Kościół San Girolamo della Carità

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół San Girolamo della Carità
Chiesa di San Girolamo della Carità
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Hieronima
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Kościół San Girolamo della Carità
Kościół San Girolamo della Carità
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Kościół San Girolamo della Carità
Kościół San Girolamo della Carità
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Kościół San Girolamo della Carità
Kościół San Girolamo della Carità
Ziemia41°53′43″N 12°28′13″E/41,895278 12,470278
Strona internetowa
Kaplica Antamoro

Kościół San Girolamo della Carità – świątynia przy Via Monserrato 62A w rzymskiej dzielnicy Regola, obok Palazzo Farnese. Obecnie należy do Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża, którego biblioteka mieści się w przyległym budynku, i jest administrowany przez księży prałatury personalnej Opus Dei.

Kościół powstał w średniowieczu. Według legendy został założony w miejscu domu św. Pauli, w którym zamieszkał w końcu IV w. św. Hieronim. Nazwa pochodzi od Arcybractwa Miłosierdzia (wł.: Arciconfraternita della Carità), które działało tu w XVI w. W przyległych pomieszczeniach w latach 15511583 mieszkał św. Filip Nereusz i z miejscem tym wiąże się wiele jego cudów. Tu też założył pierwsze oratorium, które stało się nowatorskim ośrodkiem kultury religijnej. Obecnie jest to sanktuarium świętego. Od około 1650 kościół został gruntownie przebudowany w stylu barokowym, dokonał tego Domenico Castelli (niekiedy podawane są wcześniejsze daty przebudowy). Papież Paweł VI związał z kościołem tytuł kardynała-diakona. Świątynia jest od dawna ośrodkiem kultury muzycznej. W przeszłości działał tu m.in. Tomás Luis de Victoria. Obecnie koncerty organizuje Akademia św. Hieronima (wł. L'Accademia di San Girolamo).

Świątynia jest bezwieżową, jednonawową budowlą z transeptem. Fasadę zaprojektowali Carlo Rainaldi i Girolamo Rainaldi (1657 lub 1660). Wnętrze jest jednonawowe, przykryte drewnianym rzeźbionym stropem. Ołtarz główny zaprojektował Carlo Rainaldi. Znajduje się w nim wykonana w 1797 kopia obrazu malowanego przez Domenichino. Pierwsza kaplica po prawej stronie, to Capella Spada, dzieło Virgilio Spada, wzniesiona we współpracy z Francesco Borrominim. Kaplica Antamoro z 1708 jest jedynym rzymskim dziełem Filippa Juvary. Znajduje się w niej posąg św. Filipa Nereusza, dzieło Pierre'a Legrosa.

Kardynałowie diakoni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mariano Armellini, Le chiese di Roma. Dal secolo IV al XIX, Roma 1891 (reprint Roma, Ed. del Pasquino, 1982).
  • Wincenty Smoczyński, Rzym. Jego kościoły i pomniki. Upominek pielgrzymom polskim, wyd. 3, Kraków, nakł. aut., 1902 (reprint, Warszawa, Wydaw. Artystyczne i Filmowe, 1990).
  • Karl Weczerzik-Planheim, Rom. Amtlicher Reiseführer, 2. Aufl., Wien, Offizielles katholisches Pilgerfahrtenkomitee, 1934.
  • Hermann Schlimme, Die Kirchenfassade in Rom. "Reliefierte Kirchenfronten" 1475-1765, Petersberg, Imhof, 1999, ​ISBN 3-932526-39-2​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]