Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel
The Little Mermaid III
Gatunek animowany
familijny
Data premiery Ziemia 26 sierpnia 2008
Polska 23 września 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 73 minut
Reżyseria Peggy Holmes
Scenariusz Rich Burns
Dystrybucja Walt Disney Pictures
Kontynuacja Mała Syrenka (1989)

Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel (ang. The Little Mermaid III lub The Little Mermaid: Ariel’s Beginning) – amerykański film animowany, prequel filmu z 1989 roku – Mała Syrenka. Premiera filmu odbyła się 26 sierpnia 2008.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

Piosenki wykonali:

Reżyseria: Łukasz Lewandowski
Dialogi polskie: Ewa Mart
Kierownictwo muzyczne: Juliusz Kamil Kuźnik
Teksty piosenek: Wiesława Sujkowska
Opracowanie wersji polskiej: Sun Studio a/s oddział w Polsce
Nagranie i montaż dialogów: Ilona Czech-Kłoczewska
Nagranie i montaż piosenek: Piotr Zygo
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Opieka artystyczne: Maciej Eyman
Produkcja polskiej wersji językowej: Disney Character Voices International, Inc.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Król Tryton i jego żona, Atena, rządzą podwodnym królestwem - Atlantyką. Mają siedem córek, a Ariel jest najmłodsza. Codziennie wychodzą na lagunę nad wodą, gdzie grają muzykę. Tryton pewnego dnia daje jej pozytywkę. Nagle nadpływa statek piratów. Wszyscy uciekają, z wyjątkiem Ateny, która zamiast siebie, ratuje pozytywkę i tym samym zostaje przygnieciona do skały przez statek. Zrozpaczony po śmierci żony, Tryton wyrzuca pozytywkę jak najdalej i zakazuje muzyki w całym królestwie.

Dziesięć lat później Ariel i jej rodzina dalej żyją w żałobie. Opiekunami Ariel i jej sióstr są Marina i jej asystent, Beniamin. Marina jednak nienawidzi dziewcząt i pragnie żyć w aktach Trytona, pracy obecnie wykonywanej przez kraba Sebastiana. Codziennie wszyscy wychodzili na poranny spacer. Ariel pewnego dnia spotyka Florka - młodą rybkę, którą wieczorem śledzi do tajnego, podziemnego klubu. Słysząc muzykę, Ariel jest szczęśliwa, ale wkrótce zostaje zdemaskowana. Cały zespół przestaje grać i się ukrywa, bojąc się, że księżniczka poskarży się królowi. Ariel śpiewa piosenkę wyrażając swą miłość do muzyki i pamięć o matce, i ostatecznie przystępuje do klubu.

Kiery Arielka się budzi następnego dnia, siostry pytają ją, dokąd zniknięła. Wyjaśnia im, gdzie była i wieczorem razem udają się do klubu, żeby się bawić. Ich obecność zostaje odkryta przez Marinę, która idzie na skargę do Trytona. Cały zespół zostaje zamknięty w lochu, a król zasypuje główne wejście.

Po powrocie do domu król zakazuje córkom opuszczać pałac. Ariel pyta, dlaczego muzyka jest zakazana. Ojciec odmawia odpowiedzi i mówi, że nie chce słyszeć muzyki w królestwie. Ariel odpowiada, że matka nie pozwoliłaby na to, żeby muzyka była zakazana. Ariel i jej siostry są zasmucone. Ariel natomiast uwalnia Sebastiana i zespół muzyczny, i wszyscy razem uciekają z Atlantyki. Sebastian zabiera ich na odludne miejsce, gdzie Ariel znajduje starą pozytywkę Ateny. Ariel i Sebastian zabierają pozytywkę i decydują się wrócić do domu. W drodze powrotnej spotykają Marinę i jej sprzymierzeńców - węgorze elektryczne. Marina chce ich zatrzymać. Ostatecznie pokonana przez Sebastiana Marina spada w kierunku Sebastiana, a Ariel popycha ją. Od śmierci ostatecznie wybawił ich Tryton. Ariel traci przytomność i zostaje ocucona przez króla. W finale Tryton przywraca muzykę w Atlantyce i wybiera Sebastiana jako nadwornego dyrygenta, a Marina i Beniamin trafiają do lochu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]