Przejdź do zawartości

Michał Kwieciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Kwieciński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 maja 1951
Warszawa

Zawód

producent filmowy, reżyser

Lata aktywności

od 1997

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Michał Jan Kwieciński (ur. 1 maja 1951 w Warszawie) – polski producent filmowy, reżyser, scenarzysta.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1986 zadebiutował w przedstawieniu Branzilla, które wyreżyserował dla Teatru Telewizji. Pracował przy spektaklach m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz Warszawskiej Operze Kameralnej.

Jest pomysłodawcą i założycielem przedsiębiorstwa Akson Studio, specjalizującego się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. W 2001 utworzył wspólnie z Januszem Morgensternem spółkę Arka Film, zawiązaną na rzecz projektu ekranizacji Zemsty.

Zajmował się realizacją różnorodnych projektów – od pełnometrażowych, przez kinowe filmy fabularne, seriale dokumentalne, spektakle teatru telewizji, po programy rozrywkowe i edukacyjne. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Barbarą Sass, Leszkiem Wosiewiczem, Filipem Zylberem, Teresa Kotlarczyk, Izabellą Cywińską. Był wiceprzewodniczącym rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

W 1998 został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za reżyserię spektaklu Krawiec Sławomira Mrożka. W 2008 jako producent Katynia otrzymał Polską Nagrodę Filmową. Wyróżniony także m.in. Wiktorem 2012 (w kategorii twórca lub producent programu telewizyjnego). Jego produkcje wielokrotnie były nominowane i nagradzane na różnych festiwalach, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002)[1], Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013)[2] oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013)[3].

Wybrana filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria

[edytuj | edytuj kod]

Producent

[edytuj | edytuj kod]

Producent wykonawczy

[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]