Marcin Borski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Filip Borski
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1973
Polska
Zawód analityk giełdowy

Marcin Filip[1] Borski (ur. 13 kwietnia 1973) – były[2] polski sędzia piłkarski (Mazowiecki ZPN), sędzia Ekstraklasy i międzynarodowy (licencja FIFA od 2006). Jedyny polski sędzia powołany przez UEFA jako sędzia techniczny na EURO 2012.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Z zawodu jest analitykiem giełdowym – długoletnim pracownikiem wielu instytucji rynku kapitałowego, m.in. GPW w W-wie S.A., Ministerstwa Skarbu Państwa, KGHM S.A. i BGŻ S.A. Na przełomie lat 80. i 90. uprawiał piłkę nożną w nieistniejącym już klubie RKS „Sarmata” na warszawskiej Woli. W sezonie 1996/97 awansował do III ligi, aby następnie przez dwa sezony 1997/98 1998/99 sędziować na zapleczu Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej sędziuje od sezonu 1999/2000[3].

Rodzinnie związany z Polskim Związkiem Piłki Nożnej za sprawą swojej matki – Lidii Borskiej, która w latach 1974-2013 była etatowym pracownikiem PZPN, będąc Koordynatorem ds. Futsalu PZPN[4] oraz pracownikiem Działu Zagranicznego PZPN. Natomiast według byłego prezesa GKS-u Katowice[5] ówcześnie urzędujący prezes PZPN Michał Listkiewicz był dobrym znajomym nieżyjącego ojca sędziego – Jerzego Borskiego, dyrektora Ośrodka Sportowego PZSN Start w Wiśle[6].

Kontrowersje wzbudzała także jego praca na stanowisku pełnomocnika Zarządu KGHM Polska Miedź SA (właściciela klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin) i jednoczesne sędziowanie zawodów piłkarskich[7]. Po awansie Zagłębia do I ligi w lipcu 2004, Borski odszedł z pracy w KGHM, aby nie znaleźć się w sytuacji „konfliktu interesów”[8].

25 maja 2005, po meczu GKS KatowiceOdra Wodzisław, w którym podjął wiele kluczowych dla przebiegu spotkania decyzji, został w drodze z boiska do szatni zaatakowany przez chuliganów. Niektóre relacje mediowe określają sędziowanie tego meczu jako prawidłowe[9], inne twierdzą, że sędzia prowadził mecz nieudolnie[10]. W trakcie spotkania sędzia pokazał 9 żółtych oraz 4 czerwone kartki. Pod koniec zawodów agresywni kibice zaczęli przeskakiwać otaczający boisko płot i zbierali się wokół murawy, stwarzając zagrożenie dla sędziów i zawodników. Wówczas Borski przerwał mecz, a w drodze do tunelu prowadzącego do budynku klubowego sędzia i jego asystenci zostali otoczeni przez chuliganów.

13 lipca 2006 zadebiutował w Pucharze UEFA sędziując mecz HNK RijekaOmonia Nikozja[11].

Nazwisko Marcina Borskiego znalazło się na opublikowanej w sierpniu 2006 przez „Przegląd Sportowyliście Fryzjera[12]. W grudniu 2007 roku w czasie procesu grupy „Fryzjera” okazało się jednak, że Borski nie utrzymywał z Ryszardem F. ps. „Fryzjer” żadnych kontaktów telefonicznych[13]. W wyniku procesu, jaki Borski wytoczył wydawcy i dziennikarzom 15 kwietnia 2009, Sąd Okręgowy w Warszawie (I Wydział Cywilny) orzekając w pierwszej instancji uznał, iż „Przegląd Sportowy”, działając nierzetelnie oraz bazując na niesprawdzonych informacjach, naruszył dobra osobiste Marcina Borskiego. Zgodnie z wyrokiem pozwani: Marquard Media (były wydawca „Przeglądu Sportowego”), Roman Kołtoń, Antoni Bugajski, Paweł Rusiecki zobowiązani są do:

  • zamieszczenia przeprosin na trzeciej stronie wspomnianego dziennika
  • zapłaty zadośćuczynienia w wysokości 25 tysięcy złotych (solidarnie wszyscy pozwani) oraz 25 tysięcy złotych (solidarnie Roman Kołtoń i Marquard Media)[14].

Wyrok uprawomocnił się 4 listopada 2009 orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie (I Wydział Cywilny), który odrzucił apelację pozwanych, dodatkowo obciążając ich kosztami postępowania[15].

16 stycznia 2007 Marcin Borski po raz drugi znalazł się na ogłoszonej przez FIFA liście arbitrów dopuszczonych do sędziowania międzynarodowych spotkań piłkarskich w 2007 roku[16]. W kwietniu 2008 UEFA zdecydowała o umieszczeniu go w specjalnym programie doskonalenia dla najzdolniejszych sędziów europejskich[17].

W sierpniu 2008 na zaproszenie Japońskiego Związku Piłki Nożnej przebywał w Japonii[18].

Od początku sezonu 2008/09 Borski wraz z Hubertem Siejewiczem i Pawłem Gilem dołączył do grona sędziów zawodowych[19], podpisując profesjonalny kontrakt na prowadzenie meczów Ekstraklasy S.A.

15 października 2008 zadebiutował w rozgrywkach FIFA prowadząc mecz eliminacji Mistrzostw Świata w RPA 2010 LuksemburgMołdawia[20].

W kwietniu 2009 po raz drugi został umieszczony przez UEFA w specjalnym programie doskonalenia dla najzdolniejszych sędziów europejskich[21]

W czerwcu 2009 tygodnik „Piłka Nożna” uznał, że Borski był najlepszym sędzią Ekstraklasy w sezonie 2008/2009[22]

W grudniu 2011 UEFA nominowała Borskiego na sędziego technicznego Mistrzostw Europy – EURO 2012 oraz awansowała go w swoich rankingach z kategorii First do kategorii Elite Development[23].

W sierpniu 2012 UEFA nominowała Borskiego na sędziego głównego meczu play-off Lidze Mistrzów pomiędzy RSC AnderlechtAEL Limassol. Wydarzenie o tyle jest wzniosłe, ponieważ arbiter z Polski który wystąpił w podobnym meczu jak ten nastąpiła aż 1468 dni temu[24].

Z początku września 2012 UEFA zdecydowała o nominacji dla zespołu sędziowskiego Marcina Borskiego do meczu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Ostatni mecz prowadzony, przez polskich sędziów miał miejsce 21 października 2008 roku – czyli blisko cztery lata temu! Dodatkową informacją jest nominacja zespołu sędziowskiego Pawła Gila również na mecz w Lidze Mistrzów. Dla obydwu sędziów będzie to debiut na tym szczeblu europejskich rozgrywek[25].

Stacja telewizyjna Canal+, prowadząca w Polsce transmisje telewizyjne z meczów Ekstraklasy, przeprowadza pośród piłkarzy tejże, anonimowe ankiety dotyczące różnych sfer uprawiania tego zawodu w Polsce. Jedną z dziedzin poddawanych ocenie jest praca sędziów piłkarskich. W pierwszej edycji za sezon 2011/12 Borski (17 meczów T-ME) zdobywając 43,5% wszystkich oddanych głosów znalazł się zdecydowanie na pierwszym miejscu w kategorii "Najsłabszy sędzia" pokonując drugiego w klasyfikacji sędziego Małka (21,7%) ponad dwukrotnie większą liczbą głosów; w kategorii "Najlepszy sędzia" nie został odnotowany na żadnej z pięciu pierwszych pozycji[26]. W podobnej ankiecie dotyczącej rundy jesiennej sezonu 2012/13 wynikiem 25,2% Borski (9 meczów T-ME) zajął drugą lokatę w kategorii "Najsłabszy sędzia" (Małek tym razem był pierwszy gromadząc 32,3% głosów), zaś w kategorii "Najlepszy sędzia" uplasował się na czwartej pozycji gromadząc 3,1% wszystkich głosów ligowców[27]. Po zakończeniu sezonu 2012/13 specjalistyczny portal zajmujący się sędziowaniem piłki nożnej www.sedziapilkarski.pl przyznał Marcinowi Borskiemu tytuł Najlepszego Sędziego sezonu 2012/13[28].

22 lipca 2016 ogłosił zakończenie kariery sędziowskiej[2].

Mecze sędziowane w Lidze Mistrzów UEFA[edytuj | edytuj kod]

Mecze sędziowane w Lidze Europejskiej UEFA[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]