Maleństwo i przyjaciele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maleństwo i przyjaciele
Winnie the Pooh: Springtime with Roo
Gatunek

animowany
familijny

Rok produkcji

2004

Data premiery

9 marca 2004
1 kwiecień 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

65 minut

Reżyseria

Saul Andrew Blinkoff
Elliot M. Bour

Scenariusz

Tom Rogers

Główne role

Ken Sansom
Jimmy Bennett
Jim Cummings
Kath Soucie
John Fiedler
Peter Cullen
David Ogden Stiers

Muzyka

Mark Watters

Montaż

Robert S. Birchard

Produkcja

John A. Smith

Wytwórnia

DisneyToon Studios

Dystrybucja

Walt Disney Home Entertainment
Imperial Entertainment (Polska)

Poprzednik

Prosiaczek i przyjaciele (2003)

Kontynuacja

Kubuś i Hefalumpy (2005)

Nagrody
nominacja do Annie
Strona internetowa

Maleństwo i przyjaciele (ang. Winnie the Pooh: Springtime with Roo, 2004) – amerykański film animowany w reżyserii Elliota M. Boura i Saula Andrew Blinkoff na podst. postaci z książek o Kubusiu Puchatku A.A. Milne’a. Tym razem w roli głównej, mimo tytułu, występuje Królik[1].

Film został wydany w Polsce na kasetach wideo i DVD przez Imperial Entertainment 1 kwietnia 2004 roku. Film wydany również na DVD z dystrybucją CD Projekt i Galapagos Films. Film wyemitowany w telewizji na kanałach: TVP1, TV Puls (w hicie dnia 12 kwietnia 2014 roku), Puls 2, Disney Junior, Disney Channel, TV4. Film wydany na DVD i Blu-ray w USA w 2014 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Stuwiekowym Lesie zaczyna się Wielkanoc. Tradycyjne „polowanie na pisanki” odbywa się u Królika. Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy, Maleństwo i Tygrys idą do niego, lecz tam czeka ich niemiła niespodzianka. Królik ogłasza, że jest „Dzień Wiosennych Porządków”. Maleństwa i reszta próbują przypomnieć Królikowi, jaki jest dzień, ale on nie daje sobie wytłumaczyć. W czasie porządków Maleństwo znajduje skrzynię z wielkanocnymi ozdobami. Kubuś i przyjaciele przystrajają nimi dom Królika. Jednak po powrocie z ogrodu Królik wścieka się na wszystkich, niszczy dekorację wielkanocną i wyrzuca ich z domu. Maleństwo postanawia razem z przyjaciółmi przekonać Królika. Tygrys przychodzi do niego i przypomina mu, jak kiedyś świętował Wielkanoc, ale Królik mu nie wierzy.

Wówczas interweniuje narrator i zabiera Tygrysa i Królika przenosząc przez książkę do zeszłorocznych obchodów Wielkanocy, kiedy Kangurzyca i Maleństwo wprowadzili się do Stuwiekowego Lasu. Królik pełniący funkcję zajączka wielkanocnego chce, aby wszystko było tak zorganizowane i uporządkowane, jak to tylko możliwe. Reszta ma dość jego sztywności i za sugestią Tygrysa wymyka się z pisankami. Królik idzie za nimi i odkrywa, że polują na pisanki bez niego. Wszyscy zgadzają się, że Tygrys jest „najlepszym ze wszystkich zajączkiem wielkanocnym”, co powoduje wielki smutek u Królika. Tygrys dowiaduje się, że Królik zawsze czekał na Wielkanoc, gdyż uwielbiał być zajączkiem wielkanocnym, ale poprzedni rok sprawił, że poczuł się niechciany, dlatego zrezygnował z obchodów Wielkanocy.

Tygrys wyjaśnia innym powody niechęci Królika i wszyscy odczuwają wyrzuty sumienia, że niechcący sprawili mu przykrość. Królik za sprawą narratora widzi jak Maleństwo marzy, żeby Królik znów czuł radość. Królik jednak nadal mając urazę z przeszłości trzyma się swego. Następnej wiosny Królik ma wszystko wysprzątane, ale przyjaciele potajemnie go porzucili. Królik uświadamia sobie, że nigdy nie myślał o tym czego chcą Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy, Tygrys i Maleństwo oraz myślał tylko o sobie. Postanawia się zmienić, dając im ozdoby i Wielkanoc, lecz kufer jest pusty. Na szczęście okazuje się, że to był tylko senny koszmar. Królik przeprasza przyjaciół za swoje bycie egoistą i świętuje razem z nimi Wielkanoc.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Start International Polska
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska-Bednarek
Dialogi polskie: Krystyna Skibińska-Subocz
Teksty piosenek: Marek Robaczewski
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Araszkiewicz(inne języki)
W polskiej wersji udział wzięli:

Piosenki śpiewali:

Produkcja polskiej wersji językowej: Disney Character Voices International, Inc.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Winnie the Pooh: Springtime with Roo DVD Review [online], dvdizzy.com [dostęp 2022-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]