Michał Belina-Czechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Belina-Czechowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 października 1818
Sieciechowice
Data i miejsce śmierci 25 lutego 1876
Wiedeń

Michał Belina-Czechowski (ur. 25 października 1818 w Sieciechowicach k. Krakowa – zm. 25 lutego 1876 w Wiedniu) – duchowny Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i prekursor adwentyzmu w Europie, uczestnik ruchów narodowo-wyzwoleńczych.

Pochodził z polskiego rodu szlacheckiego. W 1835 r. wstąpił do zakonu franciszkanów w Stopnicy a w 1843 r. uzyskał katolickie święcenia kapłańskie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Był nie tylko teologiem ale także uczestnikiem ruchów narodowo-wyzwoleńczych, w tym Związku Chłopskiego ks. Piotra Ściegiennego.

Na emigrację udał się w 1844 r. do Rzymu, skąd porzuciwszy kapłaństwo przeprowadzał się kolejno do Szwajcarii (gdzie w 1850 r. się ożenił), Francji i Anglii. Tam poznał baptystów, którzy umożliwili mu darmową podróż do Nowego Jorku, gdzie w 1852 r. został baptystycznym ewangelistą i niedługo potem pastorem.

W 1857 r. poznał ideę adwentyzmu i rok później został adwentystą dnia siódmego. Przez kilkanaście lat ewangelizował północne stany USA i Kanadę, po czym jako nieformalny misjonarz w 1864 r. wrócił do Europy, by jako pierwszy głosić tam adwentyzm - kolejno: we Włoszech, w Szwajcarii (gdzie założył pierwszy europejski zbór adwentystyczny i takież wydawnictwo) a po 1868 r. w Niemczech, w Rumunii, na Węgrzech i w końcu w Austrii, gdzie zmarł w 1876 r. Pochowano go w bezimiennej mogile.

W krajach, w których przebywał jako misjonarz głosił adwentyzm i zakładał pierwsze zbory. Do Polski jako emigrant polityczny nie mógł wrócić, choć bardzo pragnął głosić ewangelię w swojej ojczyźnie; pisał: "Czuję wyraźnie, że ciąży na mnie wielka odpowiedzialność za mój ukochany i nieszczęśliwy naród polski i muszę uczynić wszystko, co w mej mocy, aby oświecić go prawdami Pisma Świętego".

Bibliografia[edytuj]