Komisówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
'Komisówka'
Owoce odmiany 'Komisówka'
Owoce odmiany 'Komisówka'
Rodzaj Grusza (Pyrus)
Gatunek Pyrus communis L., (Grusze zachodnie)
Mutanty 'Red Comice', 'Doyenne du Comice 4n' (tetraploid)[1], 'Sweet Sensation'[2].
Rodzice siewka nieznanego pochodzenia
Inne nazwy 'Comise', 'Doyenné du Comise', 'Vereinsdechantsbirne'
Hodowca Société d'horticulture d'Angers et du département du Maine-et-Loire
Data wyhodowania przed 1849 r.
Data zarejestrowania 1858, 1990[3] (PL)
Pochodzenie Francja, Angers

Grusza 'Komisówka' – odmiana uprawna (kultywar) gruszy należąca do grupy grusz zachodnich o późnej porze dojrzewania (odmiana zimowa). Odmiana bardzo stara, otrzymana w ogrodzie Związku Ogrodniczego (Société d'horticulture d'Angers et du département du Maine-et-Loire) w Angers we Francji. Po raz pierwszy owocowała w 1849 roku[1]. Do uprawy w Europie Zachodniej weszła bardzo szybko i zyskała uznanie. W wielu krajach jest podstawową odmianą, po najpopularniejszej Konferencji. W Polsce znana od bardzo dawna, lecz nigdy nie była uprawiana na szeroką skalę, choć można ją spotkać w każdym typie sadu i w uprawie amatorskiej. Do Rejestru Odmian prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych[3] wpisana w 1990 roku.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo rośnie silnie, czasem nawet bardzo. Tworzy koronę wzniesioną, o gałęziach długich i grubych, ze średnią liczbą rozgałęzień drugiego i trzeciego rzędu. Owocuje głównie na krótkopędach.
Owoce
Najczęściej są duże, czasem średniej wielkości i często niewyrównane pod względem rozmiaru. Na podkładkach karłowych owoce zwykle są większe. Kształt jest szerokojajowaty, o pofalowanej powierzchni. Skórka gładka, zielonożółta, matowa lub lekko błyszcząca, ze słabym, pomarańczowym rumieńcem. Szypułka jest krótka i gruba. Zagłębienie szypułkowe jest płytkie i nieregularne. Zagłębienie kielichowe jest głębokie (jedna z cech pomagających w identyfikacji) o brzegach lekko pofałdowanych. Kielich jest mały i zamknięty. Miąższ ma barwę białokremową, jest bardzo soczysty, nieco aromatyczny, wybitnie deserowy, winnosłodki i bardzo smaczny. Wokół gniazda nasiennego jest cienki pierścień komórek kamiennych.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Roślina uprawna. W okres owocowania wchodzi średnio późno, w 4-5 roku po posadzeniu, na podkładkach gruszy kaukaskiej może wchodzić w okres owocowania bardzo późno, nawet po 10 latach. Plonuje umiarkowanie obficie i corocznie. W warunkach słabego zapylenia część owoców może powstać partenokarpicznie.
  • W wielu krajach (m.in. Stany Zjednoczone, Francja, Holandia), gdzie odmiana jest popularną w uprawie, wyróżnia się szereg barwnych sportów, czasem całkowicie pokrytych czerwonym rumieńcem [4][1].
  • Jest odmianą zalecaną do uprawy w Polsce zarówno w sadach towarowych, jak i w uprawie amatorskiej.
  • W szkółkarstwie sadowniczym Komisówkę ze względu na dobre zrastanie się z innymi odmianami stosuje się jako pośrednią, a siewki sporadycznie jako podkładki.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Owoce Komisówki w skrzynce po zbiorze

Podkładka i stanowisko[edytuj | edytuj kod]

Odmiana powinna być uprawiana wyłącznie podkładkach słabo rosnących. Najczęściej stosowana powinna być pigwa S1. Wymaga gleb żyznych, głębokich i ciepłych, zacisznych stanowisk.

Zapylenie[edytuj | edytuj kod]

Jest odmianą triploidalną, przez co nie nadaje się do uprawy jako zapylacz, a sama do dobrego owocowania wymaga zapylenia pyłkiem innej odmiany. Dobrymi zapylaczami są między innymi Faworytka, Konferencja, Bera Hardy, Bonkreta Williamsa. Kwitnie dość późno i długo, lecz kwiaty są wrażliwe na przymrozki.

Zdrowotność[edytuj | edytuj kod]

Komisówka jest odmianą średnio wytrzymałą na mróz. Jest dość odporna na parcha gruszy, lecz wrażliwa na zarazę ogniową. Jest odporna na choroby kory i drewna.

Zbiór i przechowywanie[edytuj | edytuj kod]

W warunkach polskich w zależności od rejonu i typu gleby dojrzałość zbiorczą osiąga od początku do połowy października. Przechowuje się dość dobrze, w przechowalni do grudnia a w chłodni zwykłej można ją przechować do końca stycznia, natomiast w chłodni z kontrolowaną atmosferą nawet do kwietnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Doyenne du Comice, Dessert pear (ang.). National Fruit Collection. [dostęp 2016-08-26].
  2. Sweet Sensation (ang.). The Belgische Fruitveiling. [dostęp 2016-08-29].
  3. a b Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych: Lista Odmian Roślin Sadowniczych wpisanych do Krajowego Rejestru w Polsce. [dostęp 2013-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-29)].
  4. Pear varieties, Comice (ang.). USA Pears. [dostęp 2016-08-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Rejman: Pomologia. Warszawa: PWRiL, 1994. ISBN 83-09-01612-3.
  2. Grzegorz Łysiak: Uprawa i odmiany gruszy. Warszawa: Hortpress, 2006, s. 156. ISBN 83-89211-18-1.