Jorge María Mejía

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jorge María Mejía
Kardynał prezbiter
Herb duchownego Ipse est pax nostra
On jest naszym pokojem
Kraj działania Argentyna
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1923
Buenos Aires
Data i miejsce śmierci 9 grudnia 2014
Rzym
Archiwista i Bibliotekarz Kościoła Świętego[1]
Okres sprawowania 1998–2003
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 22 września 1945
Nominacja biskupia 8 marca 1986
Sakra biskupia 12 kwietnia 1986
Kreacja kardynalska 21 lutego 2001
Jan Paweł II
Kościół tytularny San Girolamo della Carità
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 12 kwietnia 1986
Konsekrator Roger Etchegaray
Współkonsekratorzy Eduardo Martínez Somalo
Antonio María Javierre Ortas

Jorge María Mejía (ur. 31 stycznia 1923 w Buenos Aires, zm. 9 grudnia 2014 w Rzymie) – argentyński duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires, przyjął święcenia kapłańskie 22 września 1945. Pracował krótko w parafii Santa Rosa de Lima w Buenos Aires, następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Na Angelicum obronił doktorat z teologii, w Papieskim Instytucie Biblijnym uzyskał licencjat z nauk biblijnych. Był wykładowcą kilku uczelni katolickich w Argentynie, m.in. na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Argentyny prowadził zajęcia z egzegezy Pisma Świętego, biblijnej greki i hebrajskiego oraz archeologii. W latach 19561977 kierował pismem katolickim „Criterio”. Odbył studia podyplomowe w Szkole Biblijnej w Jerozolimie, następnie prowadził gościnnie wykłady w Instytucie Ekumenizmu w Tantur (Izrael). Jako ekspert brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Pełnił funkcję szefa Komisji Ekumenizmu archidiecezji Buenos Aires, następnie sekretarza Departamentu Ekumenizmu Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. W latach 19691972 był przewodniczącym komitetu wykonawczego Światowej Katolickiej Federacji Apostolatu Biblijnego, a w 1977 został sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Kontaktów z Judaizmem przy Sekretariacie Jedności Chrześcijan. Otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości (20 września 1978).

W marcu 1986 został mianowany biskupem tytularnym Apollonia i wiceprezydentem Papieskiej Komisji Iustitia et Pax; sakrę biskupią odebrał 12 kwietnia 1986 w Rzymie z rąk kardynała Rogera Etchegaraya (prezydenta Komisji Iustitia et Pax), któremu towarzyszyli arcybiskupi Eduardo Martinez Somalo i Antonio Maria Javierre Ortas. Brał udział w IV konferencji generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo (Dominikana, październik 1992). W marcu 1994 został promowany na arcybiskupa tytularnego i mianowany sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów; objął również funkcję sekretarza Kolegium Kardynalskiego. 7 marca 1998 został Archiwariuszem i Bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego (prefektem Tajnych Archiwów Watykańskich i Biblioteki Watykańskiej)[1]; zastąpił emerytowanego kardynała Luigi Poggiego.

W lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając diakonię San Girolamo della Carita. W styczniu 2003 kardynał Mejía ukończył 80 lat i utracił prawo udziału w konklawe, a w listopadzie 2003 został zwolniony z obowiązków Archiwariusza i Bibliotekarza św. Kościoła Rzymskiego ze względu na podeszły wiek[1]; zastąpił go francuski kardynał Jean-Louis Tauran.

21 lutego 2011 został awansowany do rangi kardynała prezbitera.

13 marca 2013 przeszedł zawał serca i trafił do kliniki Piusa XI w Rzymie, gdzie 15 marca odwiedził go papież Franciszek[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]