Julian Gembalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Julian Gembalski
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1950
Polska (Siemianowice Śląskie)
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna
Zawód organista, nauczyciel

Julian Gembalski (ur. 20 czerwca 1950 w Siemianowicach Śląskich) – polski muzyk, kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1996-2002 rektor tej uczelni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoira i Michaela Chapuisa oraz muzykologa Jeana Saint-Arromana. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem Flora Peetersa. W 1992 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki kościelnej. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Od 1995 prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Jego kunszt można poznać m.in. podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki w bazylice św. Wojciecha, gdzie gra na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.

Nagrody i inne wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Nagrody im. Karola Miarki (2002)[1], Nagrody im. Wojciecha Korfantego nadanej przez Związek Górnośląski (2002)[2], nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia"(2004)[3], odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=9&dzi=1358243181&art=1358243745&id_menu=603 [dostęp 2016-11-01].
  2. Katarzyna Nowak, Laureaci nagrody im. Wojciecha Korfantego, archiwum.zwiazekg.type.pl [dostęp 2016-11-01].
  3. Lux ex Silesia – DA Katowice, da.katowice.pl [dostęp 2016-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]