Masako Owada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Masako Owada
皇太子妃雅子
ilustracja
Księżna Japonii
Okres panowania od 1993
Jako żona Naruhito
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1963
Tokio
Ojciec Hisashi Owada
Matka Yumiko Egashira
Mąż Naruhito
Dzieci Aiko
Odznaczenia
Order Skarbu Korony I Klasy (Japonia) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład rodziny cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka obecnego cesarza – Sayako – opuściła rodzinę poślubiając urzędnika niezwiązanego z rodziną cesarską.

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Masako Owada (jap. 皇太子妃雅子 Kōtaishihi Masako, księżna Masako, ur. 9 grudnia 1963 w Tokio) – małżonka japońskiego następcy tronu księcia Naruhito i matka księżniczki Aiko.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Księżna Masako urodziła się jako najstarsza córka Hisashiego Owady, wysokiej rangi dyplomaty i prawnika (sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w latach 2009-2012 jego prezesa). Ma dwie siostry: bliźniaczki Setsuko i Reiko. Masako przebywała wiele lat wraz z rodzicami za granicą m.in. w Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. W czasie pobytu w Japonii uczęszczała do prywatnej żeńskiej szkoły, Denenchofu Futaba, w Tokio.

W 1985 Masako ukończyła Wydział Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, uzyskując tytuł licencjacki. W 1986 podjęła kolejne studia, tym razem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego, ale przerwała je w związku z rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Wydział Organizacji Międzynarodowych Departamentu Ekonomicznego, tematyka OECD). W 1988 wyjechała na stypendium do Balliol College w Oksfordzie, gdzie zajmowała się problematyką stosunków międzynarodowych. Po powrocie do MSZ pracowała w Departamencie Ameryki Północnej.

Masako poznała księcia Naruhito w 1986. W trakcie swoich siedmioletnich zabiegów o jej rękę spotkał się z dwukrotną odmową. Zdawała ona sobie bowiem sprawę z ogromnych napięć, jakie czekały ją na Dworze Cesarskim. Wynikały one przede wszystkim z oczekiwań na utrzymanie męskiej linii następców tronu. Pod wpływem ojca, Masako wyraziła w końcu zgodę i ceremonia ślubna, według tradycyjnego ceremoniału, odbyła się w dniu 9 czerwca 1993.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas (port.). presidencia.pt. [dostęp 27 marca 2011].