Przejdź do zawartości

Kościół św. Andrzeja Boboli w Czerwionce-Leszczynach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Andrzeja Boboli
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czerwionka-Leszczyny (Leszczyny)
ul. ks. Pojdy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Boboli

Wezwanie

św. Andrzeja Boboli

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie powiatu rybnickiego
Mapa konturowa powiatu rybnickiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie gminy Czerwionka-Leszczyny
Mapa konturowa gminy Czerwionka-Leszczyny, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Położenie na mapie Czerwionki-Leszczyn
Mapa konturowa Czerwionki-Leszczyn, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli”
Ziemia50°08′14,2″N 18°38′26,7″E/50,137278 18,640750

Kościół Świętego Andrzeja Bobolirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dębieńsko archidiecezji katowickiej. Znajduje się w Leszczynach, dzielnicy miasta Czerwionka-Leszczyny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół (pod wezwaniem Trójcy Przenajświętrzej) zbudowano w Leszczynach prawdopodobnie w latach 1594–1606 w konstrukcji wieńcowej, z sobotami. Istniał w nim ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku zawierający kilka obrazów, m.in. wizerunek Trójcy Świętej. W 1981 przeniesiono go do Palowic. W 2006 (na 25-lecie przeniesienia), w miejscu, gdzie stał, zrealizowano odwzorowanie jego fundamentów i trzech bram[1].

Budowę obecnej, modernistycznej świątyni rozpoczęto w 1937, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, księdza Adolfa Pojdy. Jej projektantem był Rafał Szymura. W 1939, przed napaścią Niemiec na Polskę, obiekt był w stanie surowym. Dzięki zgromadzonym wcześniej środkom, jeszcze w trakcie okupacji niemieckiej, przystosowano wnętrze do celów liturgicznych (w 1942 wmontowano m.in. witraż-rozetę sprowadzony z Quedlinburga). Poświęcenie odbyło się 16 lipca 1944. W 1945, w trakcie działań wojennych, kościół został uszkodzony (ostrzał armatni). Do 1948 szkody usunięto, a także ustawiono ołtarz autorstwa Masorza z Rybnika. Do dziś ocalały z niego tylko rzeźby: św. Andrzeja Boboli, św. Jacka i św. Stanisława. Po 1948 zbudowano kolejne ołtarze (boczne): św. Barbary i św. Katarzyny oraz Serca Najświętszej Maryi Panny i Serca Jezusa (dwa ostatnie nie są zachowane)[1].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

W kościele wiszą, otoczone lokalnym kultem, obrazy Matki Boskiej Licheńskiej i Miłosierdzia Bożego. Figura Matki Boskiej Fatimskiej (ukoronowana w 2003) pochodzi z 1955. Bogaty jest program witrażowy powstały w znacznej części z okazji Jubileuszu Roku 2000. W świątyni zdeponowane są relikwie św. Franciszka z Asyżu[1].

Organy

[edytuj | edytuj kod]

Budowa organów rozciągnięta była na znacznej przestrzeni czasowej: od lat II wojny światowej do 1993. Instrument dysponuje pedałem i trzema manuałami (łącznie 41 głosów i 2.581 piszczałek). Koncertował na nich m.in. prof. Julian Gembalski[1].

Tablice pamiątkowe

[edytuj | edytuj kod]

W kościele wiszą tablice pamiątkowe ku czci:

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Historia Kościoła [online], www.parafialeszczyny.wiara.pl [dostęp 2022-01-24].
  2. Napisy na tablicach pamiątkowych in situ.