Crux philologorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
† ‡
Znaki diakrytyczne
Inne znaki używane czasem w funkcji znaków diakrytycznych
Znaki typograficzne

Crux philologorum (łac. krzyż filologów, miejsce męki filologów[potrzebne źródło]), inaczej obelos, obelus, obelisk, dagger (pol. sztylet) – znak edytorski mający postać krzyżyka albo podwójnego krzyża . W HTML uzyskiwane są poprzez odwołania znakowe nazwane † (†) oraz ‡ (‡). W Unicode znaki te występują odpowiednio jako U+2020 oraz U+2021.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dagger.svg

Znak ten, zwany wówczas (gr. ὀβελός) obelos, czyli rożen, wprowadzili w III wieku p.n.e. uczeni związani z Biblioteką Aleksandryjską. Jego dokładne znaczenie to współcześnie: stan przekazu nie pozwala na odtworzenie tekstu, jaki wyszedł spod ręki autora.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie stosowany w krytyce tekstu, głównie w filologii klasycznej, do zaznaczania takich miejsc w starożytnych tekstach, które według oceny wydawcy zostały w procesie transmisji nieodwracalnie zniekształcone.

Współcześnie występują również w wielu innych zastosowaniach, między innymi jako odnośniki tekstu w przypisach, oraz w chemii do oznaczenia kompleksu aktywnego w teorii stanu przejściowego.

W Unikodzie crux philologorum/dagger występuje w wersji:

Znak Unicode Kod HTML Nazwa unikodowa Nazwa polska
U+2020 † lub † lub † DAGGER sztylet
U+2021 ‡ lub ‡ lub ‡ DOUBLE DAGGER podwójny sztylet
U+0086 † lub † DAGGER sztylet
U+0087 ‡ lub ‡ DOUBLE DAGGER podwójny sztylet

Przypisy