Maria Valtorta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Valtorta
Ilustracja
1912
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1897
Caserta
Data i miejsce śmierci 12 października 1961
Viareggio
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła

Poemat Boga-Człowieka

Maria Valtorta (ur. 14 marca 1897 w Casercie zm. 12 października 1961 w Viareggio) – włoska pisarka i poetka, przez wielu uważana za mistyczkę i wizjonerkę. Jej najsłynniejszym dziełem jest Poemat Boga-Człowieka.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Maria Valtorta była jedynym dzieckiem pochodzących z Lombardii Józefa (Giuseppe'a) Valtorty, podoficera służącego w kawalerii, oraz Izydy Fioravanzi, nauczycielki języka francuskiego[1]. W szkole podstawowej wyróżniała się jako najlepsza uczennica w klasie. Z racji pracy ojca, rodzina często musiała zmieniać miejsce zamieszkania. Miała trudne życie, naznaczone przez nieustanne konflikty z niezwykle surową i despotyczną matką, a potem przez napad, w wyniku którego została ciężko ranna[2]. Począwszy od 1917 roku, przez półtora roku pracowała jako sanitariuszka w szpitalu wojskowym we Florencji[3]. Dnia 17 marca 1920 roku, kiedy spacerowała ulicą w towarzystwie matki, została uderzona metalowym prętem w plecy przez młodocianego przestępcę. Wskutek napadu przez 3 miesiące leżała w łóżku, zaś z biegiem lat jej stan się pogarszał. Od lat trzydziestych stan jej zdrowia pogorszył się tak znacznie, że była przykuta do łóżka. Wówczas oddała się modlitwie i twórczości pisarskiej. Wtedy też zaczęła twierdzić, że w jej pokoju, kiedy nikt nie widzi, pojawiają się Jezus Chrystus oraz Jego Matka i dyktują jej szczegóły ze swego życia. Opisała to w autobiografii, dodając, że czasem pisała coś, czego nawet nie rozumiała.

Jej największe dzieło, Poemat Boga-Człowieka, to powstały w latach 1943-1947 monumentalny zbiór opowieści o życiu Jezusa. Opublikowała też komentarze do fragmentów Pisma Świętego, wykłady doktryny Chrystusa, dzieje pierwszych chrześcijan, utwory o pobożności. Twórczość Marii Valtorty trwała równo 10 lat, od 1943 do 1953 roku. W tym czasie zapisała ponad 15 tysięcy stron[4]. Główne, dziesięciotomowe dzieło przetłumaczono na wiele języków. Maria Valtorta, widząc, że nie będzie jej dane zobaczyć aprobaty władz Kościoła rzymskokatolickiego dla jej pracy ofiarowała swe życie Bogu,a od roku 1956 zaczęła stopniowo zamykać się w sobie, popadając w rodzaj psychicznego wyobcowania. Stała się bezczynna, mówiła nie na temat, albo przestawała mówić wcale[5].

Pisarka zmarła w 1961. Jej ciało spoczywa we Florencji, w głównym krużganku Kościoła Zwiastowania, dokąd zostało przeniesione w 1973. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył wówczas o. Gabriel Roschini, włoski mariolog i profesor Uniwersytetu Papieskiego na Lateranie, zafascynowany twórczością Valtorty i wyrażający uznanie dla sposobu przedstawiana Matki Bożej w jej pismach[6].

Opinie Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Władze kościelne początkowo zezwoliły na druk książek Valtorty, potem jednak uznały, że głoszone przez pisarkę i jej zwolenników tezy, iż treść tej literatury została podyktowana z Nieba, może przynieść złe skutki. 16 grudnia 1959 Dekret Świętego Oficjum wprowadził to dzieło na Indeks[7]. W 1966 usunięcie przez Pawła VI artykułów 1399 i 2318 z Kodeksu Prawa Kanonicznego zniosło wymóg starania się o kościelną zgodę dla publikowania pism tego rodzaju. Poemat Boga-Człowieka został wydrukowany w całości i zdobył dużą popularność. Przez lata toczy się dyskusja na temat stanowiska Kościoła wobec pism Marii Valtorty. Zwolennicy posługują się informacją z Osservatore Romano z roku 1948, które doniosło o audiencji specjalnej udzielonej ojcom Andrea M. Cecchin, Corrado Berti i Romualdo M. Migliorini, teologom z Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny, opiekunom Marii Valtorty, którzy usłyszeli z ust Ojca Świętego Piusa XII, 26 lutego 1948, zdanie: «Opublikujcie to dzieło takie jakie jest. Nie ma potrzeby wydawać opinii o jego pochodzeniu. Kto przeczyta, ten zrozumie». Kardynał Gagnon wydał 31.10.1987 oświadczenie: «Sąd wydany przez Ojca Świętego w roku 1948 stanowił oficjalne imprimatur nadane w obecności świadków.»[8] Osoby nieprzychylne przytaczają fragmenty listów kard. Ratzingera, w których wyraził on brak przekonania co do nadprzyrodzonego pochodzenia pism Marii Valtorty. Listy te jednak nie stanowią oficjalnych dokumentów Kościoła. Chiński Kościół katolicki na watykańskiej stronie zachęca do posługiwania się "Poematem Boga-Człowieka" w ewangelizacji[9], a jego znajomość zawdzięcza bł. ojcu Allegra[10]. W roku 2011 w 50 rocznicę śmierci Marii Valtorty mszę św. w jej intencji odprawił w Bazylice Zwiastowania we Florencji Nunucjusz Apostolski Pier Giacomo de Nicolo[11]. W swoim kazaniu stwierdził, że pisma Marii nie zawierają błędów doktrynalnych. W roku 2016 (22-23.10.2016) odbyła się w Pizie pierwsza Konferencja naukowa poświęcona pismom Marii Valtorty[12] i stała się wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co roku. Lista teologów wypowiadających się przychylnie o pismach Marii Valtorty jest długa, choć wielu uważa nadal to dzieło za kontrowersyjne nie uznając jego nadprzyrodzonego pochodzenia, którego Kościół oficjalnie nie zatwierdził.[13]. W diecezji czynione są starania o beatyfikację Marii Valtorty[14]

Dorobek literacki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anna Mintowt Czyż, Osoba i pisma Marii Valtorty, w:Poemat Boga-Człowieka, Katowice 1998, s.280
 2. Emilio Pisani: A brief biography of Maria Valtorta (ang.). valtorta.org. [dostęp 2012-04-30].
 3. Anna Mintowt Czyż, Osoba i pisma Marii Valtorty, w:Poemat Boga-Człowieka, Katowice, 1998, s.282
 4. Anna Mintowt Czyż, Osoba i pisma Marii Valtorty, w:Poemat Boga-Człowieka, Katowice, 1998, s.285
 5. Anna Mintowt Czyż, Osoba i pisma Marii Valtorty, w: Poemat Boga-Człowieka, Katowice 1998, s.286
 6. Anna Mintowt Czyż, Osoba i pisma Marii Valtorty, w: Poemat Boga-Człowieka, Katowice, 1998, s.288
 7. A. Sporniak, Paradoksy objawień prywatnych, Tygodnik Powszechny 26.03.2009
 8. Pope Pius XII's Command to Publish Maria Valtorta’s Main Work, www.valtorta.org.au [dostęp 2019-11-21].
 9. Informacja Kościoła chińskiego na stronie watykańskiej o pismach Marii Valtorty | MARIA VALTORTA I JEJ PISMA, mariavaltorta.pl [dostęp 2019-11-21] (pol.).
 10. Blessed Gabriel M. Allegra, O.F.M. Critiques, Notes, Letters on Maria Valtorta's The Poem of the Man-God (Introduction), www.bardstown.com [dostęp 2019-11-21].
 11. Archbishop Nuncio Apostolic Pier Giacomo De Nicolò's Homily About Maria Valtorta, www.valtorta.org.au [dostęp 2019-11-21].
 12. Maria Valtorta Conferences Around the World, www.valtorta.org.au [dostęp 2019-11-21].
 13. http://www.valtorta.org.au/List-of-Valtorta-Approvals.pdf
 14. https://www.infocatho.fr/du-nouveau-pour-la-cause-de-beatification-de-maria-valtorta/ (informacja z 19.11.2019)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]