Twój Ruch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy partii politycznej. Zobacz też: Twój ruch – album muzyczny.
Twój Ruch
Ilustracja
Skrót TR
Lider Barbara Nowacka, Janusz Palikot
Data założenia 6 października 2013
Adres siedziby ul. Nowy Świat 39,
00-029 Warszawa
Ideologia polityczna socjalliberalizm, antyklerykalizm
Poglądy gospodarcze socjalliberalizm
Liczba członków ok. 5500 (styczeń 2016)[1]
Europejska Grupa
Parlamentarna
ostatnio Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim
Młodzieżówka Ruch Młodych
Barwy      błękit      pomarańcz
Obecni posłowie
0 / 460
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 555
strona oficjalna
Współprzewodniczący i założyciel partii Janusz Palikot
Współprzewodnicząca partii Barbara Nowacka

Twój Ruch (TR, Ruch) – polska centrolewicowa partia polityczna o profilu socjalliberalnym i antyklerykalnym[2]. Powstała z przekształcenia Ruchu Palikota, do którego 6 października 2013 przyłączyły się środowiska stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus oraz partii Racja Polskiej Lewicy (która rozwiązała się 23 listopada tego samego roku[3]), a także część dotychczasowych liderów Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80 (którzy jednak po pewnym czasie powrócili do dawnej partii). Do ugrupowania wstąpiła także część dotychczasowych działaczy Socjaldemokracji Polskiej.

Przy Twoim Ruchu działają: organizacja młodzieżowa o nazwie „Ruch Młodych”, organizacja kobieca „Ruch Kobiet” pod przewodnictwem Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej i think tank „Plan Zmian”, na czele którego stanęła Barbara Nowacka (wszystkie te organizacje związane były wcześniej z Ruchem Palikota).

Do maja 2014 Twój Ruch był głównym podmiotem koalicji politycznej Europa Plus, którą tworzył razem z Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym, PPP-Sierpień 80, Stowarzyszeniem „Dom Wszystkich Polska” (Ryszarda Kalisza), Stowarzyszeniem „Równość i Nowoczesność” (Wandy Nowickiej) i Stowarzyszeniem Wolne Konopie, a wcześniej (do lutego 2014) także z SDPL i Unią Lewicy.

Historia partii[edytuj]

5 października 2013 odbyła się zamknięta część kongresu, na której przyjęto nową nazwę dotychczasowego Ruchu Palikota i przyjęto statut nowego ugrupowania, a także wybrano jego władze (w tym 16-osobowy, „parytetowy” zarząd). Na przewodniczącego wybrany został dotychczasowy szef Ruchu Palikota Janusz Palikot, na wiceprzewodniczącego szef RS Europa Plus Marek Siwiec, na sekretarza Łukasz Piłasiewicz (dotychczasowy wiceszef Ruchu Palikota), a na skarbnika Danuta Wójcik (wcześniej pełniła tę funkcję w Ruchu Palikota). W zarządzie znaleźli się także m.in. Jan Cedzyński, Artur Dębski, Łukasz Gibała, Robert Kwiatkowski czy Andrzej Rozenek[4]. Szefem krajowej rady politycznej Twojego Ruchu został Jan Hartman (jeden z liderów RS Europa Plus i główny inicjator powstania nowego ugrupowania). Ponadto uchwałę o wejściu w skład partii podjęła rada krajowa Racji PL (kongres partii zatwierdził ją 23 listopada)[5]. 6 października 2013 odbyła się publiczna część kongresu, na której ogłoszono powstanie ugrupowania.

Sąd zarejestrował nazwę „Twój Ruch” 15 listopada 2013, odrzucając przy tym roszczenia przedstawicieli działającej pod taką nazwą fundacji[6]. Partia posiadała początkowo 36 posłów i eurodeputowanego, ponadto przystąpiło do niej m.in. dwóch radnych wojewódzkich (Włodzimierz Stępień w sejmiku świętokrzyskim i Grzegorz Kurczuk w sejmiku lubelskim; obaj wybrani z list SLD).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 komitet Europy Plus przyjął nazwę „Europa Plus Twój Ruch”. Działacze TR znaleźli się na listach tego komitetu w zdecydowanej większości (oprócz nich z list komitetu startowali także działacze DWP, PD i SD)[7]. Koalicja nie uzyskała mandatów w Europarlamencie (otrzymała 3,58% głosów, zajmując 7. miejsce)[8], a dzień później przestała funkcjonować[9].

W ciągu następnych miesięcy z klubu TR odeszło kilkoro posłów, którzy zostali niezrzeszeni lub przeszli do klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Klub i partię opuścili m.in. Jan Cedzyński (ostatni przewodniczący Racji PL), a także Łukasz Gibała czy Anna Grodzka (która wstąpiła do Partii Zieloni). 26 września 2014 w klubie poselskim TR doszło do znaczącego rozłamu – odeszła z niego grupa 12 posłów (m.in. Artur Dębski, Wincenty Elsner, Roman Kotliński i Armand Ryfiński)[10]. Cztery dni później z partii został wykluczony jej założyciel i przewodniczący krajowej rady politycznej Jan Hartman[11]. Dzień później klub poselski TR pomimo pozostawania w opozycji zagłosował za udzieleniem wotum zaufania rządowi Ewy Kopacz[12]. Kilka dni później 11 byłych posłów TR powołało koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka (funkcjonowało ono do lutego 2015, kiedy liczyło już jedynie 3 posłów; większość byłych posłów BiG zasiliła klub poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego[13]).

W wyborach samorządowych w 2014 Twój Ruch zarejestrował listy do sejmików województw w większości okręgów, jednak nie zarejestrował ich we wszystkich województwach. W skali kraju otrzymał 1% głosów (co było 7. wynikiem spośród wszystkich komitetów) i nie uzyskał żadnego mandatu radnego wojewódzkiego. Z partią było związanych kilku kandydatów na prezydentów miast (z czego dwóch reprezentowało komitet TR). Dotychczasowy poseł TR Robert Biedroń (który powołał lokalny komitet wyborczy) został wybrany na prezydenta Słupska[14]. W grudniu 2014 ogłoszono, że kandydatem partii w wyborach prezydenckich w 2015 będzie Janusz Palikot[15].

Na początku 2015 z partii odeszli kolejni działacze, w tym liderzy stowarzyszenia Europa Plus, które współtworzyło TR (wiceszef partii Marek Siwiec, a także Robert Kwiatkowski, Marta Niewczas czy Włodzimierz Stępień). Poza partią znalazły się w związku z tym wszystkie środowiska, które w 2013 wraz z dawnym Ruchem Palikota utworzyły Twój Ruch. Do TR przystąpiła natomiast Kazimiera Szczuka[16] (w tym samym roku odeszła z partii).

4 marca 2015 klub poselski TR został rozwiązany poprzez wystąpienie z niego 12 z 16 posłów, którzy pozostali związani z partią (odszedł z niej m.in. Andrzej Rozenek, który uprzednio zrezygnował z funkcji rzecznika i członka zarządu ugrupowania). 5 marca 11 z nich powołało koło poselskie o nazwie „Ruch Palikota”[17] (przejściowo zasiadało w nim wszystkich 12 posłów).

10 maja 2015 w wyborach prezydenckich Janusz Palikot zajął 7. miejsce spośród 11 kandydatów, uzyskując 1,42% głosów[18].

20 czerwca 2015 odbył się kongres krajowy partii, który zdecydował o dwuosobowym kierownictwie – do dotychczasowego lidera dołączyła Barbara Nowacka[19].

29 czerwca 2015 część byłych działaczy TR (m.in. Andrzej Rozenek, Sławomir Kopyciński, Jacek Najder i Aleksandra Popławska) powołała wraz z byłymi politykami SLD partię Biało-Czerwoni (Aleksandra Popławska stanęła na jej czele).

18 lipca 2015 krajowa rada polityczna TR zdecydowała o starcie w wyborach parlamentarnych w tym samym roku w ramach koalicyjnego komitetu wyborczego Zjednoczona Lewica[20] (wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Unią Pracy, Partią Zieloni i Polską Partią Socjalistyczną)[21].

11 września 2015 szef koła i partii Janusz Palikot zrzekł się mandatu posła, zastąpił go 12 dni później szef Wolnych Konopi Andrzej Dołecki.

ZL nie osiągnęła wymaganego progu wyborczego i nie zdobyła mandatów w parlamencie.

Program partii[edytuj]

Członkowie partii opowiadają się za legalną aborcją, eutanazją oraz rejestracją związków partnerskich (w tym osób tej samej płci). Partia popiera utworzenie federalnego państwa europejskiego. Opowiada się za rozdziałem państwa od Kościoła (m.in. za likwidacją konkordatu oraz wycofaniem lekcji religii ze szkół publicznych), a także m.in. za wprowadzeniem kadencyjności (m.in. za ograniczeniem do dwóch kadencji sprawowania funkcji wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta) i innymi zmianami w ordynacji wyborczej, za likwidacją Senatu i powiatów, za zniesieniem immunitetów, za rozszerzeniem edukacji zdrowotnej, seksualnej, estetycznej i artystycznej, za inwestycjami w kulturę i w strategiczne gałęzie przemysłu, za promocją eksportu i rozwojem polskiego biznesu, za aktywną polityką imigracyjną, za równouprawnieniem płci w gospodarce i życiu publicznym, za utrzymaniem OFE, za tzw. emeryturą obywatelską, za likwidacją NFZ i przywróceniem kas chorych, za legalizacją marihuany, za możliwie najszybszym przyjęciem waluty euro, za wspólną armią europejską, za tzw. zasadą milczącej zgody, czy też za ułatwieniami dla przedsiębiorców. Sprzeciwiają się wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych.

Zarząd Krajowy[edytuj]

Przewodniczący:

Sekretarz:

 • Łukasz Piłasiewicz

Pozostali członkowie:

 • Anna Kubica
 • Małgorzata Prokop-Paczkowska
 • Agnieszka Stupkiewicz-Turek
 • Danuta Wójcik
 • Bogusława Życińska

Posłowie i eurodeputowany[edytuj]

Wszyscy posłowie oraz eurodeputowany TR reprezentowali wcześniej partię Ruch Palikota.

Posłowie VII kadencji (pod koniec kadencji)[edytuj]

Koło poselskie Ruch Palikota:

Wcześniejsi posłowie TR w Sejmie VII kadencji:

Poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (do 30 czerwca 2014)[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Barbara Nowacka: od Twojego Ruchu odchodzą osoby, ale też przychodzą nowe. polskieradio.pl, 25 stycznia 2016.
 2. Poland (ang.). parties-and-elections.eu.
 3. RACJA łączy się z Twoim Ruchem. racja.eu.
 4. Ludzie. Zarząd Krajowy. twojruch.eu.
 5. Uchwała Rady Krajowej RACJI Polskiej Lewicy. racja.eu.
 6. Andrzej Rozenek: Twój Ruch zarejestrowany!. twojruch.eu.
 7. Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch. pkw.gov.pl.
 8. Wyniki głosowania. pkw.gov.pl.
 9. Kalisz: Z ogłoszeniem wyników koalicja przestała istnieć. interia.pl, 29 maja 2014.
 10. Armand Ryfiński, Artur Dębski, Wincenty Elsner, Piotr Bauć – m.in. oni opuścili Twój Ruch. polskatimes.pl, 26 września 2014.
 11. Profesor Jan Hartman został wyrzucony z Twojego Ruchu. polskieradio.pl, 30 września 2014.
 12. Rząd Ewy Kopacz z wotum zaufania. „Za” głosował też Twój Ruch. tvn24.pl, 1 października 2014.
 13. Sześciu posłów przeszło do PSL. Ludowcy są trzecią siłą w Sejmie. gazeta.pl, 18 grudnia 2014.
 14. Serwis PKW – Wybory 2014.
 15. Janusz Palikot oficjalnie kandydatem Twojego Ruchu na prezydenta. wp.pl, 14 grudnia 2014.
 16. Kazimiera Szczuka dołącza do Twojego Ruchu. onet.pl, 17 lutego 2015.
 17. Janusz Palikot: klub Twojego Ruchu przestał istnieć. pap.pl, 5 marca 2015.
 18. Serwis PKW – Wybory 2015.
 19. Barbara Nowacka współprzewodniczącą Twojego Ruchu. onet.pl, 20 czerwca 2015.
 20. Wspólna lista lewicowa!. twojruch.eu, 18 lipca 2015.
 21. Serwis PKW – Wybory 2015.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]