Merida waleczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Merida Waleczna
Brave
Ilustracja
Gatunek animacja
fantasy
Rok produkcji 2012
Data premiery 10 czerwca 2012 (Seattle)
USA: 22 czerwca 2012
POL: 17 sierpnia 2012
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 100 min
Reżyseria Mark Andrews, Brenda Chapman
Scenariusz Brenda Chapman, Irene Mecchi, Mark Andrews, Steve Purcell
Główne role Kelly Macdonald
Billy Connolly
Emma Thompson
Julie Walters
Kevin McKidd
Craig Ferguson
Robbie Coltrane
Muzyka Patrick Doyle
Montaż Nicholas C. Smith
Produkcja Katherine Sarafian
John Lasseter (producent wykonawczy)
Wytwórnia Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures
Dystrybucja Stany Zjednoczone Walt Disney Motion Pictures Group
Ziemia Buena Vista Distribution
Nagrody
Oscar 2013 za najlepszy pełnometrażowy film animowany
Strona internetowa

Merida Waleczna (ang. Brave; wcześniej The Bear and the Bow) – amerykański animowany komputerowo film w cyfrowym 3D w reżyserii Marka Andrewsa. Scenariusz do filmu napisała Brenda Chapman. Film dostał m.in. Oskara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy.

Produkcja Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures. W oryginalnej wersji dubbingu głosu użyczają Kelly Macdonald, Billy Connolly, Emma Thompson, Julie Walters i Kevin McKidd.

W kinach w USA film pojawił się 22 czerwca 2012[1], a w polskich 17 sierpnia tego samego roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w fantastycznej wersji średniowiecznej Szkocji.

Księżniczka Merida, pierwsze dziecko pary królewskiej - Elinor i Fergusa, od maleńkości wykazywała zainteresowanie łucznictwem i harcami oraz niechęć wobec dworskiej etykiety, ku zmartwieniu matki - królowej Elinor - pragnącej wychować córkę na wielką panią. Gdy ojciec podarował córeczce w prezencie urodzinowym łuk, szczęśliwa Merida zaczęła ćwiczyć. Próbując trafić w tarczę, posłała jedną ze strzał w las. Gdy poszła jej szukać, napotkała legendarne tzw. leśne płomyki, mające ukazywać drogę życia, przeznaczenie. Dziewczynka zaczęła za nimi podążać, (wcześniej zawołana przez matkę).. Tam na rodzinę królewską i towarzyszącą jej straż napadł ogromny, krwiożerczy niedźwiedź, Mor'du. Matka pospiesznie zabrała córkę i odjechała, natomiast ojciec wraz z pozostałymi stanął do walki z niedźwiedziem, w wyniku której król stracił nogę. Bestia również przeżyła starcie.

Matka wychowywała córkę, usiłując uczynić z niej perfekcyjną damę i królową, postępującą zgodnie z etykietą i tradycjami, chciała by córka poszła w jej ślady. Merida jednak, pragnęła przede wszystkim być sobą, być wolną, kierować się własnym sercem i nie przejmować się tym, co wypada, a co nie. Owe różnice i wynikające z nich konflikty oddalały matkę i córkę od siebie.

Gdy Merida podrosła, klany wydały zgodę na zamążpójście młodej księżniczki, która jednak nie czuła się jeszcze gotowa na taki krok. Podjęła więc próby uniknięcia małżeństwa. Zgodnie ze zwyczajem, kandydatami mogli być jedynie pierworodni potomkowie każdego z klanów, a mężem księżniczki miał zostać ten, który dowiedzie swojej wartości, zwyciężając w zawodach. Merida miała prawo wybrać konkurencję, mającą wyłonić jej przyszłego męża. Mając już w głowie plan, bez wahania zadecydowała, że ową konkurencją będzie strzelanie z łuku.

Mimo, że księżniczka zrealizowała swój plan dokładnie tak, jak zamierzyła i czuła, że zrobiła wszystko zgodnie z regułami, nie udało jej się postawić na swoim. Doprowadziło to do poważnej kłótni z matką, w wyniku której królowa w gniewie wrzuciła łuk Meridy do ognia. Ten krok sprawił, że Merida, szlochając, uciekła, galopując na swym koniu. Pragnęła by jej matka się zmieniła. Głęboko w lesie, znowu napotkała leśne płomyki i pozwoliła im się prowadzić. Trafiła w ten sposób do domu pewnej staruszki, której chata przepełniona była przedmiotami z wizerunkami niedźwiedzi. W wyniku owej wizyty odmieniło się przeznaczenie nie tylko samej Meridy, ale konsekwencje dotknęły również całe królestwo.

Merida musiała samodzielnie stanąć do walki ze swoim błędem, który nieuchronnie prowadził ją do utraty matki na zawsze. Nie miała wiele czasu, a liczne przeszkody, w tym realna groza z dawnej przeszłości owianej już mroczną legendą, utrudniały jej zadanie naprawienia relacji z matką i ocalenia jej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wpływ na inne produkcje[edytuj | edytuj kod]

Merida, Elinor, Fergus, Wiedźma z DunBroch i Lord Macintosh pojawiają się w serialu Dawno, dawno temu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pixar's 'Brave': First Look art -- EXCLUSIVE PHOTOS (ang.). insidemovies.ew.com. [dostęp 2011-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]