Engelbert Dollfuß

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Engelbert Dollfuß
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 października 1892
Texingtal

Data i miejsce śmierci

25 lipca 1934
Wiedeń

Kanclerz Austrii
Okres

od 20 maja 1932
do 25 lipca 1934

Przynależność polityczna

Austriacka Partia Chrześcijańsko-Społeczna/Front Ojczyźniany

Poprzednik

Karl Buresch

Następca

Kurt Schuschnigg

Odznaczenia
Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Krzyż Wojskowy Karola Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Order Złotej Ostrogi Krzyż Wielki Orderu Piusa IX

Engelbert Dollfuß, spotykana także forma Dollfuss (ur. 4 października 1892 w Texingtal, zm. 25 lipca 1934 w Wiedniu) – austriacki polityk, jeden z przywódców Partii Chrześcijańsko-Społecznej; 1932–1934 kanclerz i minister spraw zagranicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w gminie Texingtal. Studiował prawo w Wiedniu i ekonomię w Berlinie. W czasie I wojny światowej walczył na froncie alpejskim, gdzie w 1918 wzięto go do niewoli.

W nowo powstałym związku był m.in. ministrem ds. rolnictwa i lasów. 20 maja 1932 został kanclerzem, stając na czele prawicowej koalicji. Wprowadził rządy autorytarne, oparte na zasadach korporacjonizmu i solidaryzmu narodowego. Wyraźne były za jego rządów wpływy papieskich encyklik dotyczących chrześcijańskiej nauki społecznej oraz włoskiego faszyzmu. Był przeciwnikiem niemieckiego nazizmu. System panujący w Austrii w latach 1933–1938 często nazywa się austrofaszyzmem.

W marcu 1933 doprowadził do rozwiązania parlamentu austriackiego[1]. Kanclerz Dollfuß nie dopuścił do ponownego zebrania się legislatywy i odtąd rządził za pomocą dekretów, mających umocowanie w aktach prawnych wydanych podczas I wojny światowej, dających uprawnienia ustawodawcze rządowi.

Kanclerz Dollfuß zdecydował o delegalizacji tak austriackiego odłamu partii nazistowskiej (w czerwcu 1933), jak i socjaldemokratycznej SDAPÖ (w lutym 1934). We wrześniu 1933 sformował wspierające reżim ugrupowanie Vaterländische Front (Front Ojczyźniany). Krwawo stłumił, wywołany przez komunistów, bunt robotniczy. Dollfuß, pragnąc ochronić niezależność swego kraju, stopniowo popadał w coraz większą zależność od Włoch Mussoliniego.

Pierwszy zamach na Dollfußa miał miejsce 3 października 1933 roku, gdy w kierunku opuszczającego gmach parlamentu kanclerza narodowy socjalista Rudolf Drtil oddał dwa niecelne strzały.

25 lipca 1934 naziści austriaccy dokonali nieudanej próby puczu i anschlussu. Wdarli się m.in. do siedziby rządu i śmiertelnie ranili kanclerza, który po pewnym czasie wykrwawił się na śmierć. Urząd kanclerski Dollfußa przejął Anton Rintelen(inne języki)[2]. Pucz został stłumiony, siedmiu nazistów, włącznie z zabójcą Dollfußa, esesmanem Ottonem Planettą(inne języki), zostało skazanych na karę śmierci przez powieszenie. Nowym dyktatorem został bliski współpracownik zamordowanego, dr Kurt Schuschnigg.

Z uwagi na niewysoki wzrost (155 cm) zdobył sobie żartobliwy przydomek Millimetternich (zbitka wyrazowa słów millimeter oraz Metternich).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dollfuß, Engelbert. Austria Forum. [dostęp 2016-04-09]. (niem.).
  2. Anschluss Austrii. 12.03.1938. historia.pgi.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-04)]..