Marta Niewczas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marta Agata Niewczas (ur. 1974) – polska samorządowiec, sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, doktor nauk o kulturze fizycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

W ciągu dwudziestoletniej kariery sportowej (zakończonej w październiku 2012) zdobyła 6 tytułów mistrzyni świata w karate tradycyjnym[1]. Otrzymała wiele nagród za osiągnięcia sportowe. Była przewodniczącą sądu dyscyplinarnego Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Jest instruktorką zawodników z kadry narodowej PZKT[2].

Nauka[edytuj | edytuj kod]

W latach 1993–1999 studiowała w rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskując tytuł magistra prawa na podstawie pracy Umowa międzynarodowa jako źródło prawa międzynarodowego. 24 marca 2009 uzyskała tytuł doktora w Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim) na podstawie pracy Kultura fizyczna studentów w dobie transformacji systemowej po 1989 roku w państwowych wyższych szkołach technicznych w Polsce. Jest adiunktem w Katedrze Sportu na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2002 uzyskała mandat radnej Rzeszowa z listy komitetu „Nasz Dom – Rzeszów”[3]. W 2005 bez powodzenia kandydowała do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej[4]. W 2006 uzyskała reelekcję do rady miasta z listy lewicowego komitetu Tadeusza Ferenca „Rozwój Rzeszowa”[5]. W 2009 bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy SLD-UP[6]. W 2010 ponownie uzyskała reelekcję w radzie Rzeszowa z listy „Rozwoju Rzeszowa” (jako kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej)[7]. W 2011 z listy SLD bez powodzenia startowała do Sejmu[8]. 12 kwietnia 2013 została pełnomocnikiem stowarzyszenia Europa Plus na województwo podkarpackie[9], w związku z czym trzy dni później została usunięta z klubu radnych SLD[10], a 21 maja tego samego roku na wniosek SLD odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej rady Rzeszowa[11] (zajmowała to stanowisko od poprzedniej kadencji). W październiku tego samego roku przystąpiła do nowo powołanej partii Twój Ruch (stanęła na czele jej podkarpackich struktur). W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 była liderką listy komitetu Europa Plus Twój Ruch w okręgu podkarpackim, zdobywając 4959 głosów[12] (koalicja nie osiągnęła progu wyborczego). W tym samym roku powołała komitet „Aktywny Rzeszów”, z ramienia którego startowała na prezydenta Rzeszowa, zajmując ostatnie, 4. miejsce. Komitet nie zdobył żadnych mandatów w radzie miasta, w związku z czym Marta Niewczas nie uzyskała reelekcji do tego gremium[13]. W styczniu 2015 odeszła z Twojego Ruchu[14]. W 2018 kandydowała do sejmiku podkarpackiego z listy komitetu SLD Lewica Razem, który nie zdobył mandatów[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]