Julian Gembalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julian Gembalski
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1950
Polska (Siemianowice Śląskie)
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna
Zawód organista, nauczyciel
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (od 1908)

Julian Gembalski (ur. 20 czerwca 1950 w Siemianowicach Śląskich) – polski muzyk, kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1996-2002 rektor tej uczelni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoira i Michaela Chapuisa oraz muzykologa Jeana Saint-Arromana. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem Flora Peetersa. W 1992 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki kościelnej. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Od 1995 prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Jego kunszt można poznać m.in. podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki w bazylice św. Wojciecha, gdzie gra na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.

Nagrody i inne wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Nagrody im. Karola Miarki (2002)[1], Nagrody im. Wojciecha Korfantego nadanej przez Związek Górnośląski (2002)[2], nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia"(2004)[3], odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [dostęp 2016-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03].
  2. Katarzyna Nowak, Laureaci nagrody im. Wojciecha Korfantego, archiwum.zwiazekg.type.pl [dostęp 2016-11-01].
  3. Lux ex Silesia – DA Katowice, da.katowice.pl [dostęp 2016-11-01].
  4. Ordery Odrodzenia Polski dla naukowców i badaczy. prezydent.pl, 2018-02-06. [dostęp 2018-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]