Metody I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Metody
Μεθόδιος Α΄
Wyznawca, patriarcha, święty[a]
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

pomiędzy 788 a 800
Syrakuzy

Data i miejsce śmierci

14 czerwca 847
Konstantynopol

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

14 czerwca[b]
27 czerwca[c]

Metody I, Metody Wyznawca, gr. Μεθόδιος Α΄, cs. Swiatitiel Miefodij, patriarch Konstantinopolskij (ur. 788/800 w Syrakuzach, zm. 14 czerwca 847 w Konstantynopolu) – patriarcha Konstantynopola, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Metody urodził się w zamożnej rodzinie. W młodym wieku został wysłany do Konstantynopola w celu uzupełnienia edukacji i zdobycia stanowiska na dworze. Metody jednak wstąpił do klasztoru w Bitynii I został w nim opatem.

Podczas prześladowań ikonodulii w 815 udał się do Rzymu, prawdopodobnie jako wysłannik usuniętego z urzędu patriarchy Nicefora I. Po powrocie w 821 został aresztowany i wygnany do Nikomedii. W 829 został uwolniony i otrzymał stanowisko na dworze cesarza Teofila.

Po śmierci cesarza w 843, wpływowy minister Teoktistos przekonał cesarzową Teodorę do przywrócenia kultu ikon. Następnie doprowadził do depozycji wspierającego ikonoklastów patriarchy Jana VII Gramatyka. Metody został jego następcą 4 marca 843 aż do śmierci. Nowy patriarcha ogłosił powrót ortodoksji. Starał się doprowadzić po pojednania ikonoklastów i ikonodulów.

Teodor pozostawił po sobie pisma polemiczne, hagiograficzne, homilie i poezję.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 14 czerwca.

Cerkiew prawosławna wspomina świętego 14/27 czerwca[d], tj. 27 czerwca według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii święty przedstawiany jest w liturgicznych szatach biskupich. Jest starszym mężczyzną z niedługą, kasztanową brodą. Prawą dłonią błogosławi, w lewej trzyma ikonę Chrystusa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]