Krzyż w koronie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzyż w koronie

Krzyż w koronie, krzyż Badaczy Pisma Świętego lub krzyż badacki – herb ruchu Badaczy Pisma Świętego i jego założyciela – pastora Charlesa Taze Russella. Jego symbolika nawiązuje do wyniesienia Jezusa Chrystusa na pozycję królewską. Po raz pierwszy pojawił się na stronie tytułowej Strażnicy w styczniu 1891 roku[1].

1 stycznia 1895 roku symbolowi dodano wiązkę zieleni, która utworzyła charakterystyczny wieniec[1], pojawiły się też bijące od krzyża promienie światła. Do dziś używany przez społeczności wywodzące się od Badaczy Pisma Świętego, które pozostały wierne naukom pierwszego pastora-założyciela (Russella) jako ich logo (m.in. Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego i Świecki Ruch Misyjny „Epifania”)[potrzebne źródło] za wyjątkiem Świadków Jehowy. W przeciwieństwie do Sal Królestwa Świadków Jehowy, nieozdabianych symbolami religijnymi[2], na frontowej ścianie kaplic Badaczy Pisma Świętego zazwyczaj wisi krzyż, podobnie jak ma to miejsce w innych wyznaniach chrześcijańskich. Podobnie jak w Kościołach protestanckich jest to krzyż pusty, tzn. bez wizerunku cierpiącego Chrystusa. Najczęściej używanym rodzajem krzyża, jest właśnie krzyż badacki, tzn. w koronie[potrzebne źródło]. Symbol ten jest często używany podczas programów konwencji organizowanych przez Badaczy Biblii oraz w nagłówkach ich pism[1]. Równocześnie ten symbol nie powinien być uważany za przedmiot religijnej czci[3].

Znak ten stanowi symboliczne godło, w którym korona przedstawia obiecaną w Piśmie Świętym nagrodę, a krzyż, niejako spojony z koroną, jest symbolem cierpień, które przechodzi każdy ubiegający się o koronę. Wieniec zaś jest symbolem zwycięstwa w cierpieniach[4].

U Świadków Jehowy ten symbol religijny widniał na tytułowej stronie „Strażnicy” do wydania z dnia 1 października 1931 roku włącznie, a znaczek krzyża w koronie przypięty do klapy marynarki aż do 1928 roku wyróżniał członków tej grupy religijnej[5]. Na zgromadzeniu w roku 1928 w Detroit wykazano, że noszenie tego symbolu jest wręcz niewłaściwe. W roku 1933 stwierdzono, że posługiwanie się nim to bałwochwalstwo, a w roku 1934, że krzyż ma pochodzenie pogańskie[6]. W 1936 roku przyjęli oni pogląd, że Jezus poniósł śmierć na palu (gr. σταυρός), a nie na krzyżu[7].

Przypisy

  1. a b c Czy pastor Russell należał do tzw. „Loży Masońskiej”, czy podzielał ich nauki?
  2. Co to jest Sala Królestwa?. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXI, s. 31, 1 maja 2010. Watch Tower Bible and Tract Society. 
  3. Dlaczego na wydawanych przez was pismach i broszurach umieszczacie krzyż i koronę?, Straż 2/1950
  4. Nowy rysunek okładki, Straż, sierpień 1948, s.114, plik pdf.
  5. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Nowy Jork: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 1995, s. 200. ISBN 83-903551-0-8.
  6. Królestwo Boże panuje!. Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 2014, s. 104, 105.
  7. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 15 lutego 2006, ss. 26-30, Podążanie coraz jaśniejszą ścieżką