Mike Newell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michael Cormac Newell (ur. 28 marca 1942 w St. Albans, Hertfordshire, Wielka Brytania) – brytyjski reżyser filmowy.

Po ukończeniu studiów na wydziale Literatury Angielskiej Cambridge University w 1963 zaczął pracę w Granada Television. Jego dorobek produkcji telewizyjnych to m.in dramaty Them Down There, Ready When You Are, Mr. McGill, Destiny, The Melancholy Hussar oraz Blood Feud i Common Ground dla CBS.

Pierwszym obrazem kinowym Newella był Człowiek w żelaznej masce, z Louisem Jourdanem, Ralphem Richardsonem, Richardem Chamberlainem i Jenny Agutter w obsadzie.

Na rynku amerykańskim debiutował w 1980 filmem Przebudzenie, z Charltonem Hestonem i Susannah York.

Międzynarodowe uznanie oraz miejsce na liście czołowych reżyserów świata uzyskał dzięki obrazowi Taniec z nieznajomym, z Mirandą Richardson i Rupertem Everettem. Dobry ojciec potwierdził kunszt reżysera. Doborową obsadę skompletował w filmie Nieprawdopodobna historia, na podstawie nagrodzonej powieści Beryla Bainbridge. Grali Hugh Grant i Alan Rickman.

Sukcesy komercyjne osiągał produkcjami Cztery wesela i pogrzeb (dwie nominacje do Oscara), Czarowny Kwiecień (trzy nominacje do Oscara i Złote Globy dla Mirandy Richardson i Joan Plowright). Uznaniem krytyków i widzów cieszyły się także obrazy Donnie Brasco (nominacja do Oscara za Najlepszy Scenariusz Adaptowany) oraz Harry Potter i Czara Ognia.

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]