zbudowano w Leszczynach prawdopodobnie w latach 1594–1606 w konstrukcji wieńcowej, z sobotami. Istniał w nim ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku zawierający kilka obrazów, m.in. wizerunek Trójcy Świętej. W 1981 przeniesiono go do Palowic. W 2006 (na 25-lecie przeniesienia), w miejscu, gdzie stał, zrealizowano odwzorowanie jego fundamentów i trzech bram[1].

Budowę obecnej, modernistycznej świątyni rozpoczęto w 1937, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, księdza Adolfa Pojdy. Jej projektantem był Rafał Szymura. W 1939, przed napaścią Niemiec na Polskę, obiekt był w stanie surowym. Dzięki zgromadzonym wcześniej środkom, jeszcze w trakcie okupacji niemieckiej, przystosowano wnętrze do celów liturgicznych (w 1942 wmontowano m.in. witraż-rozetę sprowadzony z Quedlinburga). Poświęcenie odbyło się 16 lipca 1944. W 1945, w trakcie działań wojennych, kościół został uszkodzony (ostrzał armatni). Do 1948 szkody usunięto, a także ustawiono ołtarz autorstwa Masorza z Rybnika. Do dziś ocalały z niego tylko rzeźby: św. Andrzeja Boboli, św. Jacka i św. Stanisława. Po 1948 zbudowano kolejne ołtarze (boczne): św. Barbary i św. Katarzyny oraz Serca Najświętszej Maryi Panny i Serca Jezusa (dwa ostatnie nie są zachowane)[1].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

W kościele wiszą, otoczone lokalnym kultem, obrazy Matki Boskiej Licheńskiej i Miłosierdzia Bożego. Figura Matki Boskiej Fatimskiej (ukoronowana w 2003) pochodzi z 1955. Bogaty jest program witrażowy powstały w znacznej części z okazji Jubileuszu Roku 2000. W świątyni zdeponowane są relikwie św. Franciszka z Asyżu[1].

Organy

[edytuj | edytuj kod]

Budowa organów rozciągnięta była na znacznej przestrzeni czasowej: od lat II wojny światowej do 1993. Instrument dysponuje pedałem i trzema manuałami (łącznie 41 głosów i 2.581 piszczałek). Koncertował na nich m.in. prof. Julian Gembalski[1].

Tablice pamiątkowe

[edytuj | edytuj kod]

W kościele wiszą tablice pamiątkowe ku czci:

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Historia Kościoła [online], www.parafialeszczyny.wiara.pl [dostęp 2022-01-24].
  2. Napisy na tablicach pamiątkowych in situ.