Przejdź do zawartości

WALL·E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WALL·E
Ilustracja
Gatunek

animowany
familijny
science-fiction
komedia

Rok produkcji

2008

Data premiery

27 czerwca 2008 (USA)
18 lipca 2008 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

98 minut

Reżyseria

Andrew Stanton

Scenariusz

Andrew Stanton
Jim Reardon(inne języki)

Muzyka

Thomas Newman
Peter Gabriel

Zdjęcia

Jeremy Lasky

Scenografia

Ralph Eggleston

Montaż

Stephen Schaffer

Wytwórnia

Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

180 mln USD

Kontynuacja

BURN-E

Nagrody
Oscar (dla filmu animowanego)
Strona internetowa
Reżyser filmu Andrew Stanton i główny animator Victor Navone wraz z Oscarem dla najlepszego filmu animowanego
Podobizna robota WALL-E

WALL·Eamerykański film animowany z 2008 roku wyprodukowany przez wytwórnię Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures, wyreżyserowany przez Andrew Stantona. Światowa premiera miała miejsce 27 czerwca 2008, natomiast polska wersja dubbingowana trafiła do kin 18 lipca 2008.

WALL·E przedstawia dystopijną wizję Ziemi, która stała się wysypiskiem śmieci, a ludzie uciekają z niej na pokładzie luksusowego statku kosmicznego, aby oddać się beztroskiemu konsumpcjonizmowi. Poprzez postać tytułowego robota, produkcja eksploruje tematykę odnowy ekologicznej i konieczności zmiany postaw ludzi w celu powrotu do bardziej naturalnego stanu planety[1]. Film zdobył uznanie krytyków; według serwisu Rotten Tomatoes 95% z 262 recenzji było pozytywnych[2]. Jako pierwszy film animowany w historii został wyróżniony sześcioma nominacjami do Oscara. Od Akademii Filmowej otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu animowanego. Łącznie z Oscarem, WALL·E otrzymał 47 prestiżowych nagród na festiwalach filmowych i muzycznych z całego świata.

Film otrzymał pierwsze miejsce na liście „Best Movies of the Decade”, największego amerykańskiego tygodnika „Time”, która przedstawia najlepsze filmy w historii kinematografii według dekad. Został uznany przez amerykańskich krytyków filmowych za najlepszy film pierwszej dekady XXI wieku[3].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu dzieje się w 2805 roku. Od początku 22 stulecia korporacja Buy N’ Large Corporation (BNL) zarządzając Ziemią, doprowadziła do pokrycia powierzchni całej planety śmieciami. W roku 2105 ludność ewakuowano na czas operacji Miotła na luksusowy kosmiczny liniowiec pasażerski – Aksjomat. Roboty klasy WALL·E miały wszystko posprzątać i w ciągu pięciu lat uczynić Ziemię zdatną do życia. Plan upadł, kiedy Ziemię uznano za zbyt zatrutą i ludzkość musiała pozostać w kosmosie na kolejne siedem stuleci.

WALL·E jest – najprawdopodobniej – ostatnim z robotów, który przetrwał, wykorzystując części zepsutych jednostek. W ciągu siedmiuset lat wykształciła się u niego zdolność okazywania uczuć i myślenia, które popchnęły go m.in. do stworzenia kolekcji rozmaitości oraz udomowienia karalucha.

Pewnego dnia niedaleko jego „domu” ląduje prom kosmiczny należący do BNL, którego pasażerka, robot EWA, ma za zadanie skanować powierzchnię w poszukiwaniu roślin, aby dać odpowiedź na pytanie, czy możliwy jest powrót ludzi na Ziemię. Początkowo nieufna w stosunku do WALL·E-ego, zaprzyjaźnia się z nim. Gdy WALL·E pokazuje EW-ie swoje najnowsze znalezisko – zasadzoną w starym bucie roślinę – EWA odbiera roślinę WALL·E-emu, wyłącza się i zostaje zabrana przez prom kosmiczny. Nie chcąc rozstać się z EW-ą, WALL·E wspina się na prom kosmiczny. Statek startuje i leci przez kosmos na pokład Aksjomatu.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
  • WALL·E (Wysypiskowy Automat Likwidująco-Lewarujący klasy E; ang. Waste Allocation Load Lifter – Earth Class) – główny i tytułowy bohater, robot zbierający śmieci i kompresujący je w kostki (które potem układa w wieże). Jest ciekawski i bardzo samotny – za jedynego towarzysza ma karalucha Hala. Potrzeby innych, zwłaszcza EW-y, przedkłada ponad własne.
  • EWA (EWaluator Adaptacyjny; ang. EVE, Extraterrestrial Vegetation Evaluator) – sonda kosmiczna, przysłana ze statku Aksjomat.
  • Kapitan B. McCrea – kapitan Aksjomatu.
  • Autopilot „AUTO” – robot zawiadujący działaniem Aksjomatu. Szara eminencja, jego prawdziwe zadanie utajniono nawet przed kapitanem. W końcu na rozkaz kapitana ujawnia tajną wiadomość na temat zakończenia akcji „Miotła” bez sukcesu i wprowadzenie wytycznej A113. Zostaje przed zakończeniem filmu wyłączony przez kapitana. Postać nawiązująca do komputera HAL 9000 z filmu 2001: Odyseja kosmiczna.
  • M-O (Obturator Mikrobów; ang. Microbe Obliterator) – robot czyszczący na pokładzie Aksjomatu. Zaprogramowany na obsesyjno-kompulsyjne pucowanie wszystkiego, co brudne.
  • Qrier – robot-pomocnik Kapitana i Autopilota. Wskutek zaatakowania autopilota przez kapitana Aksjomatu Qrier został wyrzucony przez okno, a następnie spadł prosto na pokład.
  • Karaluch Hal – „zwierzątko” WALL·E-go. Przedstawiony, zgodnie z popkulturowym obrazem karalucha, jako niezniszczalny.
  • WALL-A (Wysypiskowy Automat Likwidująco-Lewarujący klasy A, ang. Waste Allocation Load Lifter – Axiom Class) – ogromne maszyny wyglądem przypominające WALL·E, lecz dużo od niego większe. Ich zadaniem jest opróżnianie wysypiska śmieci na Aksjomacie. W filmie występują tylko dwa ich przedstawiciele.
  • Shelby Forthright – prezes BNL za XXII wieku. Jest bardzo optymistyczny i założył wytyczną A113 – „Autopiloci – wy rządzicie”.
  • Janusz – jeden z mieszkańców Aksjomatu. Podczas jechania na poduszkowym fotelu, mówi WALL·E-emu by zabrał jego picie. Mimo to robot tego nie robi, a on wypada z fotela.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska

[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]

Oscary 2008

Złote Globy 2008

BAFTA 2008

Satelita 2008

Grammy 2009

  • najlepsza piosenka filmowaDown to Earth – Peter Gabriel i Thomas Newman (nagroda)
  • najlepsza aranżacja instrumentalnaDefine Dancing – Thomas Newman i Peter Gabriel (nagroda)
  • najlepszy soundtrack – Thomas Newman (nominacja)

Hugo 2009[4]

  • najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) – Andrew Stanton, Jim Reardon i Pete Docter (nagroda)

Nebula 2008

  • najlepszy scenariusz – Andrew Stanton, Jim Reardon i Pete Docter (nagroda)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Robin L. Murray, Joseph K. Heumann, WALL-E: from environmental adaptation to sentimental nostalgia, „Jump Cut: A Review of Contemporary Media”, 51, 2009 [dostęp 2024-03-26] (ang.).
  2. WALL-E [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2024-03-26] (ang.).
  3. WALL-E (2008) – Best Movies, TV, Books and Theater of the Decade. Time, 2009-12-29. [dostęp 28 sierpnia 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-31)]. (ang.).
  4. 2009 Hugo Award Winners Announced. Hugo Awards, 2009-08-09. [dostęp 2016-04-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]