Kurt Schuschnigg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kurt von Schuschnigg
Kurt Schuschnigg
KurtVonSchuschnigg1936-2.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 grudnia 1897
Tarent
Data i miejsce śmierci 18 listopada 1977
Mutters
Kanclerz Federalnego Państwa Austriackiego
Okres od 25 lipca 1934
do 11 marca 1938
Przynależność polityczna Front Ojczyźniany
Poprzednik Engelbert Dollfuß
Następca Arthur Seyss-Inquart
Odznaczenia
Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi

Kurt von Schuschnigg (ur. 14 grudnia 1897, zm. 18 listopada 1977) – austriacki polityk i dyktator.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Tarencie. W czasie I wojny światowej walczył na froncie.

W gabinecie kanclerza Engelberta Dollfussa pełnił funkcje ministra sprawiedliwości i edukacji.

25 lipca 1934, po fiasku pierwszej próby nazistowskiego zamachu stanu i Anschlussu, w wyniku którego śmierć poniósł Dollfuss, Schuschnigg został mianowany przez prezydenta Wilhelma Miklasa nowym kanclerzem. Kontynuował politykę austrofaszyzmu, zainicjowaną przez swego poprzednika. Jak i on próbował chronić niepodległość Austrii, wiążąc się z Włochami rządzonymi przez Benito Mussoliniego.

W 1938 Adolf Hitler wymógł, podczas spotkania w jego siedzibie w Bawarii, na kanclerzu Austrii, aby mianował ministrem spraw wewnętrznych nazistę, przyjęcie systemu ekonomicznego Niemiec i usunięcia z armii generałów opowiadających się za niepodległością Austrii, a następnie szantażem (interwencja zbrojna) zmusił do podania się do dymisji. Po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy, były kanclerz był więziony wraz z innymi prominentnymi jeńcami Hitlera (wśród nich był były prezydent Francji Albert Lebrun oraz byli francuscy premierzy Edouard Daladier, Paul Reynaud i Leon Blum). Uwolnili go dopiero amerykańscy żołnierze w 1945.

Po wojnie były kanclerz wyemigrował do USA, gdzie w latach 1948–1967 był profesorem nauk politycznych na uniwersytecie w St. Louis. Następnie wrócił do ojczyzny, gdzie zmarł dziesięć lat później.

13 lipca 1935 uczestniczył w wypadku samochodowym, w wyniku którego zginęła jego żona Herma, a ranny został ich syn Kurt (ur. 1926); przyczyną była awaria kierownicy[1].

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Katastrofa samochodowa kancl. Austrii / Nikt nie ponosi winy. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 159 z 16 lipca 1935. 
  2. Johann Stolzer, Christian Steeb: Österreichs Orden vom Mittelalter bis zur Gegenwart. Im Auftrag der Österreichischen Gesellschaft für Ordenskunde. Graz: 1996, s. 337.