Dorota Segda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorota Segda
Dorota Segda przed zakończeniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2008
Dorota Segda przed zakończeniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2008
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1966
Kraków, Polska
Zawód Aktorka
Współmałżonek Stanisław Radwan (od 2001)
Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Dorota Jolanta Segda (ur. 12 lutego 1966 w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, wykładowca PWST im. L. Solskiego w Krakowie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1987 jest aktorką krakowskiego Starego Teatru. Występowała również w Teatrze Narodowym w Warszawie. Karierę teatralną rozpoczynała m.in. rolą Albertynki w Operetce Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Starym Teatrze (1988). Grała także Salomeę w Śnie srebrnym Salomei Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze (1993), Małgorzatę w Fauście Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze (1997) i Rachelę w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym (2000).

Dwukrotna laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Za sezon 1992/1993, za rolę Salomei w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Za sezon 1996/1997, za rolę Małgorzaty w Fauście Johanna Wolfganga Goethego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Popularność zdobyła rolami filmowymi i telewizyjnymi, m.in. tytułową rolą w filmie Faustyna oraz w filmie Tato i serialu Na dobre i na złe. W RMF FM wraz z Robertem Konatowiczem prowadziła program pod tytułem Metamorfoza.

W filmach Harry Potter i Zakon Feniksa oraz Harry Potter i Książę Półkrwi udzieliła głosu Bellatriks Lestrange, którą grała Helena Bonham Carter.

W 2009 roku wystąpiła gościnnie w serialu Naznaczony w roli trenerki szermierki Ewy (odcinek 8). Zagrała Mariolę Chudziszewską w serialu Ludzie Chudego.

18 października 2012 otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych[2]. Nominację profesorską odebrała 23 stycznia 2013 z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego[3]. Jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w PWST w Krakowie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest wnuczką pułkownika Władysława Segdy, dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego w szermierce.

Od 2001 roku żona kompozytora Stanisława Radwana.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dorota Segda w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  2. M.P. z 2013 r. Nr 0, poz. 195
  3. Prezydent zachęca do konsolidacji uczelni. prezydent.pl. [dostęp 2013-01-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]