Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 819 z 30.09.1996
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Państwo  Polska
Miejscowość POL Mońki COA.svg Mońki ul. Kościelna 1
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Wezwanie MB Częstochowskiej i
św. Kazimierza
Położenie na mapie Moniek
Mapa lokalizacyjna Moniek
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach
Ziemia 53°24′16,34″N 22°47′25,86″E/53,404539 22,790517

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkachrzymskokatolicki kościół położony w metropolii białostockiej w Mońkach. Kościół i parafia erygowane w 1920 r.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół[edytuj | edytuj kod]

W związku z budową linii kolejowej łączącej Białystok z Królewcem powstała stacja kolejowa Mońki, a przy niej osada. Po zakończeniu I wojny światowej ks. Mieczysław Małynicz-Malicki w roku 1916 rozpoczął budowę murowanej plebanii oraz kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Budulec – cegła ceramiczna pochodziła ze zlikwidowanych po wojskach carskich koszarach z Hornostaj oddalonych od miejsca budowy o 2 km.
W roku 1920 erygowano nowa parafię co było spowodowane znacznym rozwojem osady znajdującej się wokół stacji kolejowej. Od roku 1925 dalszymi pracami budowlanymi kierował ks. Cyprian Łozowski. Neorenesansowa świątynia została wzniesiona według projektu warszawskiego architekta Stefana Szyllera. W dniu 13 czerwca 1931 roku kościół został konsekrowany przez arcybiskupa metropolitę wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Pod koniec II wojny światowej w roku 1944 wycofujące się wojska niemieckie zburzyły kościół.

Obecny kościół[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie obowiazywał zakaz ówczesnych władz PRL-owskich odbudowy zniszczonego kościoła aż do roku 1957, dlatego też nabożeństwa odbywały się w kaplicy pw. św. Kazimierza na plebanii. W roku 1957 uzyskano zgodę na odbudowę świątyni według zachowanych przedwojennych planów na pozostałych niezniszczonych fundamentach wykonanych na zaprawie wapiennej z kamienia polnego, natomiast fundamenty pod filary były wzmocnione betonem.
Mury odbudowanego kościoła zostały poświęcony w dniu 9 września 1960 r. Wykończenie (polichromia) wnętrza kościoła parafialnego trwała do roku 1966. 9 czerwca dokonano uroczystego odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W dniu 12 czerwca 1966 r. konsekracji odbudowanej świątyni dokonał bp Władysław Suszyński.

Rys architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Kościół orientowany zbudowany na planie krzyża łacińskiego o trójnawowym bazylikowym, dwuprzęsłowym korpusie z wydzielonym transeptem. Ramiona transeptu zakończone są kaplicami otwartymi ku nawie głównej zamknięte półkoliście. Nawy boczne zakończone kwadratowymi 2 – kondygnacyjnymi przedsionkami, pomiędzy którymi umieszczona jest 6 – kondygnacyjna wieża – dzwonnica, z wnęką od (frontonu) na wysokości drugiej kondygnacji, w której umieszczony jest obraz mozaikowy Matki Boskiej Częstochowskiej. Na osi wieży znajduje się chór pod sklepiony krzyżowo otwarty na nawę główną półkolistą arkadą, natomiast na osi naw bocznych znajdują się ołtarze boczne, w których mieszone są obrazy; Świętej Rodziny, Matki Boskiej Ostrobramskiej i Jezusa Miłosiernego.
Bryłę kościoła tworzy zespół prostopadłościanów; trzy dolne kondygnacje na rzucie kwadratów natomiast pozostałe górne (kondygnacje) ośmioboczne. Fasada kościoła pięcioprzęsłowa, elewacje boczne o podziałach ramowych, rozczłonkowane pilastami z fryzem nad okapem. Kubatura budynku wynosi 6 329 m³ natomiast powierzchnia użytkowa kościoła 465 m². Sklepienie stropu wykonane systemem Kleina typu żeberkowego wzmocnione dźwigarami stalowymi nad transeptem w pozostałej części wypełnione tylko cegłą. Dach jest pokryty blachą ocynkowaną, nad nawą główną dwuspadowy, a nad nawami bocznymi jednospadowy z naczółkami. Natomiast nad zakrystią i skarbcem dach dwupołaciowy, a nad kaplicami trójpołaciowe.
Ołtarz główny – znajduje się w prezbiterium na wysokości, którego znajduje się ambona, a po przeciwnej stronie krzesło celebransa. Układ prezbiterium jest wzbogacony ambitem, a w apsydioli umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a pod nim znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Księża[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie posługę duszpasterską w kościele sprawują:

  • ks. kan Andrzej Ziółkowski (od 2014 roku – proboszcz),
  • ks. Stanisław Walenciej (od 2003 roku – wikariusz),
  • ks. mgr Rafał Więcko (od 2011 roku – wikariusz).

Odpust parafialny[edytuj | edytuj kod]

  • 04 Marzec (odpust świętego Kazimierza)
  • 24 Sierpnia
  • 25 Sierpnia
  • 26 Sierpnia (odpust główny Matki Bożej Częstochowskiej)

Strona Parafialna[edytuj | edytuj kod]

http://mbcz.archidiecezja.net/

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]