Max Payne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Max Payne (film).
Max Payne
Ilustracja
Logo gry
Producent Remedy Entertainment[1] (Microsoft Windows)
Rockstar Toronto (PlayStation 2)
neo Software (Xbox)
Westlake Interactive (Mac OS)
Mobius Entertainment (Game Boy Advance)
Wydawca Take-Two Interactive[1]
Dystrybutor Play-It[1]
Seria gier Max Payne
Scenarzysta Sam Lake[2]
Kompozytor Kärtsy Hatakka
Kimmo Kajasto
Silnik Max-FX
Aktualna wersja 1.05
Data wydania Świat: 26 lipca 2001[1]
PL: 17 września 2001[1]
Gatunek strzelanka trzecioosobowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature (M)
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox, Game Boy, PlayStation 2, Mac OS, iOS, Android
Nośniki CD (1)
Kontrolery mysz, klawiatura, gamepad
Kontynuacja Max Payne 2: The Fall of Max Payne (2003)

Max Paynestrzelanka trzecioosobowa stworzona przez Remedy Entertainment, wydana w 2001 roku przez Take-Two Interactive[1]. Jej kontynuacja − Max Payne 2: The Fall of Max Payne, ukazała się w roku 2003. W polskiej wersji głosu głównemu bohaterowi użyczył Radosław Pazura.

Scenariusz do gry napisał Sam Lake; użyczył on również twarzy głównemu bohaterowi i wystąpił w przerywnikach komiksowych w grze.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się zimą 2000/2001 roku w Nowym Jorku. Gracz wciela się w policjanta Maksa Payne’a, który prowadzi prywatne śledztwo po brutalnym morderstwie swojej żony i córki, zamordowanych przez bandytów będących pod wpływem nieznanego wcześniej syntetycznego narkotyku o nazwie Valkiria. Po wrobieniu go w zabójstwo agenta DEA Aleksa Baldera, prywatnie przyjaciela Maksa, musi on dodatkowo stawić czoła nowojorskiej policji z komisarzem Jimem Bravurą na czele. Przyjdzie nam odwiedzić ponure stacje metra, hotele oraz klub Ragna Rock (w grze sporo jest nawiązań do mitologii nordyckiej), gdzie spotkamy Jacka Lupino, którego Valkiria zmieniła w "ludzkie zombie". Wraz ze zdobywaniem nowych poszlak, najczęściej w formie znalezionych listów, notatek bądź podsłuchanych rozmów telefonicznych, przekonujemy się o powadze całej sprawy. Valkiria, jak się okazuje, nie była tylko środkiem wprowadzonym przez mafię Punchinello na nowojorski rynek, ale także kluczowym obiektem rządowego projektu "Valhalla", który miał rozpowszechnić narkotyk wśród żołnierzy aby podnieść ich morale i umiejętności bojowe. Projekt, pomimo że został zawieszony kilka lat temu, nadal był kontynuowany bez zgody rządu. Max, poznawszy szczegóły tego projektu, zostaje zaproszony do współpracy z tzw. "wewnętrznym kręgiem", któremu przewodniczy podstarzały Alfred Woden. Razem, uzupełniając wzajemnie dane, dążą do zaprzestania wszelkich działań w obrębie projektu "Valhalla". Poznajemy nazwisko naszego przeciwnika − Nicole Horne, mózgu całej operacji, oraz winowajczyni śmierci rodziny Maksa zarazem. Jej siedziba znajduje się na najwyższym piętrze fikcyjnego wieżowca Aesir Corporation na Manhattanie. Tam kończy się gra, a zarazem zaczyna, gdyż historia gry opowiadana jest przez głównego bohatera jako wspomnienie przeszłości w formie komiksu[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Max Payne to strzelanka trzecioosobowa w którym gracz wciela się w tytułowego bohatera. Gracz ma do wyboru kilkanaście rodzajów broni, którymi może eliminować przeciwników. W grze nie występuje autoregeneracja zdrowia bohatera. W przypadku gdy Max jest ranny należy użyć środka przeciwbólowego, który częściowo odnawia zdrowie. Poza tym może nosić do ośmiu środków jednocześnie[4].

Bullet-time[edytuj | edytuj kod]

Bullet-time to tryb spowolnienia czasu zaczerpnięty z filmów Johna Woo. Max Payne był pierwszą grą, w której został on wprowadzony jako główny element rozgrywki. Przedtem wykorzystywały go inne gry, np. Requiem: Avenging Angel, ale jego wpływ na grywalność był niewielki. Po aktywacji trybu przeciwnicy zaczynają poruszać się wolniej, również ruchy bohatera zostają spowolnione, ale gracz może celować z normalną prędkością, dzięki czemu łatwiej jest mu trafić przeciwnika. Bullet-time może być (i najczęściej jest) również połączony ze spowolnionym skokiem. Postać może rzucić się w tył, przód lub bok i podczas lotu ostrzeliwać przeciwników, jednocześnie będąc mniej podatną na trafienie. Bullet-time jest ograniczony przez wskaźnik w kształcie klepsydry. Podczas korzystania z trybu zawartość wskaźnika zmniejsza się i gdy zniknie całkowicie, nie można korzystać ze spowolnienia. Klepsydrę można napełnić poprzez zabijanie przeciwników bez użycia bullet-time’u, ale jest ona również napełniana za każdego pokonanego wroga podczas spowolnienia, choć w mniejszym stopniu. Tak więc w teorii korzystanie z trybu jest ograniczone, praktycznie jednak gra jest tak skonstruowana, że przeważająca większość walk rozgrywa się w spowolnionym tempie. Bullet-time’owi towarzyszy ponadto efekt dźwiękowy w postaci odgłosu bicia serca bohatera.

Modyfikowanie gry[edytuj | edytuj kod]

Twórcy gry udostępnili narzędzia MAX-FX Tools pozwalające na bardzo dużą możliwość edycji gry.

Bardzo duża ilość plików gry zawierająca skrypty odpowiedzialne m.in. za działanie menu gry, ustawienia poziomów gry itp. ma charakter otwarty i zapisana jest w formacie tekstowym dzięki czemu ich edycja jest w znacznym stopniu ułatwiona.

Sama gra posiada ułatwiony sposób instalacji modyfikacji. Cała modyfikacja mieści się w jednym skompresowanym pliku o rozszerzeniu *.mpm, który należy umieścić w głównym katalogu gry i wybrać go z listy w oknie dialogowym gry, dzięki czemu unika się nadpisywania oryginalnych plików co umożliwia późniejsze uruchomienie gry w wersji niezmodyfikowanej.

Narzędzia MAX-FX:

 • ActorFX − edytor animacji postaci
 • MaxED − edytor poziomów
 • ParticleFX − edytor efektów cząsteczkowych
 • RASMaker − program kompresujący wszystkie pliki modyfikacji do pojedynczego pliku *.mpm
Wymagania gry
Minimalne Zalecane
Microsoft Windows
System operacyjny Windows 95
Procesor 450 MHz Intel or AMD CPU 700 MHz Intel or AMD CPU
Pamięć operacyjna 96 MB RAM 128 MB RAM
Wolne miejsce na dysku twardym 800 MB
Karta graficzna 16 MB kompatybilna z Direct3D 32 MB kompatybilna z Direct3D
Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectSound
Mac OS
System operacyjny Mac OS 9.1 lub nowszy/Mac OS X 10.1.4 lub nowszy
Procesor 450 MHz PowerPC G3 processor
Pamięć operacyjna 128 MB RAM (256 MB RAM wymagane dla Mac OS X)
Wolne miejsce na dysku twardym 900 MB
Karta graficzna 16 MB kompatybilna z Open GL

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Recenzje
Oceny
Publikacja Ocena
GBA PC PS2 Xbox
IGN 9/10[5] 9,3/10[6] 8,1/10[7] 8,9/10[8]
Oceny agregowane
GameRankings 73%[9] 89,24%[10] 79,81%[11] 85,91%[12]

Max Payne został dobrze przyjęty otrzymując 89,24%[10] w wersji na PC, 79,81%[11] w wersji na PlayStation 2, 85,91%[12] w wersji na Xbox oraz 73%[9] w wersji na Game Boy Advance. Recenzent serwisu IGN uznał grę Max Payne za najlepszą grę z gatunku strzelanek trzecioosobowych w jaką kiedykolwiek grał. Zachwalał zarówno grafikę, oprawę dźwiękową, jak i rozgrywkę. Jako wadę uznał brak trybów rozgrywki wieloosobowej oraz długość gry. Jednak dodał, że wady te rekompensuje w pewien sposób dołączony do gry edytor, który pozwala w prosty sposób tworzyć nowe poziomy[10]. Wersja na PC i Xbox znacząco się od siebie nie różniły, natomiast za największą wadę wersji na PlayStation 2 recenzenci uznali grafikę, która była gorsza od konkurencyjnych platform[11].

Max Payne (film)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Max Payne (film).

Magazyn The Hollywood Reporter potwierdził, że wytwórnia filmowa 20th Century Fox wykupiła na początku 2003 roku prawa do filmowej adaptacji gry[13]. Film został wyreżyserowany przez Johna Moore'a. Główną rolę zagrał Mark Wahlberg[14], a w rolę Mony Sax wcieliła się Mila Kunis[15]. W pozostałych rolach wystąpili: Nelly Furtado jako żona zamordowanego przyjaciela Maxa (Alexa Baldera, którego gra Donal Logue); Chris O’Donnell w roli Jasona Colvina, Beau Bridges jako BB, Ludacris jako Jim Bravura i Amaury Nolasco wcielający się w rolę Jacka Lupino. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 10 marca 2008 roku. Film został wyprodukowany przez Collision Entertainment oraz Firm Films[16]. Film Max Payne na ekranach polskich kin ukazał się 24 października. Z wywiadu z reżyserem można wywnioskować, że planowana wersja DVD filmu będzie różnić się od kinowej − akcja będzie wolniejsza oraz pełna wątków pochodzących z gry.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Max Payne (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-09-10].
 2. Max Payne (2001) (VG) – Full cast and crew. IMDB. [dostęp 2013-09-10].
 3. Max Payne(TM) Official Strategy Guide. BRADY GAMES, 2001-06-31. ISBN 0-7440-0086-6. (ang.)
 4. Redakcja tvgry.pl: Gramy w Max Payne. Tak dla przypomnienia. (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-06-17].
 5. Craig Harris: Max Payne Bullet-time is bitchin' on the Game Boy Advance. (ang.). IGN, 2003-12-18. [dostęp 2012-06-15].
 6. IGN Staff: Max Payne If this is what Payne feels like, then I'm a self-proclaimed masochist. (ang.). IGN, 2011-06-28. [dostęp 2012-06-15].
 7. Doug Perry: Max Payne This is one hell of an action-packed game. The only problem is, the PC & Xbox versions are superior. (ang.). IGN, 2001-12-03. [dostęp 2012-06-15].
 8. IGN Staff: Max Payne Lots of violence, lots of blood, and lots of action make this game the best Payne you'll ever feel. (ang.). IGN, 2001-12-11. [dostęp 2012-06-15].
 9. a b Max Payne (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-06-15].
 10. a b c Max Payne (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-06-15].
 11. a b c Max Payne (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-6-15].
 12. a b Max Payne (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-06-15].
 13. IGN: Max Payne Movie
 14. Michael Fleming: Mark Wahlberg to star in ‘Max’ (ang.). Variety, 2007-11-08. [dostęp 2017-07-31].
 15. Michael Fleming: Killer role for Kunis in ‘Max Payne’ (ang.). Variety, 2008-03-09. [dostęp 2017-07-31].
 16. IGN: Max Payne Movie (aktualizacja)