Lon Nol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lon Nol (ur. 13 listopada 1913, zm. 17 listopada 1985 w Fullerton, Kalifornia) – kambodżański polityk i wojskowy. Prezydent Republiki Khmerów (dzisiejsza Kambodża) w latach 1972-1975.

Lon Nol

Generał, były minister obrony, który przeprowadził wspierany przez CIA zamach stanu mający na celu odsunięcie od władzy księcia Norodoma Sihanouka, 18 marca 1970 roku. Po odejściu Sihanouka oddziały amerykańskie i południowowietnamskie weszły do Kambodży w pościgu za partyzantką wietnamską. Wkrótce potem wybuchły walki między armią rządową i oddziałami Czerwonych Khmerów. Lon Nol zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc, uzyskując decyzją Kongresu USA 155 mln USD pomocy wojskowej, jednak nie zdołało to powstrzymać Czerwonych Khmerów, którzy w 1975 zajęli Phnom Penh. Generał Lon Nol uzyskał po ucieczce z kraju azyl na Hawajach.

Lon Nol był znany z okrucieństwa – niektórzy komentatorzy tłumaczyli to przeżyciami z młodości, gdy musiał znosić złe traktowanie dzieci w szkole, prowadzące go do przekonania, że brutalność jest jedynym sposobem przeżycia.