Michał Piróg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Piróg
Michał Piróg (2012)
Michał Piróg (2012)
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1979
Kielce, Polska
Zawód tancerz, choreograf, prezenter, osobowość telewizyjna

Michał Piróg (ur. 28 maja 1979 w Kielcach) – polski tancerz, choreograf, prezenter, aktor, reporter, osobowość telewizyjna.

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Urodził się w Kielcach w rodzinie o korzeniach żydowskich[1]. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach, uczęszczał do klasy o profilu humanistyczno-teatralnym. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kariera zawodowa[edytuj]

Michał Piróg w 2009 roku

Tancerzem został w wieku dziewiętnastu lat na scenie Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie 15 listopada 1998 zadebiutował w roli narkomana w spektaklu baletowym Być albo brać w reżyserii Piotra Galińskiego. W 2000 zagrał w widowisku – pieśni Negro spirituals Dla Ciebie, Panie. Doświadczenie zdobywał w produkcjach telewizyjnych i teatralnych, m.in. w musicalu Chicago (2002) w Teatrze Komedia w Warszawie i musicalu Andrew Lloyda Webbera Koty (2004) w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Podczas realizacji przedstawienia Neila LaBute'a Gruba świnia (luty 2007) w Teatrze Powszechnym w Warszawie był odpowiedzialny za ruch sceniczny.

W marcu 2006 na kanale MTV w duecie z Edytą Herbuś prowadził program W rytmie MTV, gdzie uczył układów choreograficznych widzów MTV wyłonionych w castingu. Jesienią 2007 roku został jednym z trzech jurorów programu rozrywkowego TVN You Can Dance – Po prostu tańcz. W tym samym roku pojawił się w teledysku zespołu IRA do piosenki „Trochę wolniej”. W 2008 roku wraz z Joanną Liszowską i Rafałem Maserakiem prowadził program Twój prywatny instruktor tańca na antenie TVN Style. W ostatnim kwartale 2010 został zaangażowany w produkcję TVN-owskiego Top Model. Zostań modelką, w którym pełni funkcję prowadzącego.

Jest instruktorem w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Olsztynie oraz nauczycielem na wielu warsztatach tanecznych i aktorskich organizowanych przez sceny teatrów muzycznych, teatrów tańca oraz szkół musicalowych. Jako tancerz pracuje w technikach: jazz, modern jazz, afro jazz, taniec współczesny, funky jazz, broadway jazz. Współpracował z teatrami w Polsce, Francji, Belgii i Szwajcarii.

Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie[2].

Wraz z Joanną Wasiuk stworzył dwuletni projekt taneczny Horn Dance Company.

Filmografia[edytuj]

  • 2009: Zamiana – jako Joni
  • 2009: Niania – obsada aktorska (w odc. 121. wystąpił w roli samego siebie)
  • 2014: Wkręceni 2 – jako juror

Życie prywatne[edytuj]

W październiku 2008 roku ujawnił publicznie, że jest gejem[3].

Przypisy

  1. Wywiad z Michałem Pirógiem "Synek Madonny", innastrona.pl
  2. Michał Piróg postanowił zostać Żydem (pol.). dziennik.pl, 2009-03-10. [dostęp 2009-08-04].
  3. Rzekomy chłopak Edyty Herbuś jest gejem. Super Express, onet.pl, 2007-10-11. [dostęp 2011-11-02].

Linki zewnętrzne[edytuj]