Triskelion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Triskelion na naczyniu kultowym, Muzeum Ślężańskie (Sobótka, 2009), wykopany w Jezierzycach Małych

Triskelion (albo triskeles, z gr. τρισκελής „trójnóg”, „trójnożny”), zwany też trykwetr – znak złożony z trzech jednakowych elementów: ramion, spiral, meandrów itp.) tworzących cykliczny wzór geometryczny w postaci grupy cyklicznej C3.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Triskelion występował już w sztuce neolitycznej. Najstarsze zachowane znalezisko z tym znakiem odkryte na Malcie jest datowane na okres 4400–3600 lat p.n.e. Triskelion można też odnaleźć w całej Europie. Umieszczono go na megalitycznym grobowcu w irlandzkim Newgrange z 3200 r. p.n.e. jak też na wazach z greckich Myken. Jako trójnogi pojawia się na fladze Sycylii dokąd trafił z Grecji. Zachował się na flagach celtyckiej Wyspy Man, herbie bawarskiego miasteczka Füssen a także jest widoczny w litewskim magnackim herbie Trąby rodu Radziwiłłów[1]. Współcześnie używany jest przez środowiska neopogańskie, a także w charakterze alternatywy dla swastyki jako symbol organizacji neonazistowskich w postaci złożonej z trzech siódemek.

W Irlandii trójelementowy wir wywodzi się ze staroceltyckich inskrypcji, można go znaleźć na starożytnych kamieniach i innych obiektach w całym kraju. W czasie gdy w Irlandii pojawiło się chrześcijaństwo symbol ten został przejęty jako graficzny znak Trójcy Świętej[1].

Symbole będące triskelionem[edytuj | edytuj kod]

Triskelion w weksylologii[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Karol Kleczka: Czy papież Franciszek odprawi Mszę w "gejowskim" ornacie?. deon.pl, 2018-08-20. [dostęp 2018-08-20].