Masako Owada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Masako Owada
皇太子妃雅子
Crown Princess Masako of Japan.jpg
Księżna Japonii
Okres panowania od 1993
Dane biograficzne
Urodzona 9 grudnia 1963
w Tokio
Ojciec Hisashi Owada
Matka Yumiko Egashira
Mąż Naruhito
Dzieci Aiko
Odznaczenia
Order Skarbu Korony I Klasy (Japonia) Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Złota Odznaka Honorowa na Wstędze Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład Rodziny Cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka obecnego cesarza – Sayako – opuściła Rodzinę poślubiając urzędnika niezwiązanego z Rodziną Cesarską.

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Masako Owada (jap. 皇太子妃雅子 Kōtaishihi Masako?, księżna Masako, ur. 9 grudnia 1963 w Tokio) – małżonka japońskiego następcy tronu księcia Naruhito i matka księżniczki Aiko.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Księżna Masako urodziła się jako najstarsza córka Hisashiego Owady, wysokiej rangi dyplomaty i prawnika (sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w latach 2009-2012 jego prezesa). Ma dwie siostry: bliźniaczki Setsuko i Reiko. Masako przebywała wiele lat wraz z rodzicami za granicą m.in. w Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. W czasie pobytu w Japonii uczęszczała do prywatnej żeńskiej szkoły, Denenchofu Futaba, w Tokio.

W 1985 Masako ukończyła Wydział Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, uzyskując tytuł licencjacki. W 1986 podjęła kolejne studia, tym razem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego, ale przerwała je w związku z rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Wydział Organizacji Międzynarodowych Departamentu Ekonomicznego, tematyka OECD). W 1988 wyjechała na stypendium do Balliol College w Oksfordzie, gdzie zajmowała się problematyką stosunków międzynarodowych. Po powrocie do MSZ pracowała w Departamencie Ameryki Północnej.

Masako poznała księcia Naruhito w 1986. W trakcie swoich siedmioletnich zabiegów o jej rękę spotkał się z dwukrotną odmową. Zdawała ona sobie bowiem sprawę z ogromnych napięć, jakie czekały ją na Dworze Cesarskim. Wynikały one przede wszystkim z oczekiwań na utrzymanie męskiej linii następców tronu. Pod wpływem ojca, Masako wyraziła w końcu zgodę i ceremonia ślubna, według tradycyjnego ceremoniału, odbyła się w dniu 9 czerwca 1993.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas (port.). presidencia.pt. [dostęp 27 marca 2011].