Przejdź do zawartości

Merida Waleczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Merida waleczna)
Merida Waleczna
Brave
Ilustracja
Gatunek

animacja
fantasy

Rok produkcji

2012

Data premiery

10 czerwca 2012 (Seattle)
USA: 22 czerwca 2012
POL: 17 sierpnia 2012

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Mark Andrews, Brenda Chapman

Scenariusz

Brenda Chapman, Irene Mecchi, Mark Andrews, Steve Purcell

Główne role

Kelly Macdonald
Billy Connolly
Emma Thompson
Julie Walters
Kevin McKidd
Craig Ferguson
Robbie Coltrane

Muzyka

Patrick Doyle[1]

Montaż

Nicholas C. Smith

Produkcja

Katherine Sarafian
John Lasseter (producent wykonawczy)

Wytwórnia

Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures
Buena Vista Distribution

Nagrody
Oscar 2013 za najlepszy pełnometrażowy film animowany
Strona internetowa

Merida Waleczna (ang. Brave; wcześniej The Bear and the Bow) – amerykański animowany komputerowo film w cyfrowym 3D w reżyserii Marka Andrewsa. Scenariusz do filmu napisała Brenda Chapman. Film dostał m.in. Oskara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy.

Produkcja Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures. W oryginalnej wersji dubbingu głosu użyczają Kelly Macdonald, Billy Connolly, Emma Thompson, Julie Walters i Kevin McKidd.

W kinach w USA film pojawił się 22 czerwca 2012[2], a w polskich – 17 sierpnia tego samego roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji[3], gdzie żyje księżniczka Merida, pierwsze dziecko królowej Elinor i króla Fergusa[4], władcy klanu DunBroch[5], który zjednoczył szkockie klany[6]. Dziewczyna od maleńkości interesuje się łucznictwem oraz wykazuje niechęć wobec dworskiej etykiety[4]. Trenując strzelanie z łuku, posyła jedną ze strzał w las, gdzie natrafia na leśne płomyki, mające ukazywać drogę życia. Chwilę później na rodzinę królewską napada niedźwiedź, a król staje z nim do walki, ostatecznie tracąc nogę[7]. Przez kolejne lata matka wychowywała córkę, usiłując uczynić z niej damę postępującą zgodnie z etykietą i tradycjami[5]. Merida jednak pragnie poznawać świat[5] i rozwijać pasję do łucznictwa i jazdy konno[8]. Rodzice opowiadają jej historię księcia, który zdradził rodzinę, czym doprowadził swoje królestwo do ruiny.

Gdy Merida dorasta, rodzice planują wydać ją za mąż[5]. Kandydatami są pierworodni synowie trzech władców klanów królewskich krain[5][6] – lordów MacGuffina, Macintosha i Dingwalla[3]. Mężem księżniczki ma zostać ten, który zwycięży w zawodach[5]. Decyzją księżniczki, troje kandydatów mierzy się w strzelaniu z łuku[5]. W trakcie zawodów dziewczyna kompromituje mężczyzn[5], pokonując ich w zawodach, w których wystartowała jako pierworodne dziecko swych rodziców[9]. Swoim zachowaniem wywołuje kłótnię z matką, podczas której niszczy rodzinny gobelin[10], a królowa wrzuca łuk Meridy do ognia, prowokując córkę do ucieczki[5]. Trafiwszy do lasu, ponownie napotyka leśne płomyki, które doprowadzają ją do domu starej czarownicy[5]. Merida prosi, by rzuciła zaklęcie zmieniające jej matkę[5]. W tym celu staruszka przygotowuje magiczne ciastko, które ma zmienić królową[7].

Po zjedzeniu ciastka Elinor zmienia się w niedźwiedzicę[5]. Merida udaje się z matką do czarownicy, która informuje, że może odczarować klątwę, wypełniając wolę specjalnego zaklęcia[7]. Ma na to jeden dzień, w przeciwnym razie królowa na stałe pozostanie niedźwiedzicą[7]. By spełnić wolę zaklęcia, Merida zszywa podarty gobelin. W międzyczasie król z poddanymi polują na niedźwiedzicę, ta z kolei walczy z Mordu, którego ostatecznie zabija, a zgromadzonym objawia się duch księcia z legendy opowiadanej Meridzie w dzieciństwie.

Tuż przed wschodem słońca królowa zmienia się w człowieka.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wpływ na inne produkcje[edytuj | edytuj kod]

Merida, Elinor, Fergus, Wiedźma z DunBroch i Lord Macintosh pojawiają się w serialu Dawno, dawno temu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Doyle on Pixar’s ‘Brave’. Film Music Reporter, 2012-06-23. [dostęp 2023-07-22]. (ang.).
  2. Pixar’s ‘Brave’: First Look art -- EXCLUSIVE PHOTOS. insidemovies.ew.com. [dostęp 2011-06-28]. (ang.).
  3. a b Opisy filmu „Merida Waleczna”. [w:] Filmweb.pl [on-line]. filmweb.pl. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  4. a b Merida Waleczna. [w:] Fdb.pl [on-line]. fdb.pl. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  5. a b c d e f g h i j k l Merida Waleczna (2012). [w:] Viva! [on-line]. viva.pl. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  6. a b Rafał Świątek: Merida Waleczna – recenzja filmu Pixara. [w:] Rzeczpospolita [on-line]. rp.pl, 2012-08-15. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  7. a b c d Olga Suwalska: „Merida Waleczna”. Książę niepotrzebny do happy endu. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2015-02-06. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  8. Marcin Bałczewski: Merida Waleczna – recenzja. [w:] Plaster Łódzki [on-line]. plasterlodzki.pl, 2012-08-22. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  9. Patryk Sadowski: Merida Waleczna (recenzja). [w:] Kawerna [on-line]. kawerna.pl, 2012-08-13. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  10. Merida waleczna. [w:] Niezależna [on-line]. niezalezna.pl, 2012-08-21. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]