Triskelion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Triskelion, triskeles (stgr. τρισκελής – „trójnóg”, „trójnożny”), także trykwetr – znak złożony z trzech jednakowych elementów: ramion, spiral, meandrów itp.) tworzących cykliczny wzór geometryczny w postaci grupy cyklicznej C3.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Triskelion występował już w sztuce neolitycznej. Najstarsze zachowane znalezisko z tym znakiem odkryte na Malcie jest datowane na okres 4400–3600 lat p.n.e. Triskelion można też odnaleźć w całej Europie. Umieszczono go na megalitycznym grobowcu w irlandzkim Newgrange z 3200 r. p.n.e., jak też na wazach z greckich Myken. Jako trójnogi pojawia się na fladze Sycylii, dokąd trafił z Grecji. Zachował się na flagach celtyckiej Wyspy Man, w herbie bawarskiego miasteczka Füssen, widoczny też w litewskim magnackim herbie Trąby rodu Radziwiłłów. Współcześnie używany przez środowiska neopogańskie, a także w charakterze alternatywy dla swastyki jako symbol organizacji neonazistowskich w postaci złożonej z trzech siódemek.

W Irlandii trójelementowy wir wywodzi się ze staroceltyckich inskrypcji, można go znaleźć na starożytnych kamieniach i innych obiektach w całym kraju. Gdy w Irlandii pojawiło się chrześcijaństwo, symbol ten został przejęty jako graficzny znak Trójcy Świętej.

Symbole będące triskelionem[edytuj | edytuj kod]

Triskelion w weksylologii[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]