Kraina lodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kraina lodu
Frozen
Gatunek animowany, fantasy, przygodowy, baśń, musical
Rok produkcji 2013
Data premiery Ziemia 17 listopada 2013
Polska 29 listopada 2013
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 102 min
Reżyseria Chris Buck
Jennifer Lee
Scenariusz Jennifer Lee
Muzyka Christophe Beck
Kristen Anderson-Lopez
Robert Lopez
Scenografia Jennifer Lee
Produkcja Peter Del Vecho
Wytwórnia Walt Disney Animation Studios
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 150 mln USD
Kontynuacja Gorączka lodu
Strona internetowa

Kraina lodu (ang. Frozen) – amerykański film animowany z 2013 roku, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee. Produkcja okazała się kasowym hitem, podczas wyświetlania na całym świecie film zarobił blisko 1 275 000 000 dolarów. Stał się zatem najbardziej dochodową animacją w historii kina oraz najbardziej dochodowym filmem 2013 roku. Nagrodzony został dwoma Oscarami: za najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę („Let It Go”, znana w Polsce, jako „Mam tę moc”).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Elsa jest starszą córką króla i królowej Arendelle, posiadającą moc tworzenia lodu i śniegu. Jako dziecko była bardzo zżyta z młodszą siostrą, Anną – bawiły się razem wykorzystując moc Elsy. Jednak pewnego razu Elsa przypadkowo trafiła siostrzyczkę swoim zaklęciem. Anna straciła przytomność, a pasmo jej włosów zmieniło kolor na jaśniejszy. Przerażeni rodzice zabrali dziewczynki do Króla Trolli, który uratował Annie życie i usunął wspomnienia dotyczące magicznych mocy Elsy.

Król i królowa postanowili odizolować Elsę od świata zewnętrznego i jej siostry, dopóki nie nauczy się kontrolować swoich mocy. Dali jej też rękawiczki, by nie zamrażała wszystkiego poprzez dotyk.
Od tej pory siostry straciły ze sobą kontakt. Pozbawiona wspomnień Anna nie rozumiała, dlaczego tak się stało i wiele razy starała się porozmawiać ze swoją siostrą, lecz bezskutecznie.
Gdy księżniczki były nastolatkami, ich rodzice wyruszyli w podróż, z której niestety nie powrócili – ich statek zatonął podczas sztormu.

Trzy lata później, gdy dziewczęta dorosły, nadeszła uroczystość otwarcia bram i koronowania Elsy na nową królową. Anna była bardzo przejęta nadchodzącym balem i szczęśliwa z powodu otwarcia bram. Elsa wprost przeciwnie – obawiała się, że jej moc może znów wyrwać się spod kontroli i powtarzała sobie przestrogi ojca. Na szczęście koronacja odbyła się bez przeszkód. Na następującym po niej balu siostry w końcu miały okazję porozmawiać i zbliżyć się do siebie. Niestety, Anna spotkała poznanego wcześniej księcia Hansa, w którym od razu się zakochała. Jeszcze tego samego wieczoru zgodziła się wyjść za niego za mąż. Jednak Elsa zdecydowanie sprzeciwiła się temu i odmówiła udzielenia błogosławieństwa, co stało się powodem kłótni między siostrami. Pod wpływem emocji Anna zdjęła rękawiczkę Elsy, co przyczyniło się do gwałtownego ujawnienia się jej mocy. Poddani byli przerażeni tym, co potrafi Elsa i zaczęli uważać ją za wiedźmę. Młoda królowa, w obawie przed skrzywdzeniem innych, postanowiła uciec z miasta i udała się w północne góry.
Na ośnieżonym pustkowiu mogła w końcu bezpiecznie uwolnić swoją moc i poczuć się wolna. Wzniosła dla siebie piękny lodowy pałac, a także nieświadomie przywróciła do życia bałwana o imieniu Olaf, którego ulepiły z Anną jako dzieci. Nie wiedziała, że niechcący swoją mocą sprowadziła na królestwo Arendelle wieczną zimę.

Tymczasem Anna była zdeterminowana, by odnaleźć siostrę i przywrócić lato. Wyruszyła więc na wyprawę w kierunku północnych gór. Po drodze spotkała Kristoffa oraz jego lojalnego towarzysza – renifera Svena. Uprosiła chłopaka, by pomógł jej dostać się na Lodowy wierch, gdzie zamieszkała Elsa. Ostatecznie w dotarciu do celu pomógł im napotkany bałwan Olaf.

Niestety Elsa wyznała, że nie ma pojęcia jak przywrócić lato. Nie dała się również namówić na powrót do królestwa i kazała Annie odejść. W przypływie emocji Elsa znów straciła kontrolę nad swoją mocą i trafiła zaklęciem prosto w serce siostry. Nie wiedząc o tym, wyczarowała olbrzymiego śnieżnego potwora, by ten wyrzucił nieproszonych gości oraz bronił jej rezydencji.
W drodze powrotnej Anna zaczęła się czuć coraz gorzej, a jej włosy zaczęły zmieniać kolor, zupełnie jak wtedy gdy Elsa trafiła ją zaklęciem w dzieciństwie. Kristoff postanowił poszukać pomocy u swoich przyjaciół – trolli. Król Trolli niestety nie był w stanie pomóc jej tym razem. Powiedział im, że Annę może uratować jedynie dowód prawdziwej miłości. Kristoff postanowił zabrać Annę do księcia Hansa, by ten zdjął zaklęcie pocałunkiem.

W międzyczasie Hans razem z wojskami zaatakował nowy pałac Elsy, by uratować Annę. Królowa broniła się dzielnie, lecz w wyniku wypadku straciła przytomność i została pojmana. Gdy obudziła się w więzieniu, Hans poprosił ją by zdjęła zaklęcie wiecznej zimy. Dowiadując się, że Elsa tego nie potrafi, postanowił pozbyć się jej.

Anna tymczasem dotarła do Arendelle. Niestety jej ukochany okazał się kłamcą – wyznał, że nigdy jej nie kochał i pragnął jedynie zasiąść na tronie Arendelle. Następnie zamknął słabnącą dziewczynę w komnacie i oznajmił wszystkim, że nie udało mu się uratować życia księżniczki. Na szczęście z pomocą przyszedł jej Olaf i pozwolił jej się wydostać.

Przed miastem Kristoff zdał sobie sprawę, że tak naprawdę kocha Annę i zawrócił, by jej pomóc. Podstępny Hans wmówił Elsie, że swoją mocą doprowadziła młodszą siostrę do śmierci. Pogrążona w bólu królowa prawie dała się zgładzić, lecz w ostatniej chwili uratowała ją Anna, ostatecznie zamieniając się w lodowy posąg.

Elsa pełna żalu przytuliła Annę, a magia jej miłości pozwoliła jej odczarować młodszą siostrę i przywrócić Arendelle upragnione ciepło. Siostry pogodziły się, ostatecznie przywracając swoje dobre relacje. Hansa zesłano do jego ojczyzny, by został ukarany przez swoich 12 braci.

Bałwan Olaf otrzymał własną śniegową chmurę by nie rozpuścił się w lecie. Renifer Kristoffa, Sven, stał się oficjalnym „królewskim dostawcą lodu”, a samemu mężczyźnie udało się zdobyć serce ukochanej Anny. Mieszkańcy w końcu zaakceptowali magię Elsy i nawet ją polubili[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor/głos
Stany Zjednoczone
Aktor/głos
Polska
postać
Kristen Bell Anna Cieślak Anna (dialogi)
Magdalena Wasylik Anna (śpiew)
Idina Menzel Lidia Sadowa Elsa (dialogi)
Katarzyna Łaska Elsa (śpiew)
Santino Fontana Grzegorz Kwiecień Hans (dialogi)
Marcin Jajkiewicz Hans (śpiew)
Jonathan Groff Paweł Ciołkosz Kristoff
Josh Gad Czesław Mozil Olaf
Alan Tudyk Krzysztof Dracz Arcyksiążę z Weselton
Maurice LaMarche Miłogost Reczek Król Adgar
Jennifer Lee Brak danych Królowa Idun
Chris Williams Jacek Król Oaken
Ciarán Hinds Janusz R. Nowicki Pabbie,
król Trolli
Stephen J. Anderson Stefan Knothe Kai
Edie McClurg Antonina Girycz Gerda
Livvy Stubenrauch Sara Lewandowska Mała Anna (dialogi)
Katie Lopez Paula Kinaszewska Mała Anna (śpiew)
Eva Bella Julia Siechowicz Mała Elsa
Agatha Lee Monn Olga Szomańska Nastolatka Anna
Spencer Lacey Ganus Anna Wodzyńska Nastolatka Elsa

Kraina lodu w Dawno, dawno temu[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis postaci i filmu Kraina lodu ze strony Kraina lodu Wiki, z drobnymi zmianami

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]