Crux philologorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
† ‡

Crux philologorum (łac. krzyż filologów, miejsce męki filologów[potrzebny przypis]), inaczej obelos, obelus, obelisk, dagger (pol. sztylet) – znak edytorski mający postać krzyżyka albo podwójnego krzyża . W języku znaczników HTML uzyskiwane są poprzez odwołania znakowe nazwane † (†) oraz ‡ (‡). W Unikodzie znaki te występują odpowiednio jako U+2020 oraz U+2021[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znak ten, zwany wówczas obelos (gr. ὀβελός „rożen”), wprowadzili w III wieku p.n.e. uczeni związani z Biblioteką Aleksandryjską. Jego dokładne znaczenie to współcześnie: stan przekazu nie pozwala na odtworzenie tekstu, jaki wyszedł spod ręki autora.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie stosowany w krytyce tekstu, głównie w filologii klasycznej, do zaznaczania takich miejsc w starożytnych tekstach, które według oceny wydawcy zostały w procesie transmisji nieodwracalnie zniekształcone.

Współcześnie występują również w wielu innych zastosowaniach, między innymi jako odnośniki tekstu w przypisach, w chemii do oznaczenia kompleksu aktywnego w teorii stanu przejściowego, w biologii do oznaczania gatunków wymarłych (np. Loxodonta exoptata †), w algebrze jako symbol sprzężenia hermitowskiego macierzy i w lingwistyce do oznaczania języków wymarłych.

W Unikodzie crux philologorum/dagger występuje w wersjach:

Znak Unicode Kod HTML Kod LaTeX Nazwa unikodowa Nazwa polska
U+2020 † lub † lub † \dag (od LaTeX2e) lub \dagger lub \textdagger DAGGER sztylet
U+2021 ‡ lub ‡ lub ‡ \ddag DOUBLE DAGGER podwójny sztylet
U+2E36 ⸶ lub ⸶ DAGGER WITH LEFT GUARD sztylet z lewą osłoną
U+2E37 ⸷ lub ⸷ DAGGER WITH RIGHT GUARD sztylet z prawą osłoną
U+2E38 ⸸ lub ⸸ \rotatebox{\dag} lub \rotatebox{\dagger} lub \rotatebox{\textdagger} TURNED DAGGER obrócony sztylet

Przypisy[edytuj | edytuj kod]