Mary T. Meagher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mary Terstegge Meagher (ur. 27 października 1964 w Louisville) – pływaczka amerykańska, mistrzyni olimpijska, rekordzistka świata.

Pochodzi z Kentucky, gdzie zaczynała przygodę z pływaniem. Pierwszy rekord świata na 200 m stylem motylkowym pobiła w wieku 15 lat na igrzyskach panamerykańskich. Była jedną z faworytek igrzysk w Moskwie (1980), ale wobec bojkotu olimpiady przez Amerykanów nie startowała. Cztery lata później w Los Angeles zdobyła 2 złote medale (na 100 m i 200 m stylem motylkowym). W 1988 w Seulu Meagher zdobyła brązowy medal na 200 metrów. W ciągu kariery osiągnęła 24 tytuły mistrzyni USA.

Jest żoną byłego łyżwiarza szybkiego Mike Planta; mieszkają w Peachtree City, w stanie Georgia. Siostrą Meagher jest Anne Northup, członkini Izby Reprezentantów USA z Kentucky z ramienia Partii Republikańskiej. Imię pływaczki nosi kompleks sportowy w Louisville (Kentucky).

Rozwój rekordu świata na 200 m stylem motylkowym od 1978[edytuj]

Meagher poprawiała rekord świata pięciokrotnie. Jej najlepszy wynik przetrwał niemal 20 lat i był porównywany z tak znanymi osiągnięciami, jak rekord lekkoatlety Boba Beamona w skoku w dal z 1968. Do 1999 do Meagher należał również rekord na 100 m stylem motylkowym, poprawiony przez Amerykankę Jenny Thompson.

W 1993 została przyjęta w poczet członków International Swimming Hall of Fame.

Linki zewnętrzne[edytuj]